Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

W Poznaniu pojawiły się mobilne punkty spisu powszechnego. Gdzie można się spisać?

Bartosz Kijeski
Bartosz Kijeski
W najbliższy weekend narodowego spisu powszechnego będzie można dokonać nad jeziorem Malta.
W najbliższy weekend narodowego spisu powszechnego będzie można dokonać nad jeziorem Malta. Szymon Starnawski
Narodowy Spis Powszechny trwa. W ten weekend w Poznaniu można skorzystać z mobilnych punktów spisów powszechnego. Warto pamiętać, że niewykonanie spisu podlega karze do 5000 złotych.

Mobilne punkty spisu powszechnego w Poznaniu

Narodowy Spis Powszechny trwa od 1 kwietnia i potrwa do 30 września 2021 roku. Według ustawy spis ten jest obowiązkowy. Odbywa się on raz na 10 lat. Także pozostały zaledwie dwa miesiące, aby wyplenić ten obowiązek. Wiele osób tego nie zrobiło, dlatego urzędnicy w Poznaniu wychodzą naprzeciw tym, którzy zwlekają, aby się spisać.

24 oraz 25 lipca w godzinach 9.00 – 17.00 wypoczywający będą mieli okazję wykonać spis nad jeziorem Malta w Poznaniu. Miejsce mobilnego punktu, w którym będzie można dokonać spisu, będzie ulokowane w okolicach trybuny głównej.

Jeżeli komuś nie uda się tego zrobić w ten weekend, będzie miał jeszcze okazję zrobić to poza domem. Planowane jest otwarcie punktu spisowego na terenie Term Maltańskich. Od 31 lipca do ostatniego dnia sierpnia w każdy weekend będzie można dokonać tam spisu, także w godzinach od 9.00 do 17.00.

Stanisław Tamm, sekretarz miasta Poznania podkreśla, że miasto chce maksymalnie ułatwić mieszkańcom udział w spisie powszechnym.

Oprócz punktów mobilnych nad Maltą spisać będzie można się jeszcze w dwóch punktach. Pod koniec sierpnia, czyli 21 i 22 sierpnia, namiot stanie w parku Cytadela, w okolicy Muzeum Uzbrojenia, oraz 28 sierpnia w parku Wilsona na Łazarzu podczas Dożynek Miejskich.

Jak można wykonać spis powszechny?

Oprócz mobilnych punktów można to zrobić też w internecie. Na stronie spis.gov.pl są dostępne formularze, aby dokonać samospisu. Osoby, które nie chcą spisać się online mogą to zrobić telefonicznie pod numerem 22 279 99 99.

Jak zwykle GUS oraz urzędnicy ostrzegają przed oszustami, którzy pod pozorem zebrania danych do spisu wyłudzają nasze dane. Przypominają, że rachmistrzowie dzwonią wyłącznie z numerów 22 279 99 99 oraz 22 828 88 88.

Warto zaznaczyć, że od 23 czerwca rachmistrzowie rozpoczęli wywiady bezpośrednie z tymi, którzy dotąd tego nie zrobili. W razie podejrzeń, co do wiarygodności rachmistrza można go sprawdzić na stronie internetowej spisu powszechnego, pod numerem infolinii, a także poprosić o pomoc policję.

Ilu spisało się mieszkańców Poznania?

Jak podaje GUS, do środy 21 lipca w Poznaniu spisało się mniej niż połowa mieszkańców - 231 tysięcy osób (ok. 43,5 proc.). Najpopularniejszą formą wśród poznaniaków jest samospis internetowy, z którego skorzystało 198 tysięcy osób (ok. 37 proc.). Natomiast łączna liczba spisanych punktów adresowych wyniosła prawie 106 tysięcy (ok. 37 proc).

od 7 lat
Wideo

Jak głosujemy w II turze wyborów samorządowych

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na poznan.naszemiasto.pl Nasze Miasto