Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

W Poznaniu powstała pierwsza biblioteka sąsiedzka! Otwarcie 10 lipca

Agnieszka Mozolewska
Agnieszka Mozolewska
Temat biblioteki na osiedlu podjęła jedna z mieszkanek osiedla Główna - Beata Rosińska. Na otwarcie biblioteki publicznej trzeba jednak długo czekać, dlatego z pomocą ruszyło Stowarzyszenie Młodych Animatorów Kultury.
Temat biblioteki na osiedlu podjęła jedna z mieszkanek osiedla Główna - Beata Rosińska. Na otwarcie biblioteki publicznej trzeba jednak długo czekać, dlatego z pomocą ruszyło Stowarzyszenie Młodych Animatorów Kultury. Waldemar Wylegalski
Mieszkańcy Głównej od dłuższego czasu chcieli, by w ich rejonie powstała biblioteka. Postanowili więc wziąć sprawy w swoje ręce i wspólnymi siłami z pomocą Stowarzyszenia Młodych Animatorów Kultury założyli pierwszą w Poznaniu bibliotekę sąsiedzką. W przyszłości będą się tam odbywać spotkania autorskie, warsztaty oraz wydarzenia kulturalne i artystyczne związane z literaturą.

Temat biblioteki na osiedlu podjęła jedna z mieszkanek osiedla Główna - Beata Rosińska. Na otwarcie biblioteki publicznej trzeba jednak długo czekać, dlatego z pomocą ruszyło Stowarzyszenie Młodych Animatorów Kultury.

- Po rozmowie z Beatą Rosińską pomyślałem, że skoro obecnie działa u nas Centrum Inicjatyw Lokalnych, w ramach którego mogą być realizowane oddolne inicjatywy mieszkańców, powinniśmy skrzyknąć więcej osób i samodzielnie, własnymi rękami stworzyć taką bibliotekę - mówi Daniel Stachuła ze Stowarzyszenia Młodych Animatorów Kultury.

Biblioteka sąsiedzka powstała w siedzibie Stowarzyszenia przy ulicy Głównej 42. W Poznaniu jest to pierwszy tego typu projekt, jednak podobne miejsca działają już w Warszawie czy we Wrocławiu. Od tradycyjnych bibliotek, bibliotekę sąsiedzką odróżniają m.in. zasady funkcjonowania. Nie będzie w niej prowadzona typowa kartoteka czytelników.

- Książki będzie można brać z półek z wolnego dostępu, a następnie, mamy nadzieję, będą one do nas zwracane. Mamy zaufanie do mieszkańców i mieszkanek, ale wprowadziliśmy pewien system, czyli wypisywanie rewersów. Na rewersie zapisane będzie imię i nazwisko czytelnika, żebyśmy wiedzieli, kto wypożyczył taką książkę. Każdy rewers trafi do specjalnej przeznaczonej do tego skrzynki - wyjaśnia Daniel Stachuła.

Ponad 2,5 tysiąca książek

Księgozbiór Biblioteki Sąsiedzkiej powstał dzięki zbiórce oraz darowiznom mieszkańców, czytelników i pasjonatów literatury.

- Zbieraliśmy książki od lutego, potem przyszedł czas pandemii, więc trochę ta zbiórka książek podupadła. Mimo wszystko dalej do nas trafiały. Ostatecznie uznaliśmy, że to był dobry czas, ponieważ ludzie przez lockdown zaczęli przeglądać swoje domowe biblioteczki. Po dostarczeniu do nas każda z książek podlegała dwutygodniowej kwarantannie, a następnie była opisywana i katalogowana – zapewnia Daniel Stachuła.

Oprócz mieszkańców półki biblioteki zapełniły m.in. Biblioteka Narodowa, Zakład Narodowy im. Ossolińskich we Wrocławiu, Estrada Poznańska, Galeria Miejska Arsenał, Centrum Kultury Zamek, Centrum Sztuki Dziecka, Muzeum Archeologiczne w Poznaniu, Stowarzyszenie Razem na Głównej, Szkoła Podstawowa nr 83 Łejery oraz liczne wydawnictwa.

Dotychczas biblioteka zgromadziła ok. 2500 egzemplarzy. Książki cały czas można przynosić i odkładać je na regał oznaczony „Darowizny”, są jednak ograniczenia. Biblioteka nie przyjmuje: podręczników szkolnych i akademickich, broszur, gazet i czasopism, instrukcji obsługi oraz druków okolicznościowych. Podarowane książki powinny być niezniszczone oraz kompletne pod względem liczby stron.

Zobacz też: Chcesz być bogaty? Poznaj 15 książek, które pomogą ci odnieść finansowy sukces!

Kino plenerowe, spotkania i warsztaty

Otwarcie biblioteki odbędzie się w piątek, 10 lipca o godzinie 18.00. Tego samego dnia, jeśli pogoda dopisze, o godz. 19.30 na podwórku przy bibliotece odbędzie się kino plenerowe.

- W przyszłości na terenie biblioteki planujemy prowadzić działania promujące czytelnictwo dla wszystkich, od małego do dużego. Planujemy też spotkania autorskie, warsztaty literackie oraz inne wydarzenia kulturalne i artystyczne związane z literaturą - mówi przedstawiciel Stowarzyszenia Młodych Animatorów Kultury.

Biblioteka Sąsiedzka będzie na co dzień czynna w godzinach pracy instytucji znajdujących się w budynku przy ul. Głównej 42.

Zobacz też:

Jak spędzić wakacje w Poznaniu? W galerii znajdziesz kilka pomysłów. Na dzieci czekają atrakcje sportowe, artystyczne i edukacyjne. 

Sprawdź --->

Najciekawsze atrakcje dla dzieci w Poznaniu. Jak spędzić wak...

Sprawdź też:

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak globalne ocieplenie zmienia wakacyjne trendy?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na poznan.naszemiasto.pl Nasze Miasto