Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

W Poznaniu powstanie skwer Agnieszki Osieckiej. Gdzie?

Maciej Szymkowiak
Maciej Szymkowiak
W Opolu znajduje się pomnik Agnieszki Osieckiej. W Poznaniu jest szansa na skwer imienia poetki.
W Opolu znajduje się pomnik Agnieszki Osieckiej. W Poznaniu jest szansa na skwer imienia poetki. Patrycja Wanot/zdj. ilustracyjne
Na poznańskich Ratajach miałby powstać skwer im. Agnieszki Osieckiej. Jego inicjatorzy pragną upamiętnić uznaną polską poetkę i twórczynie tekstów piosenek. Projekt uchwały nazewniczej trafił do Biura Rady Miasta Poznania.

Agnieszka Osiecka: Wybitna poetka

Urodzona 9 października 1936 roku w Warszawie poetka i prozaiczka jest jedną z najbardziej docenianych i znanych współczesnych polskich pisarek. Tworzyła spektakle teatralne, telewizyjne, a także reżyserowała i prowadziła dziennikarską karierę, pisząc eseje i reportaże m.in. w „Głosie Wybrzeża” czy „Nowej Kulturze”.

Jej utwory literackie do dziś wpływają na kolejne pokolenia. Są to utwory m.in takie jak: „Mój pierwszy bal”, „Ballada o pancernych”, „Nie żałuję”. Jej kompozycje wykorzystywane były też w filmach i serialach m.in. w „Czterej pancerni i pies”, czy „Noce i dnie”. Muzykę do jej tekstów skomponowali m.in. Krzysztof Komeda i Zygmunt Konieczny. Artystka zdobyła wiele nagród i wyróżnień m.in. pośmiertnie odznaczona przez Prezydenta RP Krzyżem Komandorskim z Gwiazdą Orderu Odrodzenia Polski. Zmarła w 7 marca 1997 roku w wieku 60 lat.

Skwer Agnieszki Osieckiej w Poznaniu

Do Biura Rady Miasta Poznania złożono projekt uchwały nazewniczej o nadanie imienia Agnieszki Osieckiej skwerowi w rejonie ulic Czesława Niemena i Andrzeja Sobczaka, na terenie Łaciny na Ratajach. W tamtym obszarze występują już skwery i ulice innych osób, które zapisały się w historii polskiej sztuki:

  • skwer Andrzeja Sobczaka
  • skwer Czesława Niemena
  • ulica Krzysztofa Komedy,
  • ulica Grzegorza Ciechowskiego,
  • ulica Anny Jantar.

Inicjatorzy projektu pragną w przestrzeni miasta upamiętnić poetkę, ze względu na ponadczasowy charakter jej tekstów i kluczowy wpływ w polską kulturę.

Sprawdź też:

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na poznan.naszemiasto.pl Nasze Miasto