Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

W poznańskiej szkole powstała stacja meteorologiczna - uczniowie mogą nią mierzyć np. smog

Cezary Hurysz
Stację będzie można podłączyć do sieci międzynarodowych pomiarów Globe.
Stację będzie można podłączyć do sieci międzynarodowych pomiarów Globe. Cezary Hurysz
W poniedziałek odbyło się uroczyste otwarcie ogródku meteorologicznego w szkole Łejery. To nagroda wywalczona przez uczniów w konkursie ENEA Akademia Talentów.

Rok 2018 uchwalony został Rokiem Geografii. Nie ma lepszego sposobu na obchody 100-lecia polskiej geografii i 100 lat istnienia Polskiego Towarzystwa Geograficznego. Nauczyciele i dyrekcja szkoły Łejery oficjalnie otworzyli stację meteorologiczną dla dzieci.

Stacja została zbudowana za pieniądze zdobyte w konkursie grantowym inicjatyw edukacyjnych ENEA Akademia Talentów. Projekt autorstwa trójki uczniów Kornelii Furmaniak, Jana Chałupki, Mateusza Stachowiaka i Jakuba Domańskiego zajął drugie miejsce w kategorii "nauka".

- Jest to sprzęt półprofesjonalny o wysokich parametrach. Będzie można podłączyć stację do sieci międzynarodowych pomiarów Globe. Nasz sprzęt określi kierunek wiatru, temperaturę i wilgotność powietrza, czy temperaturę maksymalną i minimalną. Jest też termometr do badania temperatury w glebie na poziomie 10 centymetrów - mówi Jakub Sypniewski, jeden z nauczycieli i koordynator projektu.

Oprócz tego uczniowie będą mogli zbadać poziom smogu.

- W klatce mamy też zamontowany czujnik smogu. Uczniowie idąc do szkoły, będą mogli, korzystając ze specjalnej aplikacji, na bieżąco oglądać, jakie jest aktualnie stężenie pyłów zawieszonych w powietrzu - wyjaśnia Jakub Sypniewski.

Uczestnictwo i sukces w konkursie są wynikiem pracy całej społeczności szkolnej.

- Na pomysł zbudowania stacji wpadł jeden z nauczycieli. O samym konkursie powiedziała nam natomiast jedna z pań sprzątających. Uczniowie musieli zrobić filmik prezentujący projekt, a następnie odbyło się głosowanie internautów - mówi Karol Sarna, dyrektor szkoły.

To nie koniec przyrodniczych projektów w szkole.

- Obecnie szkoła prowadzi zajęcia teatralne, a teraz będziemy pewnie je łączyć z zajęciami przyrodniczymi. W przyszłości chcemy zbudować Centrum Nauki "Łejernik". Miałyby się tam znajdować wszystkie urządzenia przyrodnicze - zapowiada Karol Sarna.

Szkoła Łejery działa od 1990 roku.

- Kiedyś w szkole działało harcerstwo. Stąd nauczyciele mają tytuł "druh" - mówi Kornelia Furmaniak, jedna z autorek projektu stacji.

W ramach obchodów Dnia Ziemi został też zorganizowany konkurs i wystawa prac plastycznych.

Casting do "Mam Talent" w Poznaniu - zobacz wideo:

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

9 ulubionych miejsc kleszczy w ciele

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na poznan.naszemiasto.pl Nasze Miasto