Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

W Sandomierzu obchodzono Światowy Dzień Osób z Zespołem Downa. Był niezwykły przemarsz na Rynek. Zobacz zdjęcia

Klaudia Tajs
Klaudia Tajs
Pod hasłem „Koniec ze stereotypami” w Sandomierzu przebiegały  obchody Światowego Dnia Zespołu Downa. Obchody zorganizował Ośrodek Rehabilitacyjno-Edukacyjny „Radość Życia” prowadzony przez Caritas Diecezji Sandomierskiej.
Pod hasłem „Koniec ze stereotypami” w Sandomierzu przebiegały obchody Światowego Dnia Zespołu Downa. Obchody zorganizował Ośrodek Rehabilitacyjno-Edukacyjny „Radość Życia” prowadzony przez Caritas Diecezji Sandomierskiej. K. Tajs
Pod hasłem „Koniec ze stereotypami” w Sandomierzu przebiegały obchody Światowego Dnia Zespołu Downa. Obchody zorganizował Ośrodek Rehabilitacyjno-Edukacyjny „Radość Życia” prowadzony przez Caritas Diecezji Sandomierskiej.

W Sandomierzu obchodzono Światowy Dzień Osób z Zespołem Downa

W kościele Świętego Ducha oprawiona została Msza Święta w intencji uczniów z zespołem Downa, ich rodzin, nauczycieli i opiekunów.

Następnie barwny korowód z udziałem licznie przybyłych gości z miasta i powiatu, rodziców dzieci i przyjaciół placówek wyruszył na rynek Starego Miasta. W programie znalazła się między innymi część artystyczna w wykonaniu uczniów Ośrodka ‚Radość Życia’ i uczniów z zespołem Downa.

Później pochód ulicami Starego Miasta prowadzony przez Panią Wiosnę, który zakończył się obok Ratusza, był nie tylko manifestacją wspólnej solidarności, ale także wyrazem naszego szacunku i wsparcia dla wszystkich osób z zespołem Downa oraz niepełnosprawnościami intelektualnymi.

Wspaniałe występy artystyczne podopiecznych Ośrodka Radość Życia były inspirującym przykładem siły, determinacji i talentu.

Było też symboliczne wypuszczenie balonów „Ziemia i niebo dla wszystkich” na rzecz świadomości i włączenia osób z zespołem Downa w zwykłe codzienne życie – naukę, pracę, przyjaźń.

Pani Wiosna wręczyła osobom z zespołem Downa kolorowe tulipany a całość zwieńczyła zabawa w klaunami.

Zobacz zdjęcia

Data 21 marca nawiązuje do innej nazwy zespołu Downa, czyli trisomii 21 chromosomu. To zaburzenie genetyczne, które jest wywoływane obecnością całości lub części trzeciej kopii chromosomu 21. Dodatkowy chromosom pojawia się przypadkowo. Samo zaburzenie zazwyczaj wiąże się z opóźnieniem wzrostu fizycznego, charakterystycznymi rysami twarzy, a także niepełnosprawnością intelektualną. Z tego powodu też 21 dzień trzeciego miesiąca jest tak istotny, gdyż symbolizuje „wyjątkowość potrójnego powtórzenia (trisomii) 21 chromosomu, który powoduje zespół Downa.

od 7 lat
Wideo

Konto Amazon zagrożone? Pismak przeciwko oszustom

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na sandomierz.naszemiasto.pl Nasze Miasto