Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

W stronę Ziemi pędzi masa rozgrzanych gazów ze Słońca. Rozpęta się silna burza geomagnetyczna. Może powodować ból głowy

Grzegorz Okoński
Grzegorz Okoński
W poniedziałek od korony słonecznej oderwała się część gazów i zmierza ku Ziemi.
W poniedziałek od korony słonecznej oderwała się część gazów i zmierza ku Ziemi. Fot. NASA Goddard Space Flight Center, Wikimedia Commons, CC-BY-SA-2.0
W czwartek, 31 marca możemy spodziewać się zakłóceń w odbiorze telefonii komórkowej, nawigacji satelitarnej, czy w pracy urządzeń elektrycznych. Do tego mogą doskwierać nam bóle głowy i senność, a niektóre zwierzęta mogą odczuwać trudności w orientacji przestrzennej. To efekt burzy geomagnetycznej, wywołanej przez oderwaną od Słońca materię, pędzącą w stronę Ziemi z prędkością 1259 km/sekundę!

Centrum Prognoz Heliogeofizycznych Centrum Badań Kosmicznych PAN informuje, że w ubiegły poniedziałek, 28 marca, o godzinie 13.29 polskiego czasu, doszło na Słońcu do oderwania się od jego atmosfery (zwanej koroną słoneczną, o temperaturze kilku milionów stopni) części rozgrzanych gazów, które zostały wyrzucone w przestrzeń kosmiczną.

Zjawisko to nazywa się koronalnym wyrzutem masy i charakteryzuje się nie tylko wielką prędkością lecących gazów, sięgającą od 200 do 2000 kilometrów na sekundę, ale także wywoływaniem dużych zakłóceń pola elektromagnetycznego.

W czwartek rozpęta się silna burza geomagnetyczna. Może powodować ból głowy

Poniedziałkowy słoneczny gość dotrze do Ziemi w czwartek i wywoła burzę magnetyczną o umiarkowanej skali G2 (skala jest pięciostopniowa – najsilniejsza burza G5 mogłaby mocno uszkodzić sieci energetyczne na kuli ziemskiej). Ziemia chroniona jest przez własne pole magnetyczne, ale koronalne wyrzuty mogą się przez nie przebijać i wówczas powodują zakłócenie pola magnetycznego naszej planety.

Astronomowie ostrzegają też, że w stronę Ziemi mknie nie jeden, a dwa lub trzy wyrzuty masy, zatem drugi lub drugi i trzeci dotrą do nas 1 kwietnia.

Zobacz też: Naukowcy pokazali w Poznaniu odnaleziony na Morasku meteoryt [ZDJĘCIA]

Z jednej strony przyniesie nam możliwość podziwiania zorzy polarnej na północnych terenach Polski, co możliwe będzie 31 marca krótko przed wschodem Słońca, z drugiej jednak wywoła kłopoty z funkcjonowaniem systemów zasilania elektrycznego, a nawet uszkodzenia transformatorów. Urządzenia elektroniczne i telefony komórkowe również będą narażone na awarie.

Zakłócenia pola magnetycznego Ziemi spowoduje również odczuwalne przez ludzi bóle głowy, senność, złe samopoczucie, a u części zwierząt – kłopoty z orientacją. Wbrew pozorom, z pola magnetycznego Ziemi korzysta spora część owadów, ryb, płazów, ptaków i ssaków – one będą więc odczuwać wpływ docierającej do Ziemi słonecznej masy.

Burze geomagnetyczne będą nas dotykać coraz częściej w najbliższych latach, bo aktywność Słońca rośnie. Obserwuje się jej wzrost i redukcję w jedenastoletnich cyklach, przy czym niską aktywność mamy już za sobą – notowano ją w 2019 roku. Ocenia się, że największa aktywność słoneczna będzie obserwowalna i odczuwalna w czerwcu 2025 roku. Niestety ostatni cykl słoneczny wydaje się być najsilniejszym, jakie dotąd obserwowano.

od 16 latprzemoc
Wideo

CBŚP na Pomorzu zlikwidowało ogromną fabrykę „kryształu”

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na poznan.naszemiasto.pl Nasze Miasto