MKTG NaM - pasek na kartach artykułów

W szpitalu MSWiA w Rzeszowie zaszczepiono pierwszych pacjentów przeciw COVID-19

OPRAC.: DD
W niedzielę, 27 grudnia, w szpitalu MSWiA zaszczepiono przeciw COVID-19 10 osób z tzw. grupy „zero”. Najpierw szczepiony jest personel medyczny, pracownicy domów pomocy społecznej i miejskich ośrodków pomocy społecznej oraz osoby zatrudnione na uczelniach medycznych. Także studenci kierunków medycznych
W niedzielę, 27 grudnia, w szpitalu MSWiA zaszczepiono przeciw COVID-19 10 osób z tzw. grupy „zero”. Najpierw szczepiony jest personel medyczny, pracownicy domów pomocy społecznej i miejskich ośrodków pomocy społecznej oraz osoby zatrudnione na uczelniach medycznych. Także studenci kierunków medycznych Podkarpacki Urząd Wojewódzki
Szpital MSWiA w Rzeszowie jest pierwszą placówką medyczną na Podkarpaciu, w której w niedzielę, 27 grudnia, rozpoczęły się szczepienia przeciwko COVID-19. Dziś szczepionkę przyjęło 10 osób z tzw. grupy “0”.

Jako pierwsza w Rzeszowie szczepionkę przeciwko koronawirusowi otrzymała lek. med. Jolanta Kluz-Zawadzka, konsultant wojewódzki w dziedzinie epidemiologii.

– To niezwykle ważny moment dla nas wszystkich i olbrzymi krok w walce z pandemią. Powszechne szczepienia to szansa na przerwanie transmisji wirusa, najlepsza ochrona, jaką możemy zapewnić sobie i osobom z naszego otoczenia

– podkreśliła Jolanta Kluz-Zawadzka.

W szpitalu MSWiA w Rzeszowie szczepionkę przyjęło także dziewięć innych osób – przedstawiciele różnych zawodów: lekarze, pielęgniarki i ratownicy medyczni.

Szczepienia w pięciu szpitalach na Podkarpaciu

Pierwsza partia szczepionek przeciw COVID-19 – prawie 10 tys. dawek – dotarła do Polski drugiego dnia świąt Bożego Narodzenia. Preparat rozdysponowano do 72 szpitali węzłowych w całym kraju, w których prowadzone będą teraz szczepienia osób najbardziej narażonych na zakażenie.

Na Podkarpacie trafiło 525 dawek szczepionki do 5 szpitali: w Rzeszowie, Łańcucie, Sanoku, Przemyślu i Dębicy. W tzw. etapie „0” szczepiony jest personel medyczny, pracownicy domów pomocy społecznej i miejskich ośrodków pomocy społecznej oraz osoby zatrudnione na uczelniach medycznych. Także studenci kierunków medycznych.

Aktualnie w Polsce dostępne są szczepionki Pfizer. W ich przypadku pełną odporność uzyskuje się po przyjęciu dwóch dawek. Kolejną dawkę powinno się otrzymać po upływie 21 dni.

Szczepienie poprzedzone jest wywiadem lekarskim. Wszyscy zaszczepieni otrzymują zaświadczenie. Każda osoba, która poddała się szczepieniu, przez kwadrans tuż po przyjęciu dawki zostaje pod obserwacją w punkcie szczepień.

Kiedy do Polski dotrze więcej szczepionek, szczepienia prowadzone będą w 509 szpitalach węzłowych. Zaszczepią one swój personel, ale także personel innych jednostek, m.in. szpitali, przychodni i aptek.
Źródło: Podkarpacki Urząd Wojewódzki


ZOBACZ TEŻ: Jak się chronić przed zakażeniem. Rozmowa z lek. med. Stanisławem Mazurem, dyrektorem Centrum Medycznego „Medyk” w Rzeszowie

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na rzeszow.naszemiasto.pl Nasze Miasto