Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

W tych poznańskich restauracjach nie musisz płacić za wodę

gj
W 27 miejscach w Poznaniu na życzenie klienta do picia podawana jest kranówka. Zobacz nazwy i adresy tych restauracji w galerii ------>
W 27 miejscach w Poznaniu na życzenie klienta do picia podawana jest kranówka. Zobacz nazwy i adresy tych restauracji w galerii ------>Paweł Łacheta
W Światowym Dniu Monitoringu Wody sprawdzamy, czy poznańska kranówka jest bezpieczna i gdzie w Poznaniu do posiłku można dostać ją bez opłat. Okazuje się, że w stolicy Wielkopolski jest aż 27 takich lokali.

Dzień Monitoringu Wody to ogólnoświatowa akcja, która ma na celu zaangażowanie obywateli w ochronę zasobów wodnych, działań na rzecz czystości rzek, jezior oraz innych zbiorników wodnych. To również z nich pobierana jest woda, która później trafia do naszych kranów i szklanek. Do Poznania dostarczana jest woda z dwóch ujęć: Dębina i Mosina. Jak zapewnia Aquanet, nawet gdyby ujęcie na Dębinie zostało zalane przez Wartę, nie będzie to miało wpływu na proces wydobycia i jakość wody. Jednak przy wszystkich ujęciach obowiązują tzw. pośrednie i bezpośrednie tereny ochrony ujęć wody. Wylanie w takim miejscu szamba, albo zastosowanie silnych chemikaliów może spowodować skażenie ujęcia wody, a więc i wody z kranu.

W Poznaniu do sprawdzania jakości wody stosuje się także biomonitoring.

- Jako jedni z pierwszych w Polsce zaczęliśmy wykorzystywać do monitoringu wody małże. Reagują one na najdrobniejsze zmiany w jej składzie, wówczas uruchamia się u nas system ostrzegawczy. Monitorując wodę, musimy nie tylko sprawdzać jej jakość, ale i zasoby, których jest coraz mniej - mówi Dorota Wiśniewska, rzeczniczka Aquanet Poznań.

Tegoroczne upalne lato i susza dały się we znaki także mieszkańcom podpoznańskich gmin. Pod koniec lipca w Mosinie, Kórniku i Luboniu brakowało wody, w związku z czym zalecono zmniejszenie jej zużycia i m.in. ograniczenie podlewania ogrodów.

Zobacz także: W okolicach Poznania brakuje wody. Skąd ten problem?

Dobra woda z kranu

Nowoczesne systemy monitorowania jakości wody dają nam pewność, że kranówa jest zdatna do picia.

- Woda z poznańskich kranów jest zdrowa, bezpieczna i tania. Dajemy ją biegaczom na maratonach i półmaratonach. Kranówka jest codziennie badana, więc można ją spokojnie spożywać bez przegotowania - zapewnia Dorota Wiśniewska.

Co więcej, jakość wody w Poznaniu nie odbiega od tej w Grecji, we Włoszech, Francji, czy na Węgrzech, gdzie zwyczajem jest serwowanie wody z kranu w restauracjach. Wszystko dzięki europejskim normom jakości wody, obowiązującym w całej Unii Europejskiej. Kranówki mogą się jednak różnić smakiem ze względu na swój skład chemiczny i ilość zawartych w nich minerałów.

Pewnego rodzaju moda, ale i ekologiczna praktyka dotarła też do Polski. W sklepach roi się od kolorowych bidonów na kranówkę, także takich z filtrami węglowymi czy z sitkiem na świeże owoce i liście mięty. Listę restauracji i kawiarni z całej Polski, gdzie do posiłku kranówkę dostaniemy bez żadnych opłat można znaleźć na stronie gdzie.pijewodezkranu.org. W stolicy Wielkopolski jest aż 27 takich miejsc.

Listę lokali w Poznaniu, gdzie dostaniesz wodę z kranu za darmo, znajdziesz w galerii na górze strony.

Światowy Dzień Monitoringu Wody ustanowiła Fundacja America's Clean Water. Święto obchodzone jest 18 września od 2003 roku.

Dlaczego warto pić kranówkę? Zobacz wideo:

źródło: Agencja TVN/x-news.pl.

od 12 lat
Wideo

Dobre i złe sąsiedztwo grochu

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na poznan.naszemiasto.pl Nasze Miasto