Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

W weekend Tzadik Poznań Festiwal 2011: Nowa Tradycja Żydowska

Katarzyna Nowak
- Staramy się odchodzić od prostoty i banalności. Co więcej, wielu artystów prezentuje na naszym festiwalu swoje debiutanckie utwory oraz płyty. To ma podnieść rangę Tzadika na arenie międzynarodowej  –  słyszymy od organizatorów
- Staramy się odchodzić od prostoty i banalności. Co więcej, wielu artystów prezentuje na naszym festiwalu swoje debiutanckie utwory oraz płyty. To ma podnieść rangę Tzadika na arenie międzynarodowej – słyszymy od organizatorów Katarzyna Nowak
W najbliższy weekend, w dniach 22-24 lipca, Poznań zamieni się w stolicę żydowskiej kultury. Już po raz 5. na polskiej scenie wystąpią artyści czerpiący szeroko z tradycji i religii judaistycznej. Co warto zobaczyć? Czego posłuchać?

- Zaprezentujemy szereg filmów wyselekcjonowanych przez Piotra Foreckiego, podejmujących tematykę społeczno-kulturalną,. Ekranizacje zdobywały liczne nagrody, przede wszystkim na warszawskim Festiwalu Żydowskie Motywy. Warte zobaczenia są głównie produkcje autorstwa Borysa Laukosza – zachęcają organizatorzy.

Ponadto w programie zaplanowano 6 koncertów, które mają zwrócić uwagę poznaniaków na muzykę żydowską. - Festiwal ma bardzo szeroką formułę, często przychodzą na niego osoby, które nigdy nie interesowały się muzyką żydowską – podkreśla członek stowarzyszenia Multikulti.

Dlaczego akurat Festiwal Tzadik jest tak wyjątkowy? - Ponieważ wszyscy twórcy sięgają do tradycji żydowskiej nie wprost. Staramy się odchodzić od prostoty i banalności. Co więcej, wielu artystów prezentuje na naszym festiwalu swoje debiutanckie utwory oraz płyty. To ma podnieść rangę Tzadika na arenie międzynarodowej – słyszymy nie tylko od organizatorów, ale i samych artystów.

Co będzie cieszyło się największym zainteresowaniem?

- Przede wszystkim koncert grupy Żydowski Surf, który odbędzie się w sobotę o 22.00 w klubie Meskalina na Starym Rynku. Atrakcją będzie też występ międzynarodowej kapeli Undivided z udziałem gwiazdy festiwalu Perrym Robinsonem, którego osoba i twórczość chyba najbardziej nawiązują do tematyki żydowskiej imprezy - chwalą artystów pomysłodawcy. Nie można zapomnieć o chyba najbardziej akademickim zespole Meadow Quartet, którego członkowie potrafią znakomicie łączyć przekazywane emocje z profesjonalizmem. Ich koncertu będzie można posłuchać na dziedzińcu Muzeum Archeologicznego w niedzielę o godz. 20.00 – dodają.

Awangardę muzyczną imprezy podkreśli solowy akcent muzyczny Mikołaja Trzaski, którego poznaniacy będą mogli zobaczyć w piątek o 22.00 w Klubie Dragon. Ponadto, należy zwrócić uwagę na polską grupę Daktari oraz Muzykę Żydów z Jemenu, którzy propagują w Poznaniu pamięć o historii Żydów z Izraela.

- Zaproponujemy też szereg specjalnych spotkań nocnych – informacje o nich podamy w dniach bezpośrednio poprzedzających festiwal. Chcielibyśmy też wydać film omawiający ważne koncerty ze wszystkich edycji imprezy - obiecują organizatorzy propagujący pamięć o tradycji żydowskiej, niegdyś tworzącej poznańską społeczność.

- Ważne jest dla nas wsparcie i zaangażowanie artystów. Otrzymujemy wiele propozycji i wiadomości wyrażających chęć zaprezentowania twórczości w stolicy Wielkopolski.

Projekt zasługuje na uznanie, gdyż w świecie przepełnionym nietolerancją i nienawiścią, propaguje ważne idee akceptacji dla narodowości żydowskiej i pamięci o ich bogatej historii. Warto przenieść się na chwilę w inny świat muzyki i kultury przedstawianej w sposób tak ciekawy i innowacyjny.

Czytaj także: Na temat Festiwalu Tzadik Poznań 2011

od 12 lat
Wideo

Bohaterka Senatorium Miłości tańczy 3

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: W weekend Tzadik Poznań Festiwal 2011: Nowa Tradycja Żydowska - Poznań Nasze Miasto

Wróć na poznan.naszemiasto.pl Nasze Miasto