Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

W Wielkopolsce ma powstać Muzeum Tajemnic. Jedyne takie w Polsce! Wesprzyj zbiórkę

Weronika Błaszczyk
Weronika Błaszczyk
Pochodzący z 1863 roku pamiętnik, pisany gęsim piórem i mówiący o wydarzeniach z północnej Wielkopolski. Pamiętnik ma 124 strony. Pierwsze zdanie pamiętnika zostało napisane 1 lutego 1863 roku, a ostatnie 29 maja 1893 roku.
Pochodzący z 1863 roku pamiętnik, pisany gęsim piórem i mówiący o wydarzeniach z północnej Wielkopolski. Pamiętnik ma 124 strony. Pierwsze zdanie pamiętnika zostało napisane 1 lutego 1863 roku, a ostatnie 29 maja 1893 roku. Fundacja „Przywracamy Pamięć”
Fundacja Historyczna „Przywracamy Pamięć” pracuje nad powstaniem Muzeum Tajemnic, miejsca związanego z historią Wielkopolski i Kujaw od XVIII do XX wieku.

Unikatowe eksponaty, spektakle audiowizualne oraz skarby pogranicza Wielkopolski i Kujaw – takie ma być nowo powstające Muzeum Tajemnic. Jego działalność będzie związana z historią polskiego ziemiaństwa z okresu od XVIII do XX wieku.

Karol Soberski, prezes fundacji „Przywracamy Pamięć” w opisie zbiórki pieniędzy na budowę placówki wyjaśnia, że od wielu lat zajmuje się pisaniem książek o pamiątkach i dokumentach związanymi z wydarzeniami z XVIII, XIX i XX wieku. Przez ten czas poznał ludzi, mających w swoich domowych zbiorach ciekawe przedmioty, nadające się na eksponaty.

Ich właściciele zwrócili się do mojej fundacji z propozycją powołania wyjątkowego muzeum, gdzie ich eksponaty znajdą godne miejsce i będzie można je pokazać światu

– opisuje Sobierski.

Czy znasz każdy zakamarek Poznania, w którym ukrywa się "Pan Peryskop"? Postać stworzona przez Noriakiego, poznańskiego artystę ulicznego. Symbol uliczny, czyli The Watcher, spotkać można w wielu miejscach stolicy Wielkopolski – na ścianach, kontenerach śmieci, słupach, bramach. Sprawdź, czy znasz te miejsca!

Na zdjęciu: ulica Kościuszki.

Zobacz kolejne zdjęcie --->

"Pan Peryskop" obserwuje mieszkańców z ukrycia. Prace Noriak...

Prezentowane będą m.in. dokumenty, meble, obrazy, fotografie, rzeźby, dzieła sztuki, przedmioty codziennego użytku, jak również elementy związane z zabytkami techniki. Będą to tylko takie przedmioty, które mają swoją niepowtarzalną tajemnicę! - dodajew

Na ten moment wciąż trwają rozmowy ze spadkobiercami nieruchomości, w której miałoby być zlokalizowane nowe muzeum. Nie jest znana jeszcze konkretna lokalizacja, choć pod uwagę brane jest m.in. Gniezno.

Fundacja rozpoczęła też zbiórkę pieniędzy na organizację instytucji oraz renowację eksponatów. Wśród nich znajduje się m.in. pochodzący z 1863 roku pisany gęsim piórem pamiętnik. Liczy on 124 strony i opowiada o wydarzeniach z północnej Wielkopolski.

Jeśli chcesz wesprzeć zbiórkę, kliknij tutaj.

Inauguracja planowana jest na połowę 2024 roku. Koszt otwarcia placówki szacowany jest na ok. 2 miliony złotych.

Sprawdź też:

od 7 lat
Wideo

echodnia Drugi dzień na planie Ojca Mateusza

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Wróć na poznan.naszemiasto.pl Nasze Miasto