Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Wakacje w ETC - licytuj, przebijaj, baw się!

Elskelund
Elskelund
W pierwszy weekend lipca ETC Swarzędz zaprasza na zakupy w formie... licytacji, i to wg klasycznych zasad aukcji angielskiej: z mównicą i młotkiem w ręce prowadzącego aukcję.

W  ten właśnie sposób - licytując samodzielnie ustaloną cenę, w CH ETC Swarzędz będzie można nabyć m. in.: projekt aranżacji domu o wartości 20 000 zł, komplet wypoczynkowy o wartości 4 000 zł, zestaw markowych sof, lodówkę w kolorze inox z radiem (!), drzwi przesuwane w modnej wersji czerwono-czarnej, dizajnerskie łóżko, obraz i tekstylia.

Może to być okazja nie tylko dla tych, którzy zmieniają lub meblują mieszkanie czy dom, ale i dla tych, którzy o zmianach do tej pory nie myśleli. Pokusa jest wielka – bo przy sprzyjających okolicznościach dany produkt można nabyć za wyjątkowo dobrą cenę. Liczy się również świetna zabawa, dreszcz emocji, świadomość rywalizacji, chęć pokonania „przeciwnika” i wreszcie - słodki smak zwycięstwa oraz … nowa kanapa w pokoju.

Informacja o terminach licytacji i poszczególnych produktach jest dostępna na stronie internetowej centrum handlowego oraz w specjalnych ulotkach. Potencjalni nabywcy mogą oglądać wybrane towary już od 27 czerwca, a wyznaczona hostessa udzieli odpowiedzi na wszelkie pytania.

Nie będzie to pierwsze tego typu wydarzenie w historii ETC Swarzędz – parę lat temu przeprowadzano cykliczne licytacje niewielkich mebli i elementów wyposażenia wnętrz. Tegoroczną licytację odróżnia od poprzednich znaczna wartość licytowanych przedmiotów.

Sprzedaż w formie licytacji to domena domów aukcyjnych specjalizujących się w obrocie towarami luksusowymi, jak dzieła sztuki i antyki. Na aukcjach sprzedaje się także nieruchomości i konie rasowe. Wielka i wciąż rosnąca popularność aukcji internetowych potwierdza, że wielu z nas lubi korzystać z tej formy kupna. Przeciętny Kowalski rzadko jednak ma szanse uczestniczyć w licytacji prowadzonej przez dom aukcyjny, dlatego zaproszenie do ETC jest doskonałą okazją dla tych, którzy chcieliby zakosztować tego rodzaju emocji, jakie towarzyszą gościom dorocznych aukcji koni w Janowie Podlaskim czy nabywcom białych kruków na aukcjach antykwarycznych.

Organizatorzy mają nadzieję, że Wielka Licytacja w CH ETC Swarzędz wielu uczestnikom da świetną rozrywkę, a zwycięzcom dodatkowo pomoże w wyposażeniu domu czy mieszkania.

Warto wiedzieć:
Licytacja – czy aukcja? W języku potocznym oba te pojęcia są używane zamiennie, oznaczają formę przetargu prowadzonego na żywo z udziałem potencjalnych nabywców na jeden towar. Zakupu dokonuje zazwyczaj ten, kto zaproponuje najwyższą kwotę. W niektórych formach aukcji istnieje jednak licytowanie "w dół". To tzw. aukcja holenderska. Tutaj cena wywoławcza jest stopniowo obniżana, a nabywcą staje się ten, kto pierwszy zaakceptuje proponowaną cenę.

Pierwsza aukcja z publiczną licytacją została przeprowadzona w Londynie w 1744 roku przez założyciela firmy Sotheby's - obecnie największego na świecie domu aukcyjnego. Inne znaczące domy aukcyjne to prawie równie stare Christie's, Bonhams oraz paryski Hôtel Drouot.

Niemal w każdym kraju istnieją domy aukcyjne. W Polsce dopiero po wprowadzeniu wolnego rynku (po 1989 r.) powstały takie firmy, jak np. Agra-Art, PolswissArt, Rempex czy Desa Unicum. Dłuższą tradycją szczyci się, organizowana od 1970 r. doroczna wielka aukcja koni arabskich w Janowie Podlaskim. Bywają na niej sławne osobistości z całego świata, a najwyższe wylicytowane kwoty przekraczają milion złotych. W zeszłym roku rekordową cenę 1250 tys. euro za klacz Kwestura zapłacił Książę Ammar z Emiratów Arabskich.

Licytowanie przez Internet
Modę na aukcje internetowe zapoczątkował założony w 1995 roku amerykański eBay - portal internetowy prowadzący obecnie największy serwis aukcji internetowych na świecie. Obecnie działa w 26 krajach, w Polsce od 2005 r.

W Polsce największym portalem aukcyjnym jest powstałe w 1999 roku Allegro. Obecnie portal ten ma ponad 5 milionów zarejestrowanych użytkowników. Co ciekawe, portal  stał się popularny także wśród kolekcjonerów oraz zawodowych handlarzy.
Drugim, mniej popularnym, ale też krócej działającym (od 2004 r.) serwisem aukcyjnym na polskim rynku jest Świstak.pl; posiada on obecnie ok. 1,9 mln użytkowników.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Uwaga na chińskie platformy zakupowe

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na poznan.naszemiasto.pl Nasze Miasto