Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Wakacje w Poznaniu - TOP 10 ATRAKCJI. Spędzasz wakacje w stolicy Wielkopolski? Koniecznie odwiedź te miejsca! [ZDJĘCIA]

Agata Żabińska
Ostrów Tumski to najstarsza część miasta. To jedyna pozostała z licznych wysp w Poznaniu. Okalają ją ramiona Warty i wpadającej do niej Cybiny. Najciekawszymi obiektami, które można tam zwiedzić są Katedra i Brama Poznania. W X wieku w tym miejscu znajdował się gród - jeden z czterech głównych ośrodków państwa Mieszka I które wymiennie pełniły funkcję stolicy (wraz z Gnieznem, Ostrowem Lednickim oraz Gieczem). Główny gród znajdował się w pobliżu obecnego kościoła a także na części placu przed katedrą. Na Ostrowie Tumskim prowadzone są liczne wykopaliska archeologiczne.
Ostrów Tumski to najstarsza część miasta. To jedyna pozostała z licznych wysp w Poznaniu. Okalają ją ramiona Warty i wpadającej do niej Cybiny. Najciekawszymi obiektami, które można tam zwiedzić są Katedra i Brama Poznania. W X wieku w tym miejscu znajdował się gród - jeden z czterech głównych ośrodków państwa Mieszka I które wymiennie pełniły funkcję stolicy (wraz z Gnieznem, Ostrowem Lednickim oraz Gieczem). Główny gród znajdował się w pobliżu obecnego kościoła a także na części placu przed katedrą. Na Ostrowie Tumskim prowadzone są liczne wykopaliska archeologiczne. Grzegorz Dembiński
Wakacje w Poznaniu nie są nudne! Ten czas to świetna okazja nie tylko do odpoczynku ale też do zwiedzania ciekawych zakątków Poznania. Sprawdź, co warto odwiedzić podczas wakacyjnej przerwy. Kliknij >>> Zobacz galerię.

Wakacje w Poznaniu - TOP 10 ATRAKCJI

1. Ostrów Tumski

Ostrów Tumski to najstarsza część miasta. To jedyna pozostała z licznych wysp w Poznaniu. Okalają ją ramiona Warty i wpadającej do niej Cybiny. Najciekawszymi obiektami, które można tam zwiedzić są Katedra (Bazylika Archikatedralna św. Apostołów Piotra i Pawła) i Brama Poznania.

W X wieku w tym miejscu znajdował się gród - jeden z czterech głównych ośrodków państwa Mieszka I które wymiennie pełniły funkcję stolicy (wraz z Gnieznem, Ostrowem Lednickim oraz Gieczem). Główny gród znajdował się w pobliżu obecnego kościoła a także na części placu przed katedrą. Na Ostrowie Tumskim prowadzone są liczne wykopaliska archeologiczne.

2. Stary Rynek

Stary Rynek w Poznaniu to miejsce, którego nie trzeba nikomu przedstawiać. W jego centralnej części znajdują się takie obiekty jak ratusz, sukiennice, waga, kramy a także arsenał i odwach. Znajduje się na trzecim miejscu co do wielkości w naszym kraju. Tym samym uznawany jest za jeden z najpiękniejszych w Polsce.

Prócz pięknych zabytkowych kamienic możemy tam znaleźć liczne kawiarnie i restauracje a także stragany z okolicznymi pamiątkami. Najbardziej charakterystycznym elementem Rynku są poznańskie Koziołki trykające się każdego dnia o godzinie 12 na wieży poznańskiego Ratusza.

3. Malta

Atrakcji na Malcie jest co nie miara. Można zjechać z kolejki górskiej lub z pontonów, skorzystać z letniego toru saneczkowego, zagrać w mini golfa czy wypożyczyć eko-rower. Dzieciom z pewnością do gustu przypadną automaty z koparką, place zabaw a także szkoła małego kierowcy łącząca zabawę z poznawaniem zasad bezpiecznej jazdy samochodem. Nieopodal znajduje się Aquapark Termy Maltańskie, czyli baseny sportowe, rekreacyjne oraz sauna i spa.

4. Nowe ZOO w Poznaniu

W ogrodzie zoologocznym w Poznaniu obserwować możemy aż 368 gatunków zwierząt. Nie jest to jednak jedyna atrakcja. Istnieje tu też możliwość przejazdu kolejką "Maltanka", mini park linowy, plac zabaw dla dzieci a także zwiedzanie pełnego tajemnic Fortu III. Dla turystów otwarte jest też bistro "Miś".

5. Palmiarnia

Znajdująca się przy ulicy Matejki Palmiarnia Poznańska zaprasza na niesamowitą podróż po świecie wśród bogatej roślinności różnych stref klimatycznych. Goście prócz roślin będą mieli okazję przyjrzeć się egzotycznym rybom i ptakom. Dla zmęczonych podróżników z pewnością znajdzie się miejsce w przydrożnej kawiarni.

6. Zamek Cesarski

To najważniejsza budowla Dzielnicy Cesarskiej. Przez ponad 100 lat swojego istnienia sprawował najróżniejsze funkcje. Ten ogromny obiekt posiada niezwykłą historię, którą warto poznać. Zwiedzanie zamku daje możliwość odkrycia tego wyjątkowego miejsca mającej tak ważny wkład w najnowsze dzieje miasta. Obecnie znajduje się tam również siedziba Centrum Kultury ZAMEK.

7. Park Cytadela

Park Cytadela - jest największym parkiem Poznania, liczącym około 100 hektarów. Został zbudowany w latach 1963-1970 na terenie dawnego Fortu Winiary. Park oferuje dużo możliwości nie tylko dla pieszych spacerów ale też dla amatorów rowerów i rolek. Na terenie znajdziemy Muzeum Uzbrojenia i Muzeum Armii Poznań. Warte zobaczenia są także forty - Rawelin I, Reduta I, Brama Północna, Bastion II oraz Estakada Małej i Wielkiej Śluzy. Znajdziemy tam także ciekawe rzeźby a także pomnik bohaterów.

8. Poznańska Fara

Ten barokowy kościół farny pod wezwaniem św. Stanisława Biskupa Męczennika w Poznaniu ma bardzo starą historię sięgającą XVI wieku. Najbardziej charakterystycznym elementem Fary są Organy Friedricha Ladegasta. Zaprojektowanie i zbudowanie ich zajęły cztery lata, a do użytku oddano jest 26 lipca 1876. Istnieje także legenda związana z organami opowiadająca o zjawie która pojawia się i znika. Zjawa to prawdopodobnie duch tajemniczej ofiarodawczyni doglądającej swojego podarunku. W każdą sobotę o godzinie 12:15 można tam bezpłatnie posłuchać koncertu organowego z udziałem najlepszych wykonawców. W czwartki odbywają się tam Staromiejskie Koncerty Organowe.

9. KontenerART

KontenerART - to mobilne centrum kultury i sztuki znajduje się na Chwaliszewie. Jest miejscem gdzie można nie tylko wypocząć na piaszczystej plaży ale również uczestniczyć w licznych warsztatach, wziąć udział w procesie twórczym miejsca a także obejrzeć wystawy i posłuchać niezależnych artystów.

10. Poznańskie jeziora

Lato to doskonała okazja do wypoczynku nad jeziorem. Nie każdy ma możliwość wyjazdu gdzieś dalej, więc to idealna alternatywa dla tej pory roku w mieście. Wśród nich największy naturalny zbiornik wodny położony w okolicach Poznania - jezioro Kierskie. Przez cały rok umożliwia strefę dla wędkarzy, a latem dwa strzeżone kąpieliska umiejscowione w pobliżu Poznania, Krzyżownikach i w Kiekrzu. Dodatkową ozdobą krajobrazu są przystanie żeglarskie.

Kolejnym naturalnym akwenem jest oddalone o 10 kilometrów od Poznania jezioro Strzeszyńskie zawierające najczystszą wodę. W okresie letnim jezioro jest bardzo atrakcyjnym miejscem rekreacyjnym. Nad jeziorem znajduje się ośrodek dysponujący kąpieliskiem a także motelem i czynną przez cały rok restauracją. Znajdziemy tam także domki letniskowe oraz camping.

Trzecim z wartych odwiedzenia jezior jest Rusałka. To sztuczny zbiornik wodny powstały w 1943 roku przez narastające wody rzeki Bogdanki. Jezioro znajduje się w zachodnim klinie zieleni - na Golęcinie. Przez sezon letni nad jeziorem otwarty jest Ośrodek Sportu i Rekreacji, sprawujący opiekę nad kąpieliskiem strzeżonym. Na miejscu znajdują się pomosty, rynnowa zjeżdżalnia do wody, wypożyczalnia sprzętu pływającego, szatnie a także zaplecze gastronomiczne.

SPRAWDŹ:

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Krokusy w Tatrach. W tym roku bardzo szybko

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na poznan.naszemiasto.pl Nasze Miasto