Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Warkocz Magdaleny 2018 już niebawem. Jakie atrakcje czekają nas w tym roku?

Mikołaj Woźniak
Warkocz Magdaleny co roku przyciąga poznaniaków i turystów na dziedziniec Urzędu Miasta Poznania.
Warkocz Magdaleny co roku przyciąga poznaniaków i turystów na dziedziniec Urzędu Miasta Poznania. Grzegorz Dembiński
Festyn Warkocz Magdaleny odbędzie się 20. raz. Jubileuszowa edycja będzie więc wyjątkowa.

Od 20 lat parafia Farna organizuje w stolicy Wielkopolski lipcowy festyn - Warkocz Magdaleny. Nazwa przypomina o patronce Bazyliki Farnej. Punktem kulminacyjnym są zawsze zawody wyłaniające kobiety i dziewczynki z najdłuższymi warkoczami oraz konkurs piszczałkowy. Chodzi o to, by wydać jak najdłuższy dźwięk.

Czytaj też: Warkocz Magdaleny: Warkocze, zabawa i sekrety fary

- To jubileuszowy festyn, a impreza przez cały czas się rozwija. W tym roku przygotowaliśmy dodatkowe atrakcje związane z setną rocznicą odzyskania niepodległości przez Polskę - tłumaczy Anita Murawska z Towarzystwa Przyjaciół Poznańskiej Fary. Dodaje, że na odwiedzających festyn czekać będzie specjalny konkurs z pieśniami z okresu Powstania Wielkopolskiego. Wszystko w wykonaniu Jacka Kowalskiego i zespołu Monogramista JK. W repertuarze znajdzie się program „Śpiewnik Wielkopolski 1918”. Zabrzmią więc pieśni ludowe, satyryczne, patriotyczne i miłosne. Organizatorzy chcą zachęcać uczestników festynu do śpiewania z zespołem.

Poza tym w czasie Warkocza Magdaleny, jak zawsze, swoje zakamarki otworzy przed zwiedzającymi Bazylika Farna. Przewodniczy będą oprowadzać także po miejscach, które na co dzień są niedostępne dla odwiedzających ten kościół.

Specjalnym punktem tegorocznego festynu, mają być również odwiedziny wykopalisk prowadzonych przez archeologów na placu Kolegiackim. Oni sami opowiadać będą o szczegółach swoich prac. Zaprezentowane zostaną też zabytkowe przedmioty, które udało im się wykopać do tej pory. Tych z dnia na dzień przybywa.

Na scenie przygotowanej na dziedzińcu urzędu miasta prezentować się będą także goście specjalni - z Buku. Nie zabraknie zabaw i gier dla dzieci. Nagród z dnia na dzień przybywa. Pomagają sponsorzy festynu.

Sprawdź również: Warkocz Magdaleny: W tym roku najdłuższy ma 144 centymetry [ZDJĘCIA]

Wszystko zmierzać będzie jednak do rozstrzygnięcia konkursu na najdłuższy warkocz. Dziewczynki i kobiety rywalizują w kilku kategoriach wiekowych, a długości warkocza sięgają ponad metra. Z niecierpliwością uczestnicy będą czekać także na finał konkursu piszczałkowego. Okaże się, kto ma najwięcej siły i... najbardziej pojemne płuca.

- Jestem związana z festynem przez ostatnią dekadę. Te pierwsze imprezy były jeszcze na mniejszą skalę, ale co roku tematyka jest coraz szersza. Jednak zainteresowanie utrzymuje się na podobnym poziomie - zauważa Anita Murawska. I dodaje, że Warkocz Magdaleny najczęściej odwiedzają poznaniacy i turyści, którzy akurat wybierają się na Stary Rynek. - Festyn trwa, ktoś przyjdzie, zobaczy, pójdzie na spacer i wraca. Wyjątkiem są oczywiście nasze uczestniczki, które już długo przed imprezą pytają o jej szczegóły. Dzieci rosną, warkocze uczestniczek także. Każdy chce zobaczyć, czy już wyprzedził konkurencję - śmieje się Murawska.

W tym roku Warkocz Magdaleny odbywa się w niedzielę, 22 lipca. Uroczysta msza otwierająca imprezę rozpocznie się o godz. 12.30 w Farze Poznańskiej. Start festynu na dziedzińcu UMP zaplanowano na godz. 14. Potrwa on do godz. 19.

Zobacz też: Przegląd kulturalny

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak postępować, aby chronić się przed bólami pleców

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na poznan.naszemiasto.pl Nasze Miasto