Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Warkocz Magdaleny 2018. Najdłuższy warkocz w Poznaniu ma aż 174 centymetry! Zobacz zdjęcia!

Nicole Młodziejewska
Przejdź do kolejnego zdjęcia --->
Przejdź do kolejnego zdjęcia --->Paweł F. Matysiak
XX Festyn Farny Warkocz Magdaleny odbył się w niedzielę na dziedzińcu Urzędu Miasta. Nie zabrakło konkursu na najdłuższy warkocz. Kto wygrał?

Dziewczyny i kobiety z całej Polski w niedzielę mogły zaprezentować to, nad czym pracowały latami - swoje warkocze. Konkurs przyciągnął wiele pań. Niektóre z nich uczestniczyły w nim już po raz kolejny.

- Już trzeci raz biorę udział w tym konkursie. Za pierwszym razem udało mi się zdobyć drugie miejsce. Później zdobyłam pierwsze. Teraz startuję w nowej kategorii, więc nie wiem jak mi pójdzie. Cały czas zapuszczam włosy i nakładam na nie specjalne maseczki - mówi jedenastoletnia Kasia z Pleszewa.

- Mam bardzo długie włosy i jeżeli mam szanse coś dzięki nim ugrać, to dlaczego nie - mówi Iwona, zwyciężczyni ubiegłorocznego konkursu na najdłuższy warkocz. - Wtedy miał 157 cm długości. W tym rok urósł do 174 cm - dodaje Iwona.

W tegorocznej edycji Warkocza Magdaleny zwyciężyły: w kategorii do lat 5 pierwsze miejsce zdobyła Emilia Małecka, której warkocz mierzył 88 cm. Do lat 10 ze 129 cm warkoczem zwyciężyła Aneta Konowalczyk. W kategorii do lat 15 najdłuższym splotem mogła pochwalić się Katarzyna Rzepka - 134 cm. A wśród dorosłych (kategoria do lat 100) wygrała ubiegłoroczna finalistka, Iwona Jaworska z warkoczem o długości 174 cm.

Świętowanie festynu Warkocz Magdaleny rozpoczęło się o 12.30 uroczystą Mszą odpustową w Bazylice Farnej, której patronką jest m.in. Maria Magdalena wspomniana w nazwie festynu. Pierwszą część festynowych atrakcji wypełniły występy artystyczne orkiestry z Buku.

Następnie, swoje zakamarki otworzyła przed zwiedzającymi Bazylika Farna. Przewodnicy oprowadzali gości po miejscach, które na co dzień są niedostępne dla odwiedzających. - Jestem z Poznania, wiele razy słyszałam o tym festynie, ale nigdy nie było okazji, żeby go zobaczyć. W tym roku się udało. Najbardziej zależy mi na zwiedzaniu zakamarków fary - mówi pani Maria.

Specjalnym punktem tegorocznego festynu, były również odwiedziny wykopalisk prowadzonych przez archeologów na placu Kolegiackim. Badacze szukają tam pozostałości kolegiaty św. Marii Magdaleny, która stała tam do końca XVIII wieku. Zaprezentowane zostały zabytkowe przedmioty, które udało im się wykopać do tej pory. Odbyły się również spotkania z archeologami i relacje dotyczące pracy nad projektem „Kolegiata”, które cieszyły się zainteresowaniem uczestników festynu.

Program nawiązywał do rocznic, które przypadają w tym roku - obchodów 100-lecia Powstania Wielkopolskiego i odzyskania niepodległości przez Polskę.

Podczas imprezy wystąpił Jacek Kowalski i zespół Monogramista JK z programem „Śpiewnik Wielkopolski 1918”. Repertuar, który zaprezentowali nawiązywał do czasów powstania Wielkopolskiego. Można było usłyszeć pieśni ludowe, satyryczne, patriotyczne i „rzemieślnicze”.

Jak chronić włosy przed słońcem?

Źródło: Dzień Dobry TVN

od 7 lat
Wideo

Kalendarz siewu kwiatów

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na poznan.naszemiasto.pl Nasze Miasto