MKTG NaM - pasek na kartach artykułów

Warsztaty "Ocalić piękno jezior kaszubskich" - 24 listopada w Hotelu Miłosz

Lucyna Puzdrowska
Warsztaty "Ocalić piękno jezior kaszubskich" dla mieszkańców gminy Kartuzy odbęda sie 24 listopada o godz. 17.30 w Hotelu Miłosz przy ul. 3 Maja w Kartuzach.
Warsztaty "Ocalić piękno jezior kaszubskich" dla mieszkańców gminy Kartuzy odbęda sie 24 listopada o godz. 17.30 w Hotelu Miłosz przy ul. 3 Maja w Kartuzach. Nadeslane
Fundacja ,,Ocalić Źródło” im. bł. Salomei, przygotowała i prowadzi warsztaty edukacyjne pn. Ocalić piękno jezior kaszubskich, dla mieszkańców powiatu kartuskiego z sołectw znajdujących się w bezpośrednim sąsiedztwie jezior. Jutro kolejne w Hotelu Miłosz o godz. 17.30.

Warsztaty te, realizowane są w ramach projektu Akademii Jezior Kaszubskich, dofinansowanego przez Fundusz AKUMULATOR SPOŁECZNY, ze środków Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społeczne,j Programu Fundusz Inicjatyw Obywatelskich.

Z dotychczasowych działań fundacji i przeprowadzonych ankiet wynika, że użytkownicy jezior zdają sobie sprawę z wartości walorów przyrodniczo - krajobrazowych, turystycznych i rekreacyjnych czystych jezior oraz uciążliwości tych zanieczyszczonych (odór wydzielający się z Jeziora Karczemnego latem 2016 r. skutecznie odstraszał nie tylko z korzystania z jeziora, ale nawet wjazdu do Kartuz, a brak możliwości rekreacyjnych w jeziorach kartuskich skutecznie hamuje rozwój gospodarki i biznesu w tym mieście).
- Jednak niski poziom wiedzy o funkcjonowaniu jezior, ich stanie ekologicznym oraz przyczynach i skutkach degradacji, przekłada się na brak motywacji użytkowników, żeby zapobiegać skutkom tej degradacji i aktywnie włączać się w działania na rzecz ich ochrony - mówi Teresa Dyl-Sosnowska, prezes fundacji. - Spotkania warsztatowe dają możliwość nabycia wiedzy popularnonaukowej, poznania życiowych problemów na danym terenie, a co najważniejsze, szansę merytorycznej dyskusji i dialogu mieszkańców, którym leży na sercu wykorzystanie dobrostanu jezior przede wszystkim przez miejscową ludność.

W czasie warsztatów

pracownicy naukowi Uniwersytetu Gdańskiego i specjaliści przedstawiają prezentacje a następnie są prowadzone konsultacje mające na celu promowanie walorów czystych jezior i diagnozowanie swoistych problemów w danym sołectwie.
- Warsztaty wspiera zespół Lokalnej Grupy Rybackiej Kaszuby, szczególnie jej prezes Stanisław Klimowicz, udostępniając nie tylko lokal, ale także swoje własne opracowania i torując drogę do ludzi - kontynuuje Teresa Dyl-Sosnowska.- Bardzo cenna jest pomoc i zaangażowanie nauczycieli i uczniów oraz wsparcie dyrekcji I LO w Kartuzach.

W niektórych miejscowościach już się odbyły, w innych sie odbędą

We wrześniu odbyły się już takie spotkania z uczniami I LO w Kartuzach , 5 października z sołtysami gmin Chmielna, Stężyca i Kartuzy a 10 listopada z mieszkańcami sołectw gminy Chmielno ( z sołectw : Borzystowska Huta, Chmielno, Miechucino, Przewóz, Zawory). 20 listopada odbyły sie warsztaty dla mieszkańców gminy Stężyca ( sołectw: Borucino, Zgorzałe, Stężyca, Pierszczewo, Potuły, Łączyno, Gołubie, Żuromino, Czaple i Ostrzyce).

Dla mieszkańców gminy Kartuzy - w piątek o godz. 17.30
Warsztaty "Ocalmy piękno jezior kaszubskich" dla mieszkańców Kartuz i sołectw: Ręboszewo, Brodnica Górna i Brodnica Dolna odbędą się 24 listopada ( piątek) o godz. 17.30 w Hotelu Miłosz w Kartuzach przy ul.. 3 Maja.

W spotkaniu w Chmielnie uczestniczyli prawie wszyscy sołtysi z gminy Chmielno, Stężyca i Kartuzy. Są dumni że mieszkają na Kaszubach, gdzie jest tak pięknie. Po prezentacjach Teresy Dyl – Sosnowskiej stwierdzili jednak , że nie mieli świadomości, iż jeziora kaszubskie ulegają degradacji. Nie wiedzieli, że wiele z nich jest zarybiana, bo ryby nie dochodzą do dojrzałości rozrodczej. Nie wszyscy z nich jednak interesują się jeziorami, ale po spotkaniu przyznali, że, to przecież oni mieszkają i żyją nad jeziorami i powinno im zależeć na tym, aby były czyste, zadbane i atrakcyjne. Zgodzili się, że mimo różnych, związanych z tym problemów, warto przeprowadzić takie warsztaty w ich miejscowościach.
Prezes LGR Kaszuby Stanisław Klimowicz zapoznał sołtysów ze strategią LGR Kaszuby i zwrócił uwagę, że ochrona jezior kaszubskich jest bardzo ważna. Docenił wagę przeprowadzanych warsztatów, ponieważ dają możliwość zastanowienia się co można zmienić i na co mamy wpływ.
W czasie prezentacji dla mieszkańców gminy Chmielno, profesor UG, dr hab. Dorota Burska omawiając przyczyny i skutki degradacji jezior kaszubskich zwróciła uwagę, że czysta woda z jezior jest nie tylko miejscem rekreacji czy źródłem dochodu z łowionych ryb, ale też źródłem wody pitnej dla mieszkańców Gdańska i rezerwuarem wody do celów egzystencjalnych. Przy niezmiernie małych zasobach wody w Polsce, zajmujemy przedostatnie miejsce w Europie ( na mieszkańca przypada średnio trzy razy mniej wody niż w Europie). Każde nasze działanie, żeby poprawić stan ekologiczny jezior ma ogromne znaczenie dla każdego osobiście.
Dr Barbara Wojtasik z firmy HydroBiolLab przedstawiła złożoność problemów związanych z oceną stopnia degradacji. Równocześnie w sposób niezwykle jasny przedstawiła metodę MeioEco, którą sama opracowała i stosuje do oceny stanu ekologicznego jezior. Taki sposób badań jest niezwykle ważny od kiedy Polska weszła do struktur Uni Europejskiej i obowiązuje ją Ramowa Dyrektywa Wodna.

W taki sposób uzasadnił to, konsultant prawny, mgr Maciej Sosnowski:
,,Z chwilą wejścia Polski do struktur Unii Europejskiej, parlament RP przyjął nową ustawę o ochronie przyrody w której pojawiła się dodatkowa forma ochrony przyrody – obszary Natura 2000 a także zapisy dyrektyw , które obowiązują kraje zrzeszone w UE. W konsekwencji zbiorniki wodne leżące na terytorium naszego kraju objęte są ochroną wynikającą z aktu prawnego obowiązującego na terytorium całej Unii Europejskiej, Ramowej Dyrektywy Wodnej ( Dziennik Urzędowy UE nr327 z dnia 23 grudnia 2000 r.).

RDW określa parametry chemiczne, biologiczne i hydromorfologiczne wód. . Podstawą oceny stanu ekologicznego są tzw. elementy biologiczne (zespoły organizmów wodnych: fitoplanktonu, makrofitów i fitobentosu, makrobezkręgowców bentosowych oraz ryb). Elementy fizyczno-chemiczne oraz hydromorfologiczne mają natomiast znaczenie wspomagające.
Według Ramowej Dyrektywy Wodnej obowiązującej w Unii Europejskiej, jakość wód powierzchniowych należy klasyfikować na podstawie pięciu poziomów stanu ekologicznego, dla których podczas prezentacji klas jakości, np. na mapach, używa się pięciu kolorów:
I klasa – bardzo dobry stan ekologiczny ( niebieski)
II klasa – dobry ( zielony)
III – umiarkowany (żółty)
IV – słaby (pomarańczowy)
V – zły (czerwony)

Prezentacje pracowników naukowych i formularz przygotowany przez mgr Teresę Sosnowską zainspirował dyskusję uczestników ,,Czyste jeziora kaszubskie atrakcją dla turystów i źródłem dobrobytu miejscowej ludności”.
Miała ona wysoki poziom merytoryczny dzięki obecności aż trzech pracowników Wydziału Rolnictwa i Ochrony Środowiska Starostwa Powiatowego w Kartuzach, pasjonatów jezior i przybyłych uczniów I LO w Kartuzach.
Niezwykle cenna była obecność i wypowiedzi zastępcy wójta gminy Chmielno, Zygmunta Wenty. Gmina ta jako jedyna w powiecie kartuskim przeprowadziła, na wniosek marszałka województwa pomorskiego inwentaryzację nielegalnej zabudowy nad jeziorami. Niestety, nikt dalej tym się nie zainteresował, a ponadto obecne prawo zezwala dzielić działki, także te nad jeziorami, co utrudnia ich ochronę.
Obecność piętnastu licealistów na warsztatach w Chmielnie , którzy z rodzicami przyjechali z różnych miejscowości, to efekt współpracy I LO im. H. Derdowskiego w Kartuzach z Fundacją ,,Ocalić Źródło” im. bł. Salomei i angażowania się w działania na rzecz ochrony jezior kaszubskich nauczycieli: Ewy Kowaluk, Izabeli Bystron, Anny Bychowskiej, Beaty Grzenkowicz, Bożeny Wesołowskiej.
Ci młodzi ludzie nie przychodzą na dodatkowe zajęcia tylko dlatego bo są atrakcyjnie prowadzone (wycieczki na uczelnie, badania w terenie, tworzenie piosenek, spotów, prezentacji), ale poważnie traktują problem ochrony jezior. Potwierdzili swoją obecnością słowa piosenki, którą ułożyli ,, … to nie zabawa tylko wspólna sprawa – niech perełką Kaszub są…”

Info. Fundacja "Ocalić Źródło"

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Niezdana matura to nie koniec świata. Sprawdź kiedy poprawka

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na kartuzy.naszemiasto.pl Nasze Miasto