Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Wiatraki w pobliżu siedzib ludzkich są zagrożeniem - wynika z raportu, który zamówił powiat

Jacek Tomczak
Jeśli w pobliżu Pleszewa staną turbiny wiatrowe, Pleszewskie Centrum Medyczne może stracić szpitalny oddział ratunkowy. Wynika to z raportu departamentu zdrowia publicznego przy ministerstwie zdrowia.

O raport zwrócił się do ministra powiat po tym, jak jedna z firm zajmująca się budową wiatraków energetycznych, wystąpiła do zarządu powiatu o wydzierżawienie gruntu w Marszewie pod budowę turbiny wiatrowej.

Jako przewodnicząca powiatowego zespołu zarządzania kryzysowego wicestarosta Dorota Czaplicka zwróciła się do ministra zdrowia o opinię na temat bezpieczeństwa oraz zdrowia ludzi, którzy zamieszkują w bezpośrednim sąsiedztwie elektrowni wiatrowych.
– Raport opracowany przez naukowców wskazuje na szkodliwość elektrowni wiatrowych na zdrowie ludzkie oraz zawiera przeciwwskazania na lokalizację turbin wiatrowych wokół Pleszewa – podkreśla wicestarosta.

Podstawowym czynnikiem , który przemawia przeciwko stawianiu ferm wiatracznych w obrębie Pleszewa, jest zawarta w raporcie opinia zastępcy dyrektora ds. operacyjno-szkoleniowych Lotniczego Pogotowia Ratunkowego w Warszawie. Zdaniem Leszka Sawickiego rozmieszczenie turbin wiatrowych w niewielkiej odległości od szpitala, spowoduje ograniczenie ruchu śmigłowców LPR w tym rejonie.
Natomiast o nocnym lądowaniu śmigłowców Lotniczego Pogotowia Ratunkowego nie będzie już mowy. Wiąże się to z poważnym ryzykiem katastrofy lotniczej.
Pleszewskie Centrum Medyczne zgodnie z rozporządzeniem ministra zdrowia, planuje wybudowanie lądowiska w Marszewie albo przy drodze krajowej nr 11, w niewielkiej odległości od Baranówka.

Zarówno w Marszewie jak i w Baranówku plan zagospodarowania przestrzennego miasta i gminy Pleszew przewiduje lokalizację ferm wiatracznych.
Warunkiem otrzymania przez PCM kontraktu na prowadzenie Szpitalnego Oddziału Ratunkowego jest wybudowanie do końca 2013 roku profesjonalnego lądowiska.

W raporcie Państwowego Instytutu Zdrowia Publicznego, który jest współautorem zamówionego przez powiat raportu, wskazuje się też na bezpieczne odległości siedzib ludzkich od wiatraków.
– W przypadku Pleszewa, gdzie ukształtowanie terenu jest bardzo zróżnicowane – czytamy w raporcie – będzie to dystans 2-3 km.
Dalej raport ministra zdrowia wymienia choroby, na które mogą zapadać osoby, które będą mieszkać w pobliżu ferm wiatracznych. Będzie to np. choroba wibroakustyczna, przewlekła białaczka, migotanie cieni czy refleksy światła, wywoływane poprzez widok obracających się śmigieł.
Źródłem tych schorzeń będzie promieniowanie elektromagnetyczne i infradźwięki.

Aby ograniczyć ryzyko zachorowań, autorzy raportu zalecają utworzenie stref buforowych wokół wiatraków. Sugerują nasadzenia roślinne i pokrywanie śmigieł specjalną warstwą zapobiegającą odblaskom.W tych dniach raport dotarł do gmin powiatu ple-szewskiego. Co z nim zrobią wójtowie, czy będą brać pod uwagę wyniki badań naukowców? To się dopiero okaże.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Uwaga na chińskie platformy zakupowe

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na pleszew.naszemiasto.pl Nasze Miasto