Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Więcej wolności w miejskich parkach

Wojciech Kowalczyk
Wojciech Kowalczyk
Jazda rowerem po alejkach parkowych? Tak, ale nie po wszystkich. Spuszczanie psów ze smyczy? Tak, ale w wyznaczonych miejscach - będą zmiany w regulaminach miejskich parków i zieleńców.

Propozycje zmian w regulaminach miejskich parków i zieleńców przygotował Zarząd Dróg Miejskich. Jak zaznacza Tomasz Lisiecki, dyrektor ZZM, nie chodzi o rewolucję w przepisach, raczej o ich doprecyzowanie i dostosowanie do rzeczywistości.

Tak ma stać się w przypadku wyznaczenia parków, w których możliwe będzie spuszczanie psów ze smyczy.

- Pomimo istniejących zakazów taki proceder i tak ma miejsce w wielu parkach. Chcemy więc z jednej strony zliberalizować nieco przepisy, a jednocześnie je uporządkować. Psy bez smyczy - tak. Ale tylko w kagańcach i w określonych miejscach - wyjaśnia radny Juliusz Kubel, jeden z pomysłodawców akcji "Kejter też Poznaniak".

Jeśli radni na najbliższej sesji przyjmą zmiany w regulaminach parków i zieleńców czworonogi bez smyczy będą mogły hasać m.in. na Cytadeli, w parku Kasprowicza, parku Jana Pawła II, czy też w parku nad Wartą.

Propozycje nowych regulaminów zawierają również określenie funkcji, jaką pełni dany park lub zieleniec. I tak w przypadku zaproponowanego radnym regulaminu parku za Zamkiem Cesarskim czytamy, że pełni on funkcję estetyczną. A to oznacza, że zabrania się tam jazdy na wrotkach, rolkach, deskorolkach, czy też wprowadzania na jego teren psów. W parku tym można jedynie spacerować i to wyznaczonymi alejkami. Broń boże po trawie!

Znajdujący się po drugiej stronie ulicy park im. A. Mickiewicza ma już zapisaną funkcję estetyczno-rekreacyjną, co oznacza, że dozwolone jest w nim "użytkowanie terenów trawiastych dla wypoczynku i rekreacji ruchowej". Jest jeszcze jedna kategoria - sportowa. Taką otrzymają parki i zieleńce, w których np. znajdują się boiska, tory do jazdy na rolkach i inna infrastruktura sportowa.

- Chcieliśmy stworzyć regulaminy przyjazne mieszkańcom, a równocześnie przejrzyste zarówno dla użytkowników, jak i służb miejskich, które dbają o porządek na ich terenie - wyjaśnia Tomasz Lisiecki.

Z czasem przy wejściach do parków mają pojawić się również specjalne tabliczki np. z przekreślonym rowerem. Dzięki takiej prostej ikonografice poznaniacy nie będą musieli czytać całego regulaminu, aby dowiedzieć się, że na teren tego parku na rowerze wjeżdżać nie wolno.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Rolnicy zapowiadają kolejne protesty, w nowej formie

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na poznan.naszemiasto.pl Nasze Miasto