18+

Treść tylko dla pełnoletnich

Kolejna strona może zawierać treści nieodpowiednie dla osób niepełnoletnich. Jeśli chcesz do niej dotrzeć, wybierz niżej odpowiedni przycisk!

Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Wielkie Odkrywanie Wielkopolski - Kosz Gigant w Nowym Tomyślu

UMiG Nowy Tomyśl
Najważniejszym symbolem Nowego Tomyśla jest okazały Kosz Gigant znajdujący się na placu Niepodległości. Ten, którego możemy obecnie podziwiać jest już drugim z kolei.

Pierwszy zbudowany został w 2000 roku. Pomysłodawcą tego przedsięwzięcia była Maria Gawron - plastyczka Nowotomyskiego Ośrodka Kultury, projekt wykonany został przez poznańskiego plastyka Jędrzeja Stępaka. Kształt kosza miał nawiązywać do herbu gminy, czyli łodzi, a materiał do tutejszej wielowiekowej tradycji upraw wikliny i rzemiosła plecionkarskiego. Na apel władz samorządowych oraz Nowotomyskiego Ośrodka Kultury o włączenie się w realizację tego nowatorskiego pomysłu odpowiedziało 50. plecionkarzy – przedstawicieli 15. firm plecionkarsko-koszykarskich.

Prace rozpoczęły się w dniu 28 września 2000 r. o godzinie 12:00, a zakończyły 30 września 2000 r. o godzinie 19:00. Po wykorzystaniu łącznie 8 ton wikliny, oficjalnie zakończono budowę Kosza Giganta. Po oficjalnych pomiarach przeprowadzonych przez geodetów, burmistrz Nowego Tomyśla Henryk Helwing odczytał protokół, zaświadczający o tym, że nowotomyski kosz należy do największych na świecie. Tym samym pobił dotychczasowego rekordzistę z 1990 roku – kosz znajdujący się w Ohio w Stanach Zjednoczonych. Pozwoliło to na wpisanie Kosza 2000 do Księgi Rekordów Guinnessa.

Wiklina to mało odporny materiał na zmieniające się warunki atmosferyczne. Mimo przeprowadzonych prac konserwatorskich stan Kosza 2000 pogarszał się. Konieczne stało się wybudowanie konstrukcji na nowo. W 2006 roku ta sama sprawdzona ekipa plecionkarzy zebrała się do pracy, by stworzyć nowy Kosz Gigant i tym samym pobić własny rekord. Zgodnie z oczekiwaniami udało się to. Budowę rozpoczęto 28 sierpnia 2006 r. o godzinie 8:00, a zakończono 30 sierpnia 2006 r. o godzinie 20:00.

Kosz 2006, jest większy od swego poprzednika. Ma długość 19,80 m, szerokość 9,53 m i wysokość 8,98 m. Do jego budowy zużyto 12 ton wikliny i 11 ton metalowych rur. Stanowi on swoistą formę kwietnika; obsadzony został roślinami, drzewami i kwiatami. Pomimo dużych rozmiarów ten symbol Nowego Tomyśla cechuje się niezwykłą lekkością kształtu, idealnie wkomponowaną w miejską przestrzeń. Ma on szczególne znaczenie dla mieszkańców, ponieważ szereg uroczystości jest inicjowanych właśnie tutaj. Wspomnieć należy m.in. o rozpoczęciu Jarmarku Chmielo-Wikliniarskiego, przywitanie Nowego Roku oraz różne uroczystości patriotyczne odbywające się w pobliżu. Stojąc na centralnym placu, pozdrawia gości odwiedzających nasze miasto, przypominając o jego tradycjach i wspaniałym plecionkarskim rzemiośle.

Poza Koszem Gigantem na placu Niepodległości znajdują się też inne wiklinowe elementy. Są to ozdobne kosze i kwietniki, w których posadzone są różnego rodzaju kwiaty. Tworzą one niezwykłej urody kompozycję stanowiącą ozdobę tego miejsca.

Kosz stał się dużą atrakcją turystyczną Nowego Tomyśla, a zdjęcie wykonane na tle tego niesamowitego giganta – najlepszą pamiątką przywiezioną z podróży.

Tekst powstał we współpracy z Wielkopolską Organizacją Turystyczną

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

9 ulubionych miejsc kleszczy w ciele

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na poznan.naszemiasto.pl Nasze Miasto