Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Wielkie przenosiny renomowanego technikum. Gdzie Zespół Szkół Komunikacji mógłby znaleźć nową siedzibę?

Paweł Antuchowski
Paweł Antuchowski
W tym miejscu miałaby powstać bursa.
W tym miejscu miałaby powstać bursa. Adam Jastrzębowski
Nowoczesny budynek szkoły z salą gimnastyczną i bursą - taki mini kampus dla Zespołu Szkół Komunikacji miałby powstać na poznańskim osiedlu Chrobrego. W tym celu Miejska Pracownia Urbanistyczna zmienia fragment planu zagospodarowania przestrzennego, gdzie obecnie znajduje się XV Liceum Ogólnokształcące. Mieszkańcy protestują przeciwko nowej inwestycji. Obawiają się, że będzie ona w znacznym stopniu ingerować w ich codzienne życie na osiedlu.

Zespół Szkół Komunikacji musi się w przyszłości przenieść - takie jest zdanie miejskiego wydziału oświaty. Powodów tej decyzji jest kilka. Obecnie zajęcia w ramach zespołu odbywają się w trzech obiektach, zlokalizowanych przy ul. Fredry 13, Bukowskiej 53 oraz Czajczej 14, gdzie znajduje się bursa oraz sala gimnastyczna. Oznacza to, że uczniowie szkoły muszą w drodze na lekcje często przemieszczać się niemal po całym mieście.

– Jeden z budynków, w którym obecnie działa szkoła, nie jest własnością miasta i z tego tytułu ponoszone są wysokie, comiesięczne koszty wynajmu

– informuje Piotr Kurosiński kierownika Oddziału Infrastruktury Oświatowej Wydziału Oświaty UMP. Chodzi o historyczną siedzibę szkoły przy ulicy Fredry.

Nowa siedziba ZSK na osiedlu Chrobrego

Dlatego też podjęto próbę poszukania miejsca dla nowej siedziby w ramach miejskich placówek ponadpodstawowych, która byłaby odpowiednia dla szkoły technicznej i znajdowała się w dobrej lokalizacji.

– Warunki takie, po przeprowadzeniu niezbędnej modernizacji i rozbudowie, spełni budynek obecnego XV Liceum Ogólnokształcącego na os. Bolesława Chrobrego

– stwierdził Kurosiński.

W związku z tym Miejska Pracownia Urbanistyczna postanowiła zaprojektować nową siedzibę dla ZSK, gdzie będzie funkcjonowało razem z liceum. Obecny budynek liceum zostanie rozbudowany do 5 kondygnacji. Obok niego, naprzeciwko bloku 13B powstanie 5-kondygnacyjna bursa, która będzie o około 1 metra wyższa od bloku i oddalona od niego o 15 metrów.

– Plan miejscowy obowiązujący obecnie na przedmiotowym terenie dopuszcza możliwość rozbudowy usług oświaty, a jego zmiana we wskazanym wyżej zakresie nie oznacza dogęszczenia zabudowy

– stwierdza Łukasz Olędzki z MPU.

Mieszkańcy protestują przeciwko budowie szkoły

Taki pomysł nie spodobał się części mieszkańców osiedla. Obawiają się oni, że planowana zabudowa będzie ograniczała dostęp światła.

– Światło do dolnych kondygnacji będzie docierało w sposób bardzo ograniczony. Część mieszkań posiada okna wyłącznie z tej strony

– stwierdza jeden z mieszkańców bloku sąsiadującego z planowaną bursą, który jednocześnie dziwi się, dlaczego uczniowie nie mogą zostać przy Czajczej.

Ponadto nie chcą oni, aby okoliczny park stał się miejscem imprez młodzieży mieszkającej w bursie. Ich zdaniem mogłoby się to wiązać z hałasem, patologicznymi zrachowaniami i aktami wandalizmu. Naprzeciwko szkoły funkcjonują dodatkowo dwie inne placówki oświatowe, które generują ruch samochodów. Zdaniem mieszkańców będzie on jeszcze większy. – Już teraz włączenie się do ruchu graniczy z cudem – stwierdza radna miejska Ewa Jemielity, mieszkająca na osiedlu.

– Obawy mieszkańców są raczej przesadzone, technikum funkcjonuje w centrum miasta i tam nie mam żadnych skarg. Nie mam żadnych spraw związanych z narkotykami. Według mnie to byłoby wyróżnienie dla Piątkowa, gdyby tu była właśnie taka prestiżowa szkoła

– podkreśla Ryszard Pyssa, dyrektor XV LO i ZSK.

Jego zdaniem uczniowie szkoły bardzo rzadko jeżdżą na lekcje samochodami. Jedynie na teren szkoły docierałaby większa liczba nauczycieli.

Czytaj więcej:

Gdzie jeszcze ZSK mogłoby się przeprowadzić?

Planowana lokalizacja nie była jedyną, która była brana pod uwagę. – W trakcie poszukiwania nowej lokalizacji rozważano budowę nowego obiektu przy ul. Przybyszewskiego 37, na terenie należącym do miasta, będącym w zarządzie Szkoły Podstawowej nr 71. Przystąpiono nawet do opracowania wstępnych założeń – dodaje Piotr Kurosiński z wydziału oświaty. Niestety, jak przekonuje, wybudowanie nowej szkoły od postaw wiązałoby się z bardzo wysokimi kosztami, które przekraczałyby możliwości finansowe miasta.

Inną możliwością, wysuwaną przez część osób zaangażowanych w sprawę, mogłaby być budowa nowej siedziby szkoły w planowanej nowej dzielnicy na tak zwanych Wolnych Torach. Utrzymane byłyby obecne walory lokalizacyjne placówki, która po przeprowadzce na osiedle Chrobrego znalazłaby się stosunkowo daleko od centrum miasta. Byłaby to także bardzo prestiżowa lokalizacja dla renomowanej szkoły technicznej. Niestety na razie nie wiadomo, kiedy ten obszar miasta zostanie zagospodarowany oraz czy znalazłyby się środki na kosztowną realizację nowej siedziby.

Jesteś świadkiem ciekawego wydarzenia? Skontaktuj się z nami! Wyślij informację, zdjęcia lub film na adres: [email protected]

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Nie tylko o niedźwiedziach, które mieszkały w minizoo w Lesznie

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Wielkie przenosiny renomowanego technikum. Gdzie Zespół Szkół Komunikacji mógłby znaleźć nową siedzibę? - Głos Wielkopolski

Wróć na poznan.naszemiasto.pl Nasze Miasto