Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Wielkie święto UAM raczej nie dla studentów

Zenon Zabawny
Zenon Zabawny
studenci, zabawa studentów
studenci, zabawa studentów archiwum/eM
W programie obchodów 400 lat tradycji uniwersyteckich w Poznaniu trudno znaleźć atrakcje kierowane do studentów.

Chociaż Uniwersytet im. Adama Mickiewicza w Poznaniu powstał w 1919 r. tradycje uniwersyteckie w naszym mieście są znacznie dłuższe. Już w 1611 r. król Zygmunt III Waza wydał edykt podnoszący rangę kolegium jezuickiego do rangi uniwersytetu. W 400. rocznicę tamtego wydarzenia UAM organizuje uroczyste obchody.

- W programie mamy m.in. konferencję naukową, wystawę w Bibliotece Uniwersyteckiej, koncerty w naszej auli oraz farze, ale najważniejszym wydarzeniem będzie nadzwyczajne posiedzenie senatu, które odbędzie się 28 października, czyli dokładnie 400 lat po wydaniu królewskiego edyktu – zapowiada prof. Jacek Guliński, prorektor ds. programów europejskich i współpracy z gospodarką.

Posiedzenie senatu uczelni odbędzie się w dawnym kolegium jezuickim, czyli budynku, w którym dziś mieści się Urząd Miasta Poznań.
- Czynimy starania, aby na tym posiedzeniu pojawił się prezydent Bronisław Komorowski – zdradza prof. Bronisław Marciniak, rektor UAM.

Na wystawie w Bibliotece Uniwersyteckiej będzie można oglądać inkunabuły, starodruki i inne dokumenty prezentujące 400 lat tradycji uniwersyteckich w Poznaniu, a wśród nich oryginały przywilejów Zygmunta III Wazy z 1611 r. oraz Jana III Sobieskiego z 1678 r.
- Wystawa będzie otwarta od 27 października do 21 grudnia i mamy nadzieję, że dotrze ona przede wszystkim do przedstawicieli szkół – mówi dr Aldona Chachlikowska z Biblioteki Uniwersyteckiej.

27 października w farze odbędzie się spektakl architektury, światła i muzyki Verba Sacra, a dzień później w Auli UAM koncert „Vivat Academia!”, na którym będzie można wysłuchać prawykonania utworu „Poculo Pleno” napisanego specjalnie na tę okazję przez Jacka Sykulskiego.

Wystawę, czy koncerty muzyki poważnej trudno uznać za ofertę atrakcyjną dla tysięcy studentów największej poznańskiej uczelni.
- Rzeczywiście tak jest – przyznaje prorektor Guliński. – Wystąpiliśmy do samorządu studenckiego z propozycją, aby może zaproponował coś adresowanego specjalnie do studentów, ale nie otrzymaliśmy żadnej odpowiedzi.

Marta Gruszczyńska , przewodnicząca Parlamentu Samorządu Studentów UAM, wyjaśnia w rozmowie z MM Poznań, że nie było pomysłu na to, co atrakcyjnego mogłoby się wpisywać w tak poważne obchody jak 400-lecie.
- Uznaliśmy, że nie ma sensu robić czegoś na siłę – wyjaśnia Gruszczyńska. – Poza tym akurat październik jest miesiącem, w którym w Poznaniu dzieje się naprawdę dużo imprez adresowanych do studentów, np. 27 października organizujemy imprezę „Welcome To Poznań” kierowaną głównie dla nowych studentów naszego uniwersytetu.

Sam prorektor Jacek Guliński zwraca też uwagę, że niektóre punkty programu 400-lecia istnienia tradycji uniwersyteckich na pewno wzbudzi zainteresowanie żaków.
- Część studentów jest zainteresowana np. konferencją naukową, na którą przyjadą jezuici z całej Polski – mówi prof. Guliński.

Zainteresowanym wyjaśniamy, że konferencja „Wokół jezuickiej fundacji uniwersytetu z 1611 roku” potrwa w dniach 26-27 października. Pierwszego dnia obrady odbędą się w Auli Lubrańskiego w Collegium Minus przy ul. Wieniawskiego 1, a drugiego w Sali Malinowej Urzędu Miasta przy placu Kolegiackim 17.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak działają oszuści - fałszywe SMS "od najbliższych"

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na poznan.naszemiasto.pl Nasze Miasto