Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Wielkopolanin Fryderyk Chopin

Lilia Łada
Lilia Łada
"Fryderyk Chopin a Wielkopolska" to tytuł najnowszej książki wydanej przez Wojewódzką Bibliotekę Publiczną i Centrum Animacji Kultury w Poznaniu. A czyta się ją jak najlepszą powieść sensacyjną...

Tytuł książki jest zwodniczy i nawet nie sugeruje sensacyjnych treści, jakie zawiera wnętrze, w dodatku treści przekazanych w sposób dostępny i interesujący nawet dla tych, którzy kompletnie się nie interesują muzyką klasyczną. Autorami książki są Joanna i Jerzy Sobczakowie, wcale nie muzykolodzy, choć dla obojga muzyka jest bardzo ważną częścią życia.

- Mąż wyniósł tradycje muzyczne z domu rodzinnego, gra też na pianinie - opowiadała pani Joanna. - A po ślubie byliśmy bardzo częstymi gośćmi w filharmonii, tego też nauczyliśmy nasze dzieci i wnuki.
- Chodziło nam o to, by pokazać wszystkie możliwe wątki chopinowskie z Wielkopolski - dodaje pan Jerzy. - Bardzo często się o nich zapomina, bo przecież my tu też jesteśmy na kresach. A Chopin bywał tu chętnie i często. W samym Antoninie był 10 razy!

Wątków wielkopolskich jest zresztą znacznie więcej w twórczości wielkiego kompozytora - i większość z nich jest zupełnie nieznana szerszej publiczności. Bo kto na przykład wie, że pisanie o Chopinie "warszawiak" jest co najmniej przesadą, skoro jego matka pochodziła z Wielkopolski, a ojciec był Francuzem?

- Niewiele osób wie też, że pierwsza wzmianka, jak się ukazała w prasie na temat genialnego muzyka już w 1825 roku, ukazała się w prasie poznańskiej - opowiadał Jerzy Sobczak. - Jego jedyny opublikowany portret także pochodzi z poznańskiej gazety. Tutaj też została opublikowana jego pierwsza biografia. Wielkopolskie korzenie jego matki to też ciekawa, fascynująca historia.

Zdaniem jednego z recenzentów książki, Teresy Brodniewicz, książkę czyta się jak powieść sensacyjną i nie można się od niej oderwać. Drugi recenzent, Andrzej Chylewski, podkreśla wartość merytoryczną książki.
- Ta książka jest po poznańsku "porzundna" - podsumowuje. - Bo została napisana bardzo rzetelnie i z pasją.

od 7 lat
Wideo

Jak czytać kolory szlaków turystycznych?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na poznan.naszemiasto.pl Nasze Miasto