Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Wielkopolscy kierowcy nie dbają o bezpieczeństwo?!

Redakcja
Tylko 31,01 proc. kierowców w Wielkopolsce jeździ na oponach o prawidłowym ciśnieniu! Zły poziom ciśnienia zmniejsza przyczepność, wydłuża drogę hamowania i zwiększa ryzyko eksplozji opony. Powoduje także szybsze zużycie opony i większe spalanie!

W ramach Tygodnia Dobrego Ciśnienia pracownicy Michelin i Statoil skontrolowali poziom ciśnienia i stan  w 14 tys. samochodów na 30 stacjach paliw w całej Polsce, także w Poznaniu. Chociaż z roku na rok wyniki badań poprawiają się, to i tak na 69,32 proc. kierowców w Polsce (i 68,99 proc. w Wielkopolsce) jeździ na oponach o nieprawidłowym ciśnieniu.

- Tegoroczne wyniki badań pokazują, że coraz więcej kierowców zaczyna dostrzegać jak ważne dla bezpieczeństwa jest prawidłowe ciśnienie w oponach. Na naszych 30 stacjach w 21 miastach w Polsce przebadaliśmy w sumie prawie 14 tysięcy aut. Mamy nadzieję, że dzięki naszej wspólnej kampanii sprawdzenie ciśnienia w oponach stanie się regularnym i częstym nawykiem kierowców – podsumowuje Krystyna Antoniewicz-Sas, rzecznik prasowy Statoil Poland.

W tym roku najbardziej świadomi znaczenia ciśnienia okazali się kierowcy z województwa świętokrzyskiego, gdzie nieprawidłowe ciśnienie w oponach miało 51,27 proc. Najgorzej wypadli mieszkańcy lubuskiego. Dobre wyniki przyniosło natomiast badanie stanu opon, na jakich jeżdżą Polacy. Średnia głębokość bieżnika to 5,03 mm – w Polsce dopuszcza się do ruchu drogowego oponę o bieżniku 1,6 mm.

Stan świadomości kierowców w poszczególnych województwach okazał się bardzo zróżnicowany. W województwie świętokrzyskim 51,27 proc. przebadanych aut miało nieprawidłowe ciśnienie, co okazało się najlepszym wynikiem w Polsce. Kolejne miejsce w badaniu zajęły: Pomorskie (57,26 proc.) i Zachodniopomorskie (57,66 proc). Najgorzej wypadły: Lubuskie, gdzie pomiary pokazały, że 77,18 proc kierowców jeździ na nieprawidłowo napompowanych oponach oraz Warmińsko-Mazurskie – 76,68 proc przebadanych pojazdów miało nieprawidłowe ciśnienie w oponach.

W ujęciu ogólnokrajowym, pomiary pokazały, że 69,32 proc. kierowców jeździ na nieprawidłowo napompowanych oponach co oznacza, że tylko 30,68 proc kierowców ma prawidłowe ciśnienie w oponach swoich samochodów

- Od 2005 roku, kiedy rozpoczęliśmy akcję, świadomość problemu wśród Polaków wzrosła o ok. 17proc. 6 lat temu 87.9 proc kierowców jeździło na oponach o nieprawidłowym ciśnieniu. Dzisiaj, niecałe 70 proc. Możemy to uznać za sukces naszej akcji – mówi Iwona Jabłonowska z Michelin Polska. – Wielu kierowców wciąż nie jest świadomych tego, jak ważne jest prawidłowe ciśnienie w oponach. Cieszymy się jednak, że dzięki akcji „Ciśnienie pod Kontrolą” z roku na rok udaje nam się dotrzeć do coraz większej grupy kierowców, i edukować ich o bezpieczeństwie na drodze.

Wyniki akcji „Ciśnienie pod kontrolą” pokazały także, że 8,17 proc. ze wszystkich przebadanych samochodów w całej Polsce miało ciśnienie w oponach o ponad 1 bara niższe niż zalecane przez producentów samochodów , a aż 29,02 proc. między 0,5 a 0,9 bara niższe. Taki poziom stanowi poważne zagrożenie dla bezpieczeństwa jazdy.

Eksperci Michelin radzą, aby ciśnienie w oponach sprawdzać regularnie – raz w miesiącu oraz przed każdą dalszą podróżą. Spadek ciśnienia w oponie następuje w sposób naturalny w wyniku eksploatacji samochodu, ale może być spowodowany także przez obniżenie temperatury otoczenia oraz nawet niewielkie uszkodzenie bieżnika. Nieprawidłowy poziom ciśnienia w oponach powoduje zmniejszenie przyczepności, wydłużenie drogi hamowania i zwiększa ryzyko eksplozji opony. Poza poprawą bezpieczeństwa prawidłowe ciśnienie zapewnia dłuższy czas eksploatacji opony, a także oszczędność paliwa. Samochód jeżdżący na oponach z ciśnieniem o 20 proc niższym niż zalecane zużywa średnio 2 proc. paliwa więcej.

Kontrola ciśnienia powinna odbywać się „na zimno" – najwcześniej po godzinie od zatrzymania samochodu lub po przejechaniu do 3 kilometrów przy niewielkiej szybkości. Ciśnienie w oponach powinno być zgodne z zaleceniami producenta samochodu i przystosowane do aktualnego obciążenia pojazdu.

Zdecydowanie lepiej wypadły pomiary stanów bieżników w naszych samochodach.

- Z badań wynika, że prawidłowy stan bieżnika miała zdecydowana większość samochodów, a średnia ogólnokrajowa to bieżnik o głębokości 5,03 mm, gdy minimalny dopuszczany bieżnik to 1,6 mm – komentuje wyniki akcji Anna Paszt, szef marketingu Euromaster Polska. – Cieszymy się, że Polacy są świadomi niebezpieczeństwa, jakie niesie używanie ogumienia w złym stanie oraz, że w większości jeżdżą na oponach o prawidłowej głębokości bieżnika.

od 16 lat
Wideo

Policyjne drony na Podkarpaciu w akcji

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na poznan.naszemiasto.pl Nasze Miasto