Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Wielkopolska - będziemy mieli najnowocześniejsze kina

Marcin Kostaszuk
Piotr Zakens zainspirował właścicieli do walki o modernizację małych kin
Piotr Zakens zainspirował właścicieli do walki o modernizację małych kin Waldemar Wylegalski
Aż 14 kin z całej Wielkopolski złożyło wnioski o dofinansowanie na cyfryzację kin.

Za dwa lata małe kina w Wielkopolsce nie będą mogły wyświetlać filmów z Hollywood, jeśli nie zamontują cyfrowych projektorów. W efekcie 14 wielkopolskich placówek zdążyło złożyć wnioski do Państwowego Instytutu Sztuki Filmowej (PISF), a Urząd Marszałkowski uruchomi na ten cel dodatkowe fundusze europejskie.

Czytaj także: Prezydent Komorowski uhonorował Krystynę Lemanowicz i Irenę Sienkiewicz

- Obecnie największą przeszkodą dla kin w Polsce są lokalne samorządy, które często jeszcze myślą, że wymiana sprzętu to jakaś fanaberia - mówi Piotr Zakens z poznańskiego Rialto, który z innymi właścicielami kin zwracał uwagę na konieczność ich szybkiej modernizacji. Koszt to pół miliona złotych - tyle kosztuje cyfrowy projektor.

22 czerwca minął termin składania wniosków o dotację do PISF, który ma w tym roku 15 milionów złotych na cyfryzację kin. Z całej Polski złożono 60 wniosków - aż jedna czwarta pochodzi zatem z województwa wielkopolskiego, co daje szansę na pokrycie od 50 do 70 procent kosztów zakupu nowoczesnego projektora.
Kina z innych regionów nie złożyły aż tylu wniosków, bo nie mogły zapewnić PISF o gotowości sfinansowania pozostałej części inwestycji. W Wielkopolsce było inaczej.

- Udzielenie wsparcia procesu cyfryzacji kin zostało przewidziane w ramach Wielkopolskiego Regionalnego Programu Operacyjnego na lata 2007-2013 - informuje Anna Parzyńska-Paschke, rzecznik marszałka województwa wielkopolskiego.

Oznacza to, że w puli pieniędzy na rozwój kultury i zachowanie dziedzictwa kulturowego zostanie utworzony odrębny fundusz "Infrastruktura kin", a jego adresaci będą mogli wziąć udział w konkursie. Na razie nieznana jest jeszcze kwota, o jaką będą mogli powalczyć, a także kryteria wyboru projektów konkursowych.

- Poszczególne kina będą mogły ubiegać się także o refundację poniesionych kosztów. Nawet jeśli inwestycja będzie dokonana, a program wystartuje np. dopiero jesienią, to i tak będzie można uzyskać zwrot części pieniędzy. Pozytywne jest to, że w kosztorysie będzie można umieścić pozycje nie tylko związane z zakupem sprzętu, ale również dostosowaniem kina do cyfryzacji, m.in. przeróbki kabin projekcyjnych czy założenie klimatyzacji - mówi Piotr Zakens, który konsultował projekt konkursu z urzędnikami.

Wszystko zatem wskazuje na to, że sprawdzi się prognoza Zakensa, iż do 30 września duża część małych kin w Wielkopolsce będzie wyposażona w projektory cyfrowe i możliwa stanie się realizacja niemożliwego dotąd przedsięwzięcia: jednoczesnej premiery w kilkunastu kinach Wielkopolski trójwymiarowej wersji "Bitwy Warszawskiej 1920" - zapowiadanej na koniec września superprodukcji Jerzego Hoffmana.

- Byłaby to niesamowita promocja wszystkich ośrodków i pokazanie, że kina w małych miejscowościach mają niesamowity potencjał, a ich standard w niczym nie odbiega od standardów kin wielosalowych - przekonuje Piotr Zakens.

O dofinasowanie zakupu projektorów cyfrowych przez Państwowy Instytut Sztuki Filmowej stara się 14 kin z Wielkopolski:

Gostyń - Pod Kopułą
Jarocin - Echo
Kalisz - Centrum
Konin - Oskard i Centrum
Krotoszyn - Przedwiośnie
Poznań - Rialto
Ostrów Wielkopolski - Komeda
Rawicz - Promień
Słupca - Sokolnia
Szamotuły - Halszka
Środa Wielkopolska - Baszta
Wągrowiec - MDK
Września - Trójka

od 7 lat
Wideo

echodnia Drugi dzień na planie Ojca Mateusza

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Wróć na poznan.naszemiasto.pl Nasze Miasto