Wielkopolska Energia w Odpadach

Materiał informacyjny ABRYS
Wielkopolska jest liderem odzysku energii z odpadów. Jest jedynym regionem Polski, w którym funkcjonują dwie instalacje termicznego przekształcania odpadów komunalnych. To w Wielkopolsce działają również cztery instalacje fermentacji bioodpadów komunalnych, tzw. biogazownie. Wszystkie te instalacje, przetwarzając odpady, produkują energię cieplną i elektryczną, przez co przyczyniają się do samodzielności energetycznej. Na czym polega odzysk energii z odpadów i dlaczego jest on tak istotny?

Odpady z potencjałem

Instalacje termicznego przekształcania odpadów komunalnych to nowoczesne, ekologiczne, bezpieczne rozwiązanie problemu kalorycznej frakcji odpadów komunalnych, które zapewnia efektywne wykorzystanie ich do produkcji energii elektrycznej i cieplnej. Do tego rodzaju instalacji trafiają wszystkie odpady, które nie nadają się do recyklingu, takie, których nie można składować, a równocześnie posiadające potencjał energetyczny.

Instalacje tego rodzaju doskonale wpisują się zatem w ideę zrównoważonego gospodarowania odpadami – są one bowiem ostatnim etapem postępowania z odpadami, w którym dzięki odzyskowi energetycznemu odpad staje się zasobem służącym do produkcji energii – cieplnej oraz elektrycznej. To po prostu się opłaca. Nic więc dziwnego, że to właśnie w Wielkopolsce, słynącej z gospodarności, funkcjonują aż dwie tego rodzaju instalacje.

Realizacja ITPOK-u w Poznaniu była jednym z najważniejszych działań ekologicznych podjętych w związku z realizacją nowoczesnego systemu gospodarowania odpadami w aglomeracji poznańskiej. Z kolei ZTUOK w Koninie jest jednym z elementów kompleksowego podejścia do tematyki odpadów – to właśnie tu, „za jedną bramą”, znajdziemy wszystkie instalacje służące ich efektywnemu zagospodarowaniu.

Bioodpady – cenny zasób

Co zrobić z coraz większym strumieniem bioodpadów? Okazuje się, że Wielopolska posiada plan i dobre przykłady wykonanych realizacji. Bioodpady stanowią cenny zasób surowcowy. Zasób, którego jest coraz więcej, a dzięki selektywnej zbiórce również jego jakość ulega poprawie. Coraz więcej gmin i przedsiębiorstw zakłada zatem ich efektywne zagospodarowanie, chociażby poprzez plany powstawania kolejnych biogazowni, w których dzięki procesowi fermentacji powstaje biogaz służący do produkcji energii elektrycznej i cieplnej. Co więcej, z tego, co powstaje po procesie fermentacji, uzyskiwany jest doskonałej jakości, bezpieczny, organiczny polepszacz glebowy.

Bioodpady zbierane selektywnie, poddane następnie procesowi fermentacji, są jednym z elementów systemu, którego celem staje się osiągnięcie wyznaczonych przez obowiązujące normy poziomów recyklingu. Dzięki kolejnym biogazowniom komunalnym produkcja metanu z bioodpadów zajmować będzie coraz istotniejsze miejsce w transformacji energetycznej.

Już teraz przedsiębiorstwa zajmujące się gospodarką odpadami stają się samowystarczalne energetycznie. Instalacje produkujące biogaz z bioodpadów w Wielkopolsce zlokalizowane są w Suchym Lesie pod Poznaniem, w Wielkopolskim Centrum Recyklingu w Jarocinie, w ZUOK-u „Orli Staw” pod Kaliszem oraz w Trzebani pod Lesznem.

– Zeroenergetyczność „Orlego Stawu” jest istotnym elementem ochrony środowiska i zagospodarowania odpadów w naszym regionie. Zapewniając bezpieczeństwo zasilania Zakładu, produkcję środków nawozowych oraz w przyszłości produkcję paliwa do napędu środków transportu, przyczynia się, poza aspektami ekologicznymi, również do optymalizacji kosztów zagospodarowania odpadów – mówi Piotr Szewczyk, przewodniczący Rady RIPOK, zastępca dyrektora ds. technicznych i utrzymania ruchu ZUOK-u „Orli Staw”.

Doskonałym przykładem samodzielności energetycznej jest również Wielkopolskie Centrum Recyklingu w Jarocinie – jest to największa instalacja mechaniczno-biologicznego przetwarzania odpadów (MBP) w Wielkopolsce.

– Zakład jest w 100% samowystarczalny energetycznie. Łączna moc wytwórcza to ponad 3 MW, z czego 2,5 MW pochodzi z paneli fotowoltaicznych, a 776 kW z kogeneracji na biogaz – podkreśla Witosław Gibasiewicz, prezes Wielkopolskiego Centrum Recyklingu w Jarocinie. Na wszystkich budynkach w WCR Jarocin, na których istniała taka możliwość, zamontowano panele fotowoltaiczne na dachach. Instalacja fotowoltaiczna o mocy 1 MW jest też usytuowana na zrekultywowanej kwaterze składowiska. To dodatkowe źródło energii, zapewniające samowystarczalność energetyczną przedsiębiorstwa.

Ilość bioodpadów (kuchennych i zielonych) zbieranych selektywnie w Polsce zwiększyła się w ciągu ostatnich 5-6 lat w strumieniu odpadów komunalnych z 9 do 22% i spodziewany jest dalszy wzrost. Rośnie też ilość odpadów, które nie nadają się do recyklingu i składowania. Warto zatem pamiętać, że odpady, które na co dzień produkujemy, mogą być doskonałym źródłem energii – dzięki zarówno biogazowniom komunalnym, jak i instalacjom termicznego przekształcania odpadów. Przekształcanie odpadów w energię jest doskonałym przykładem gospodarki o obiegu zamkniętym.

W ramach projektu „Wielkopolska Energia w Odpadach” prezentowane są zarówno funkcjonujące instalacje odzysku energii z odpadów w Wielkopolsce, jak i te, które dopiero są planowane. Więcej informacji można znaleźć na stronie www.energiawodpadach.pl

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Materiał oryginalny: Wielkopolska Energia w Odpadach - Głos Wielkopolski

Wróć na poznan.naszemiasto.pl Nasze Miasto