Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Wielkopolska rzeźba w Gazowni

Redakcja
Gazownia znów stała się areną wydarzeń artystycznych. Tym razem goszczą tam prace wielkopolskich rzeźbiarzy przygotowane specjalnie dla Poznania i Wielkopolski.

Wystawa poświęcona miastu Poznań i Wielkopolsce prezentuje postawy twórcze różnych osobowości artystycznych. Danuta Mączak otwiera pętlę czasu w Bramach do Miasta Poznania, poprzez formę koziołków wspartych ponad ulicami. Karolina Komasa wykorzystuje w swojej pracy ludzkie ciało jako wyznacznik rytmu przy napływającym wysiłku – bicie serca.

Inną postawę prezentuje Roman Kosmala penetrując przestrzeń poprzez wygięte spiralne długie elementy, zimne i eleganckie przeciwstawiając im kulę. Józef Petruk w Fleciście rozbrzmiewa muzyką unoszącą się ponad łąkami, lasami, górami niczym pieśń zwracającą się ku Zewolucjonizowanej autorstwa Ireneusza Daczki. Skrzypaczka Ireny Rosińskiej-Melnik rozpościera inną nutę powiewem kobiecości, którą kontynuuje Anna Krzymańska w pracy Skrzydeł dźwiganie.

Anna Słonka-Moskwa przedstawia akt damski, subtelny i delikatny, muśnięty światłem, prowadzi dialog z rubaszną i dziką, walczącą formą Wiolonczeli Antoniego Walerycha. Maria Podskarbi – Hebisz proponuje rozwiązanie nieokreślonej, wpisującej się w przestrzeń mocnej strukturze kompozycji, podobnie działa Anna Rodzińska w Czułości, Łukasz Berdyszak dopełnia to przedstawienie. Katarzyna Werner szuka inspiracji w świecie fauny i flory przenosi nas do obrazów wyrwanych z natury, Magdalena Szczurowska podpatruje świat poprzez pryzmat szkła i zamkniętego w nim ruchu. Rafał Boettner-Łubowski również stosuje szkło w Układzie Heterogenicznym podobnie Grażyna Szymała-Wołyńska w pracy Jedno życie.

Rafał Nowak pragnie „ożywić” drzewo w doskonałej Rzeźbie – Fontannie. Lidia Tyczyńska w Druidzie łączy naturę z bajkową atmosferą. Barbara Pilch zaprasza do poznania drugiej strony ludzkiej egzystencji a mianowicie snu. Benedykt Kasznia proponuje Idola wprost z boiska piłkarskiego, tematykę sportu spotykamy u Alojzego Piątkowskiego w Skoczkach o tyczce. Jolanta Różańska-Woźniak prowadzi nas na EURO 2012 w swojej instalacji Wysoka piłka. Henryk Bakalarczyk pokazuje nam postacie w scenie rodzajowej Na stoku - inaczej widzi parę ludzi Michał Gołąbek.

Mariola Kalicka w grupie Trzech Pokoleń Krasnali zmienia obraz skwerów miejskich, Andrzej Kołodziejczyk stawia Drogowskaz na rozwidleniu dróg łącząc w nim elementy architektury. Wieża Henryka Gutowskiego czuwa nad miastem chroniąc przyrodę. Do historii odwołuje się Kazimierz Rafalik w Wspomnieniu Kopernika wprowadzając ruch przeciwny kierunkom wertykalnym. Julia KP próbuje zmierzyć czas w propozycji Zegara.

Propozycji jest tak wiele jak osobowości twórczych, ciekawe jest to, że prace dopełniają się wzajemnie tworząc ekspozycję przeglądową. Artyści stosują materiały szlachetne, brąz i eksperymentują w aluminium, stali spawanej i innych bazach. Wczoraj odbył się uroczysty wernisaż tej wystawy w oprawie muzycznej Pauliny Leśnej i Macieja Flaczyńskiego.
Wystawa potrwa do 18.12.09

od 7 lat
Wideo

Jak czytać kolory szlaków turystycznych?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na poznan.naszemiasto.pl Nasze Miasto