Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Wielkopolska walczy z rakiem płuc

Kuba Błoszyk
Kuba Błoszyk
Po raz pierwszy w Wielkopolsce pojawia się możliwość kompleksowego przebadania mieszkańców walczących ze skutkami palenia. Nowoczesne badania tomografami będą całkowicie bezpłatne, a ich termin będzie ustalał nasz lekarz rodzinny.

W ostatnich latach choroby nowotworowe płuc zbierają tragiczne żniwo wśród mieszkańców Polski, w tym województwa wielkopolskiego. To właśnie z tego powodu została zorganizowana dziś konferencja dotycząca nowego programu walki z rakiem płuc.

- Wielkopolska jest tym obszarem kraju, gdzie liczba zgonów wynikająca z palenia tytoniu jest ogromna - mówi Marek Woźniak, Marszałek Województwa Wielkopolskiego. Dlatego zaczynamy realizować ten pięcioletni program wczesnego wykrywania raka płuc również w naszym województwie.

Z danych epidemiologicznych wynika, że to właśnie mieszkańcy zachodniej Polski są bardziej narażeni na choroby nowotworowe, niż mieszkańcy pozostałych części naszego kraju. Fakt ten skłonił Zarząd Województwa Wielkopolskiego do podjęcia radykalnych kroków w kierunku nie tylko specjalistycznego leczenia, ale i zdecydowanych działań profilaktycznych.

Badaniem za pomocą tomografii komputerowej klatki piersiowej zostaną objęci mieszkańcy z tzw. grupy podwyższonego ryzyka, czyli palacze w wieku 55-70 lat palący średnio jedną paczkę papierosów dziennie przez 20 lat, mających do tego przewlekłe schorzenia układu oddechowego.

Jest to ogromna szansa dla wszystkich chorych na raka, ponieważ program ma przynieść oszałamiające efekty.

- Obecnie jedynie 15 proc. chorych na raka płuc przeżywa - mówi Aleksander Barinow, dyrektor Wielkopolskiego Centrum Pulmonologii i Torakochirurgii w Poznaniu. - Po zakończeniu programu przeżywalność ma osiągnąć aż do 95 proc.

- Od 70 do 80 proc guzków nie jest wykrywalnych poprzez standardowe badania przy wykorzystaniu promieni rentegnena - dodaje prof Wojciech Dyszkiewicz, kierownik Kliniki Torakochirurgii UM w Poznaniu - Dzięki tomografom będziemy w stanie wykrywać nawet guzki poniżej jednego centymetra, które będą całkowicie wyleczalne.

Badania są całkowicie bezpłatne. Ich koszty pokryje Urząd Marszałkowski. Terminy takich badań będą ustalać lekarze rodzinni w pracowni, która znajduje się najbliżej miejsca zamieszkania pacjenta. Są to badania bezinwazyjne i absolutnie bezpieczne, warto więc z niego skorzystać i przebadać się w jednym z pięciu wielkopolskich miast: Poznaniu, Lesznie, Kaliszu, Koninie i Pile.

To właśnie dyrekcji tych szpitali Marek Woźniak wręczył umowy na dofinansowania badań.


Mój Modny Poznań

serwis specjalny
7 CUDÓW POZNANIA

Weź udział w plebiscycie
KONKURSY MM POZNAŃ

sprawdź co możesz wygrać
od 7 lat
Wideo

Reklamy "na celebrytę" - Pismak przeciwko oszustom

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na poznan.naszemiasto.pl Nasze Miasto