Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Wigilia pod Kaponierą w cieniu kontenerów

Redakcja
małorzata ostrowska, wigilia pod rondem, wigilia pod kaponierą, poznań
małorzata ostrowska, wigilia pod rondem, wigilia pod kaponierą, poznań Radek Rakowski
Były kolędy, dzielenie się opłatkiem i... protest przeciwko polityce mieszkaniowej miasta.

Wigilię pod Rondem przeniósł do rzeczywistości Robert Gamble, Amerykanin mieszkający i pracujący w Poznaniu. Przeniósł - ponieważ pierwowzór wigilijnego spotkania poznaniaków pod Kaponierą pojawił się w książce "Noelka" Małgorzaty Musierowicz. Gamble nie mógł uwierzyć, że to tylko wyobraźnia autorki i postanowił, że warto pomysł powieściopisarki wcielić w życie.

Dzięki niemu co roku poznaniacy mogą w drodze na pasterki spotkać się w przejściu podziemnym pod rondem Kaponiera. Jest dzielenie się opłatkiem, wspólne śpiewanie kolęd, pastorałek i świątecznych piosenek, składanie sobie życzeń oraz obdarowywanie paczkami z jedzeniem i upominkami najuboższych.

W ten jeden dzień w roku pod Kaponierą stoją wspólnie ci, którzy skończyli wigilijne wieczerze we własnych domach i ci, którzy takich domów nie mają.

Hanna Banaszak to stały gość Wigilii pod Rondem

Na scenie pod rondem Kaponiera pojawili się między innymi - jak zawsze pogodna i pełna ciepła Hanna Banaszak, chór złożony z poznańskich sportowców, śpiewająca ekipa firmy Yes oraz w świetnej formie, niezwykle dymaniczna Małgorzata Ostrowska, śpiewająca przy akompaniamencie gitarowym swojego syna.



Małgorzata Ostrowska zachwyciła prawdziwie rockowym zacięciem

W tym roku pojawił jednak jeden zupełnie nowy element - krótki protest przeciwko polityce mieszkaniowej władz Poznania. Anarchiści starali się zwrócić uwagę zgromadzonych, no to że to miejscy urzędnicy odpowiadają za bezdomość w mieście i do jej wzrostu przyczyniają się ich decyzje. Potwierdza to przykład eksmitowanej w październiku rodziny Katarzyny i Ryszarda Jencz. Kobieta na wózku i jej mąż pojawili się na wigilii pod Kaponierą. I chociaż mają przyznany lokal socjalny, to nie mają gdzie mieszkać, ponieważ na decyzji o przyznaniu się skończyło.



"Dziś opłatek - jutro kontener!"

Protest nie trwał długo, ponieważ - chyba po raz pierwszy w historii spotkań pod Kaponierą - nie było na niej nikogo z przedstawicieli władz miasta. Świąteczne życzenia skłądali przedstawiciele różnych kościołów i wojewoda - życzeń od magistratu nie było!



Śpiewający poznańscy sportowcy

W tym roku oprócz opłatka i kartki z treścią kolędy "Cicha noc" w siedmiu językach, każdy otrzymał także ulotkę od anarchistów pod hasłem "Dziś opłatek - jutro kontener!" Ozdobiona została rysunkiem trzech króli, z których każdy ma twarz Ryszarda Grobelnego, zabierających dziecku nie tylko dary, ale także słomę i szatę. "W żłobie leżał, któż pobieżał pozabierać małemu?!" - głosi umieszczony obok napis.

Posłuchaj, jak wypadła "Cicha noc" śpiewana pod rondem Kaponiera:

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na poznan.naszemiasto.pl Nasze Miasto