MKTG NaM - pasek na kartach artykułów

Wikipedia: Na wiedzę z Internetu trzeba uważać!

BAZA
Wikipedia: na wiedzę z Internetu trzeba uważać
Wikipedia: na wiedzę z Internetu trzeba uważać Wikipedia
Polskojęzyczna Wikipedia wystartowała we wrześniu 2001 roku, a po czterech latach, 16 września 2005 roku, doczekała się 100 tys. haseł. Dziś ma ich już ponad milion. Warto jednak przypomnieć, że źródło wiedzy przez wielu uważane za nieomylne, może także wprowadzać w błąd. I to często celowo.

Wikipedia: Na wiedzę z Internetu trzeba uważać!

To internauci tworzą wpisy w Wikipedii, więc przygotować mistyfikację jest stosunkowo łatwo. Jeden z najsłynniejszych takich żartów w historii dotyczył właśnie jej polskiej edycji. W listopadzie 2006 roku opisano w niej Henryka Batutę, działacza komunistycznego, uczestnika wojen domowych w Rosji i Hiszpanii. Aby uwiarygodnić hasło, odniesienia do niego wprowadzono także w innych wpisach. Zamieszczono nawet zdjęcia warszawskiej ulicy Batuty, mającej rzekomo upamiętniać Henryka Batutę. Tyle, że ktoś taki w ogóle nie istniał. Hasło przetrwało ponad rok, a mistyfikację opisały media, także zagraniczne.

Zobacz, czego szukaliśmy w Wikipedii w 2012 roku

Zresztą anglojęzyczna Wikipedia także miewa bolesne wpadki. Rekordowe osiem lat można w niej było przeczytać o Gajuszu Flawiuszu Antoniuszu, który miał być jednym z zabójców Juliusza Cezara. W rzeczywistości antyczny spiskowiec został zmyślony przez internautę. Z Wikipedii usunięto go dopiero w 2012 roku. Do darmowej encyklopedii wprowadzano nawet całe nieistniejące wojny.

Przez pięć i pół roku (2007-12) można było dowiedzieć się o XVII-wiecznym konflikcie miedzy Portugalią a indyjskim Imperium Marathów. Wpis o wojnie Bicholimskiej został nawet oznaczony jako "dobry artykuł". Nie wiadomo w ilu pracach opisano go, nim zorientowano się, że nigdy nie miał miejsca.

Nawet w ciągu ostatnich miesięcy było całkiem sporo przypadków wyłapania żartów, które w najpopularniejszej encyklopedii przetrwały lata.

10 września z Wikipedii po blisko 5 latach zniknął fikcyjny kompozytor Gottfried Eschenbach. Niedawno usunięto także między innymi nieistniejący film w reżyserii Kevina Smitha "Pilot Season", zespoły Midnight In Oklahoma oraz The Retless Nevers czy książkę „A Condor’s Fire” .

Wyłapano także nieco bardziej subtelne żarty, jak zmyślone tło stworzenia Amelii Bedelii, popularnej bohaterki książek dla dzieci czy dodanie nieistniejących pozycji do bibliografii hinduskiego uczonego Brahmagupty.

To pokazuje, że korzystając z Wikipedii trzeba być krytycznym i warto uważać. W końcu nie wszystkie błędy i żarty można wyłapać tak łatwo, jak stwierdzenie, że Howard Webb to "sędzia kalosz i łysa dyńka w firmie UEFA", a Robbie Williams je chomiki.

Jak często korzystacie z Wikipedii? Zdarzyło Wam się trafić na kompletną bzdurę? Piszcie!

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Atmosfera przed meczem Polska Holandia

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na poznan.naszemiasto.pl Nasze Miasto