Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Wiosna jesienią? Tak, to możliwe!

Redakcja
Pomaganie potrzebującym to działalność godna pochwały. Pomoc może przybierać różne formy – materialne oraz niekoniecznie objawiające się w postaci pieniędzy czy darów. Ta druga możliwość, czyli wolontariat, jest ostatnimi czasy bardzo modna, szczególnie wśród studentów.

Mając dużo wolnego czasu, chętnie biorą oni udział w projektach Stowarzyszenia Wiosna. Organizacja ta, założona w Krakowie, istnieje od 2001 roku, czyli już prawie 10 lat, w ciągu których wręcz rozlała się na całą Polskę. Nazwa Stowarzyszenia nawiązuje do głównych wartości realizowanych przez jej członków – to wspólnota, indywidualność i otwartość. Otwartość na problemy drugiego człowieka, na indywidualne historie i potrzeby, zaspokojenie których jest od początku celem stowarzyszenia. Jego działalność opiera się na mechanizmie pośredniczenia. WIOSNA sama w sobie nie udziela pomocy – tworzy jedynie (albo aż!) narzędzia i struktury, dzięki którym chcący nieść pomoc mogą spotkać się z ludźmi jej potrzebującymi. Na tym polegają dwa najbardziej znane projekty Stowarzyszenia – Akademia Przyszłości oraz Szlachetna Paczka.

Co poniektórzy studenci z pewnością, mieli w szkole problemy z określonymi przedmiotami. Dzięki rodzicom, korepetycjom lub samozaparciu z pewnością je przezwyciężyli - w końcu studiują! Niestety nie wszystkie dzieci mają środki lub warunki by radzić sobie z tego typu przeciwnościami – to dla nich powstała Akademia Przyszłości.

W jej ramach dzieciom przydzielani są indywidualni tutorzy, wolontariusze (najczęściej studenci), którzy wspierają uczniów w określonej dziedzinie wiedzy. Ale to nie wszystko! Spotykając się raz w tygodniu, przez cały rok szkolny, wzmacniają w swoich podopiecznych wiarę w siebie oraz poczucie własnej wartości. Paula Krajewska, koordynator projektu w Poznaniu, przyznaje, że ma to wielkie znaczenie. To bardzo ważne! Oprócz ocen w szkole dzieciaki poprawiają swoje nastawienie do świata.

Akademia to jednak nie tylko nauka. Wolontariuszom zależy na tym, by dzieci doświadczały aktywności dla nich nowych, od tradycyjnej szkolnej nauki o wiele przyjemniejszych, ale także pouczających. Przykładem takiego wydarzenia, zorganizowanego dla wszystkich dzieci w zeszłym roku szkolnym, może być pokaz slajdów podróżniczych, w który zaangażowali się studenci Uniwersytetu Ekonomicznego w Poznaniu.

Dzieci w Akademii jest bardzo dużo, dlatego organizowane są także atrakcje dla poszczególnych szkół, czyli grup po 15 osób. Często polega to na tym, że wolontariusze znajdują sponsora, który finansuje konkretny wypad albo pozwala korzystać z atrakcji oferowanych przez własną firmę. Tak było w przypadku ścianki wspinaczkowej Avana, której właściciel wpuścił dzieci na kilka godzin, zapewniając im niesamowitą zabawę i sportowe doświadczenia.

W pomoc Akademii zaangażowanych jest wiele osób, także tych znanych i lubianych. Należą do nich aktorzy: Paweł Małaszyński, Marta Żmuda-Trzebiatowska czy Anna Guzik. Ten pierwszy gości często w telewizji, w spocie o fryzjerze, któremu brak umiejętności. Pomagają także artyści (Artur Rojek), satyrycy (Szymon Majewski) czy politycy (Jerzy Buzek). Wszyscy oni wspierają kampanię „Kup indeks!”. Każde dziecko, biorąc udział w programie, otrzymuje swój własny indeks, w którym zapisywane są jego sukcesy. Koszt indeksu, czyli całorocznego udziału w programie to 500 zł. Dla jednej osoby, szczególnie studenta, to duża kwota, ale popularne są wpłaty mniejsze (na stronie www.kupindeks.pl) lub kupno jednego indeksu przez paczkę znajomych.

Wiosna to także grudniowa Szlachetna Paczka. To akcja materialnego, przedświątecznego wsparcia, udzielanego najuboższym rodzinom. Celem jest bezpośrednie dotarcie do ubogich i zaspokojenie potrzeb, o których sami wspominają. Aby tak się stało, wolontariusze docierają do rodzin ze swojej okolicy i przeprowadzają ankiety, zadając pytania o to, czego im najbardziej brakuje. W ten sposób powstaje baza rodzin – otwierana co roku w połowie listopada. Aby zostać darczyńcą, wystarczy wejść na stronę programu, wybrać konkretną rodzinę i przygotować dla niej paczkę. Doświadczenie pokazuje, że zwykle robi się to w grupach – ze znajomymi czy z rodziną. Gdy dary są gotowe, wolontariusze rozwożą je we właściwe miejsca, dostarczając nie tylko jedzenie, ale przede wszystkim niespożyte pokłady radości. Taka pomoc ma szczególny sens – darczyńca wie komu i w jaki sposób pomógł, a taka wiedza zachęca do działania.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Maturzyści zakończyli rok szkolny. Czekają na nich egzaminy maturalne

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na poznan.naszemiasto.pl Nasze Miasto