Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Wirtualne Muzeum Lecha Poznań otwarte!

Redakcja
Kolejorz, jako pierwszy klub w Polsce, może pochwalić się swoim ...
Kolejorz, jako pierwszy klub w Polsce, może pochwalić się swoim ... Zbyszek Snusz
Kolejorz, jako pierwszy klub w Polsce, może pochwalić się swoim muzeum... w Internecie.

Stworzenie muzeum jest jednym z punktów obchodów 90-lecia istnienia Lecha Poznań. Prace nad projektem rozpoczęły się w październiku ubiegłego roku. Od tego czasu udało się zebrać około 1,5 tys. eksponatów. Sporą ich część można już podziwiać na stronie http://wirtualnemuzeum.lechpoznan.pl/.

Wirtualne muzeum zaprezentowano w środę w holu Stadionu Miejskiego. Jako pierwsze mogły je zobaczyć osoby zasłużone w historii klubu, m.in. piłkarze Piotr Mowlik, Mirosław Okoński czy Piotr Reiss.

- Sięgamy do tradycji i archiwizujemy największe osiągnięcia Lecha Poznań - wyjaśnia Arkadiusz Kasprzak, wiceprezes Kolejorza. - To absolutne nowum w Polsce, nie znam drugiego klubu, który mógłby pochwalić się czymś takim.

Muzeum podzielone zostało na dziewięć sal, z których każda obejmuje jedną dekadę. Znajdziemy tam i najstarsze fotografie drużyny, jak zdjęcie Lutni Dębiec z sezonu 1922/1923, i te najnowsze robione przez klubowych fotoreporterów. Poza tym nie zabrakło m.in. filmów, ludzi, najważniejszych meczy Lecha. Są i ciekawostki jak np. trójwymiarowo odtworzony stary stadion Kolejorza na Dębcu.

Uruchomienie muzeum możliwe było głównie dzięki historykowi dziejów Lecha  - Janowi Rędziochowi, który przez wiele lat gromadził pamiątki związane z Kolejorzem. Nie zawiedli też kibice, którzy przekazali sporo eksponatów.

Kompletowanie zbiorów trwa cały czas. Każdy, kto posiada ciekawe materiały, zdjęcia, eksponaty związane z historią klubu i chciałby, aby zostały one zaprezentowane w Internecie, może przesłać materiały na adres [email protected].

Władze klubu nie wykluczają też uruchomienia muzeum stacjonarnego.
- Jednak mimo że stadion jest bardzo duży, to nie jest to takie proste, bo najpierw trzeba ugruntować jego pozycję prawną, przejąć od POSiR-u, stworzyć plan zagospodarowania, itp. - tłumaczy Arkadiusz Kasprzak.

Aby zobaczyć więcej zdjęć, przejdź do galerii

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Wywiad z prezesem Jagiellonii Białystok Wojciechem Pertkiewiczem

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na poznan.naszemiasto.pl Nasze Miasto