Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Wirtualne życie może być bardziej prawdziwe niż myślisz

Redakcja
Większość z nas nie potrafi sobie wyobrazić życia bez telefonu czy komputera połączonego z Internetem. Globalna sieć stała się centrum współczesnego świata, służy nam zarówno do pracy jak i zabawy, kontaktów z bliskimi, a wyszukiwarki internetowe potrafią odpowiedzieć na każde zadane pytanie.

Wirtualny świat – mimo że wydaje się tak oddalony do otaczającej nas rzeczywistości - jest z nią mocno związany, bardziej niż nam się wydaje.
Wzrost znaczenia Internetu, który obserwowaliśmy w ostatnich latach nie przełożył się na społeczną świadomość zagrożeń jakie ze sobą niesie. Często nie zwracamy uwagi na nasze zachowania w sieci, na to jakich używamy haseł dostępu czy systemów zabezpieczeń. Rzeczy, które ze względów bezpieczeństwa w prawdziwym świecie byłyby nie do pomyślenia, w sieci zdarzają się bardzo często. Udostępnianie osobistych danych, informacji finansowych czy nawet odczytanie e-maila od nieznajomej osoby może spowodować, że łatwo znajdziemy się na celowniku internetowych przestępców. Podczas codziennego surfowania po sieci nie zdajemy sobie sprawy, jak ważne są wykorzystywane przez nas hasła czy stosowane programy ochronne. Dla łatwiejszego zobrazowania problemu możemy loginy i kody dostępu porównać do kluczy do naszego mieszkania - jeśli je zgubimy to narażamy się na ryzyko kradzieży. Podobnie jest w Internecie z dostępem do kont bankowych, a rolę klucza spełniają właśnie hasła i kody jednorazowe.
Zamek w drzwiach wejściowych, który chroni przed złodziejami wypełnia tę samą funkcje co program ochrony na komputerze – od jego jakości zależy Twoje bezpieczeństwo. Tym samym dla zapewnienia odpowiedniego poziomu ochrony nie możemy pozwolić sobie na instalacje niesprawdzonych zabezpieczeń - nie dość, że narażamy się na włamanie, to ewentualnych ich brak spowoduje, że możemy się o dowiedzieć o ataku dopiero podczas próby wypłaty pieniędzy z bankomatu.
Podobnie jak w realnym świecie, skradzione w Internecie towary trafiają na czarny rynek, gdzie przestępcyz całego świata handlują nielegalnymi danymi, takimi jak hasła dostępu kont pocztowych, dane kart kredytowych czy pełne tożsamości (dane osobowe i finansowe, w tym hasła dostępu do kont bankowych). Tylko w ostatnim roku dochód cyberprzestępców przekroczył łączne zyski handlarzy narkotyków[1].
„Zagrożenie jest na tyle poważne, że warto poświęcić trochę czasu dla zapewnienia odpowiedniej ochrony. Wystarczy pamiętać o kilku prostych wskazówkach, aby skutecznie podnieść poziom naszego bezpieczeństwa w Internecie." – mówi Barbara Uzunowa-Drymer z firmy Symantec. „Przede wszystkim należy zainstalować „zamek w drzwiach" naszego wirtualnego mieszkania, czyli programu ochronnego dla komputera. Powinno być to sprawdzone rozwiązanie i zapewniać pełną ochronę przed różnego rodzaju włamaniami. Równie ważną rzeczą są hasła dostępu, których nie wolno nikomu udostępniać. Powinny one składać się zarówno z liter, jak i cyfr, ponieważ takie kombinacje znacznie utrudniają „prace" hakerom. Pamiętajmy również o generalnej zasadzie nie otwierania podejrzanych wiadomości pocztowych czy łącz przesłanych przez komunikatory internetowe - to ostatnio najpopularniejsza droga ataków wykorzystywana hakerów." – dodaje Barbara Uzunowa-Drymer.
[1] Źródło: Departament Skarbu USA

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Co dalej z limitami płatności gotówką?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Wirtualne życie może być bardziej prawdziwe niż myślisz - Warszawa Nasze Miasto

Wróć na poznan.naszemiasto.pl Nasze Miasto