Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Wkrótce Jacek Berbeka wyruszy na Broad Peak po ciało brata

Stanisław Cybruch
Stanisław Cybruch
Odwiecznym marzeniem człowieka było latać jak ptaki i być tam, gdzie nikt nie dotarł, zdobyć najwyższe szczyty Ziemi. Cele te zostały spełnione, na najwyższych szczytach Ziemi – okupione najwyższym poświęceniem - nierzadko śmiercią.

Himalaje - jako ogromny i rozległy łańcuch górski na naszej planecie, ciągnący się od Pakistanu, przez Indie, Chiny (Tybet), po Nepal i Bhutan – mają aż 10, spośród 14 ośmiotysięczników świata. Przed 60-ciu laty (29 maja 1953) Edmund Hillary (1919 - 2008) – nowozelandzki pszczelarz, himalaista i polarnik – jako pierwszy człowiek w historii zdobył Mount Everest; najwyższy szczyt Ziemi w Himalajach (Himālaya - to "siedziba śniegów") o wysokości 8850 m n.p.m. Od tamtej pory zdobyło go kilka tysięcy ludzi, w tym kilkoro Polaków.

Polscy himalaiści zanotowali swoje sukcesy, w zdobyciu Korony Himalajów, czyli 14 znanych w świecie ośmiotysięczników. Wśród najwybitniejszych znaleźli się, m.in. Jerzy Kukuczka, Wanda Rutkiewicz, Krzysztof Wielicki, Piotr Pustelnik i Maciej Berbeka. Jerzy Kukuczka, zdobył Koronę Himalajów w 1987 roku, a w dwa lata później, podczas próby przejścia niepokonanej jeszcze wtedy południowej ściany Lhotse, zginął na jej lodowych zboczach. Na zdjęciu Lhotse.

Nasza najsłynniejsza wspinaczka, himalaistka Wanda Rutkiewicz, która jako pierwsza Europejka i trzecia na świecie kobieta pokonała Mount Everest w 1978 roku, w 1986 roku, jako pierwsza kobieta zdobyła K2. Zginęła podczas wchodzenia na swój dziewiąty ośmiotysięcznik – Kanczendzongę, w maju 1992 roku. Na zdjęciu Kanczendzonga.

Maciej Berbeka (ur. 1954 w Zakopanem – zm. 2013 na Broad Peak w Karakorum) – to nestor polskiego himalaizmu, ratownik TOPR, nauczyciel, artysta malarz, grafik, członek Klubu Wysokogórskiego w Zakopanem. W dziedzinie himalaizmu ma wiele sukcesów: zdobywca 5 ośmiotysięczników, osiągnął dwa pierwsze zimowe wejścia na ośmiotysięczniki - na Manaslu w Himalajach (8156 m n.p.m. w 1984) i Broad Peak (8051 m n.p.m. - 5 marca 2013 r.), i wytyczył trzy nowe drogi.

Zdobył Annapurnę nową, nieprzetartą drogą – przez południową ścianę. Annapurna to ośmiotysięcznik w Nepalu (dziesiąty pod względem wysokości szczyt Ziemi) - 8091 m n.p.m. Maciej Berbeka był szefem himalajskich wypraw zimowych na Manaslu w Nepalu i Nanga Parbat w Pakistanie. Zdobył też Mount Everest w 1993 roku od strony chińskiej. W 1988 roku był bliski zdobycia zimą szczytu Broad Peak; zatrzymał się na przedwierzchołku 8027 m n.p.m. i do niego należał przez 23 lata zimowy rekord zdobytej wysokości góry K1 w Karakorum, na pograniczu Indii, Pakistanu i Chin. Na zdjęciu Mount Everest.

Maciej Berbeka, jako pierwszy człowiek zimą przekroczył 8000 m w Karakorum. Zginął 6 marca 2013 roku, wraz z Tomaszem Kowalskim, po pierwszym w historii zimowym zdobyciu szczytu Broad Peak (zdjęcie w czołówce artykułu) w Karakorum, podczas drogi powrotnej do bazy.

Zobcz zdjęcia (2) - Maciej Berbeka na Broad Peak (PHZ) -wyboracza.pl.

Jacek Berbeka - brat Macieja Berbeki, który zginął wraz z Tomaszem Kowalskim, 6 marca 2013 roku, po pierwszym w historii zimowym zdobyciu szczytu Broad Peak (podczas drogi powrotnej), chce pojechać na ten szczyt i odnaleźć ciała obu himalaistów. Nie wyobrażam sobie, abym mógł zostawić brata na tej górze – mówi.

Jacek Berberka o planach swojej wyprawy opowiedział dziennikarzom RMF FM, o czym pisze "Wyborcza". Pytany o przyczynę, która mogła doprowadzić do tragedii, powiedział: "Przyczyną nieszczęścia było załamanie psychiczne. A załamanie psychiczne nastąpiło w wyniku tego, że chłopcy zostali sami."

O wyprawie po brata mówi, że zdecydował się na to, gdyż "tam zginęły dwie osoby". Jak podkreśla - "nie mogę pozwolić, by zostali w miejscach widocznych, gdzie będą przechodziły dziesiątki ludzi (...)" "To jest droga, którą latem pokonuje bardzo dużo osób (…) przede wszystkim zdobywa się Broad Peak. Niedługo w Karakorum zacznie się sezon letni i nie wyobrażam sobie, bym mógł zostawić brata czy osoby, z którymi się wspinał, w miejscu, gdzie narażeni będą na ciekawski wzrok tylu obcych ludzi."

Jak wyjaśnia Jacek Berbeka, na ponad ośmiotysięczny szczyt Himalajów, wybiera się z przyjaciółmi. Mają przygotowany trzyetapowy plan. Chcą znieść ciała do podstawy ściany. "Jeżeli się nie uda, to chciałbym znaleźć miejsce w tej szczelinie brzeżnej u góry, poniżej przełęczy, jeżeli będzie to głęboka szczelina." Ale jeśli i to będzie dużym problemem, chce przesunąć oba ciała "z tego miejsca, w którym teraz są, i znaleźć miejsce, gdzie oni nie będą niepokojeni" - mówi.

Do pomocy Jackowi Berbece wyjadą: Jacek Jawień, Krzysztof Tarasiewicz, i – jak określany jest - "guru od uspokojenia" - Jacek Hugo-Bader. Wyprawa w Karakorum otrzymała już wymagane zezwolenie pakistańskiego ministerstwa turystyki. Może przebywać w określonym rejonie gór od 14 czerwca do 10 sierpnia 2013 roku.

Zobacz zdjęcia i WIDEO - Gdzie jest braterstwo liny? Także film ze szczytu Broad Peak -Jacek Berbeka wyrusza po ciało brata.

Ostatnio – według TVN24 - na tragicznie zakończoną wyprawę, w marcu bieżącego roku na Broad Peak, rzucono nowe światło. W reportażu prezentowanych przez TVN24, pojawiły się nowe zapisy nagrań, z ataku na szczyt. Szef wyprawy Krzysztof Wielicki, komentował: "Myślałem, że podczas zejścia zwiążą się liną, że będą sobie pomagali." Z nagrania rozmów z Broad Peak, wiadomo, co mówił w dramatycznych chwilach Krzysztof Wielicki: Bielecki i Małek poczuli się zagrożeni. Gdzie jest braterstwo liny?

Stanisław Cybruch

od 7 lat
Wideo

Jak głosujemy w II turze wyborów samorządowych

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na naszemiasto.pl Nasze Miasto