Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Wojny Symulacyjne SimChallenge 2017: Studenci ratowali życie

Marta Żbikowska
Poznańscy studenci ratowali najważniejszą osobę w kraju
Poznańscy studenci ratowali najważniejszą osobę w kraju Łukasz Gdak
Wojny Symulacyjne SimChallenge 2017 zakończyły się w środę w Poznaniu.

Najważniejsza osoba w państwie uległa wypadkowi komunikacyjnemu. Ratowali ją studenci Uniwersytetu Medycznego w Poznaniu z wydziałów lekarskich i nauki o zdrowiu. Zadanie nie było łatwe. Kontakt z VIP-em był utrudniony, bo nie pamiętał on wiele z wypadku, w którym brał udział. Dodatkową przeszkodą była obecność funkcjonariuszy chroniących pacjenta, którzy kontrolowali każdy ruch lekarzy i ratowników medycznych domagając się szczegółowych raportów z podejmowanych działań medycznych. Zespół ratowniczy na przeprowadzenie akcji miał 12 minut. Po tym czasie pacjenta zabierał śmigłowiec. Tak wyglądał jeden ze scenariuszy podczas finału zawodów SimChallenge 2017. Zadaniem zespołów biorących udział w zawodach jest właściwe rozpoznanie i udzielenie pomocy pacjentowi, w którego rolę wcielił się jeden z najnowocześniejszych w Polsce symulatorów SimMan 3G.

- Idea wojen symulacyjnych narodziła się w Poznaniu - tłumaczy doktor Łukasz Gąsiorowski, kierownik Centrum Symulacji Medycznej UMP. - To tutaj po raz pierwszy w 2011 roku zorganizowaliśmy zawody.

Zwycięzcy poznańskiej edycji Sim Challenge 2017 w połowie maja wezmą udział w zawodach ogólnopolskich, które odbędą się w Katowicach. Zespół, który zdobędzie tam pierwsze miejsce pojedzie w połowie czerwca do Paryża, aby stanąć w szranki ze studentami kierunków medycznych z całego świata.

- Symulacje medyczne z jednej strony zwiększają atrakcyjność nauki dla studentów, a z drugiej, dają wykładowcom możliwość oceny ich umiejętności - tłumaczy dr Gąsiorowski. - Na razie nie mamy warunków, aby w pełni korzystać z możliwości, jakie dają symulacje medyczne, ale mam nadzieję, że niedługo to się zmieni.

Nowoczesne technologie sprawiają, że zajęcia ze stymulatorami coraz bardziej przypominają naturalne warunki, w jakich pracują lekarze i ratownicy medyczni. SimMan 3G potrafi płakać, pocić się, kaszleć i krwawić, reaguje na światło i na podane leki, umie przeanalizować zastosowaną terapię i ocenić, które z podjętych czynności pozwoliły mu „przeżyć”.

We wczorajszych zawodach SimChallenge Poznań 2017 najlepiej zajął się pacjentem zespół w składzie: Ewa Grelowska, Anna Simoniuksztis, Adam Janicki, Jakub Hypki i Witold Kwietniak. Wykazali się oni nie tylko skutecznością działania, ale też szybkością podejmowanych decyzji i asertywnością w kontaktach z osobami postronnymi. Drugie miejsce zajęli: Rafał Mazurek, Maciej Kasprzyk, Aleksy Nowak, Michał Piaseczny i Arkadiusz Stachowicz, a trzecie: Ridha Ali, Paul Brodzik, Conrad Kozlowski i Dorothy Mitkowski.

Źródło: Głos Wielkopolski - Poznańscy studenci ratowali najważniejszą osobę w kraju

Zobacz też:

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Dziennik Zachodni / Wybory Losowanie kandydatów

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na poznan.naszemiasto.pl Nasze Miasto