Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Wojskowe Zakłady Motoryzacyjne w Poznaniu odrestaurowały niszczyciel czołgów Achilles. Trafił do Muzeum Broni Pancernej [ZDJĘCIA, WIDEO]

Zbyszek Snusz
Wojskowe Zakłady Motoryzacyjne w Poznaniu przekazały do Muzeum Broni Pancernej brytyjski niszczyciel czołgów Achilles. To jedyny egzemplarz muzealny w kraju - do tego jeżdżący! Z tych pojazdów w czasie II wojny światowej korzystali między innymi polscy żołnierze. Przejdź dalej i zobacz kolejne zdjęcia --->
Wojskowe Zakłady Motoryzacyjne w Poznaniu przekazały do Muzeum Broni Pancernej brytyjski niszczyciel czołgów Achilles. To jedyny egzemplarz muzealny w kraju - do tego jeżdżący! Z tych pojazdów w czasie II wojny światowej korzystali między innymi polscy żołnierze. Przejdź dalej i zobacz kolejne zdjęcia --->Zbyszek Snusz
Do Muzeum Broni Pancernej w Poznaniu trafił niszczyciel czołgów Achilles. Pojazd został odbudowany przez Wojskowe Zakłady Motoryzacyjne. Teraz nawet jeździ!

Achilles to brytyjski niszczyciel czołgów z II wojny światowej, będący zmodyfikowaną wersją pojazdu M10 Wolverine konstrukcji amerykańskiej. Amerykanie produkowali je od 1942 roku, Anglicy przebudowywali w latach 1944-1945.

- Do Wielkiej Brytanii w ramach programu Lend-Lease trafiło 1648 pojazdów, 1017 z nich przebudowano. Brytyjczycy zamontowali większą armatę, z jednego kilometra potrafiła przebić pancerz o grubości 192 mm. To była prawdziwa siła i potęga - opowiada ppłk Tomasz Ogrodniczuk, szef Muzeum Broni Pancernej w Poznaniu.

Z niszczycieli czołgów korzystali polscy żołnierze z 1 Dywizji Pancernej generała Maczka i 2 Korpusu Polskiego generała Andersa.

Achilles, który był restaurowany w Wojskowych Zakładach Motoryzacyjnych w Poznaniu, przez kilkadziesiąt lat służył jako cel na poligonie pod Antwerpią w Belgii. - To był wrak, nie widać było w ogóle kół, bo stały w bagnie - wyjaśnia Ogrodniczuk.

Do Polski pojazd trafił w czerwcu 2015 roku, a po niecałych 4 latach zakończyła się jego odbudowa. - Do Polski wrócił nie tylko sam pojazd, ale też kawałek historii ludzi, którzy na nim służyli. To nie jest bezimienny niszczyciel, przywrócimy pamięć o żołnierzach, którzy na nim służyli i nadamy mu imię - przyznaje szef MBP.

Muzeum Broni Pancernej po latach gnieżdżenia się na Golęcinie zostało przeniesione na poznańską Ławicę. Jego otwarcie planowane jest na wiosnę tego roku.

Pokaz dynamiczny pojazdu na terenie WZM w Poznaniu

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na poznan.naszemiasto.pl Nasze Miasto