Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Woodstock 2016 imprezą o podwyższonym ryzyku? Jerzy Owsiak odpowiada

PRE
Jeśli Przystanek Woodstock zostanie uznany za imprezę o podwyższonym ryzyku, organizatorzy będą musieli liczyć się ze wzrostem kosztów, zatrudnić dodatkowe służby porządkowe i zmienić status imprezy.

Na początku czerwca Komendant Wojewódzki Policji w Gorzowie Wlkp. poinformował organizatora festiwalu Przystanek Woodstock 2016 o możliwości wystąpienia w trakcie festiwalu potencjalnych niebezpieczeństw, skutkujących zagrożeniem bezpieczeństwa. Zgodnie z tym lubuska policja ma kwalifikować koncerty na dużej i małej scenie jako imprezy masowe podwyższonego ryzyka.

Jak wyjaśnia "Gazecie Lubuskiej" Artur Wójtowicz zastępca Dyrektora Wydziału Bezpieczeństwa i Zarządzania Kryzysowego w Lubuskim Urzędzie Wojewódzkim, teraz organizator imprezy musi się spodziewać tego zapisu w opinii, o którą zgodnie z przepisami wystąpi. Decyzję zezwalającą na przeprowadzenie imprezy masowej w takim przypadku wydaje burmistrz Kostrzyna.

Wczoraj (9 czerwca) na stronie Przystanku Woodstock 2016 pojawiło się oficjalne oświadczenie Jerzego Owsiaka i Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy. Organizatorzy są zaskoczeni takim obrotem sprawy i jak piszą, do wczoraj nie dostali żadnego pisma z argumentami przemawiającymi za tym, by Woodstock 2016 miał zostać uznany za imprezę podwyższonego ryzyka.

"Przez trzy ostatnie miesiące przygotowywaliśmy plan zabezpieczenia festiwalu, w ścisłej współpracy z policją i wszystkimi profesjonalnymi służbami podległymi Wojewodzie Lubuskiemu. Jest on oczywiście dostosowany do aktualnych zagrożeń, wprowadzonych zostało wiele restrykcji i dodatkowych środków bezpieczeństwa, które mają sprawić, że festiwal będzie bezpieczny także w obecnej sytuacji w Polsce i na świecie" czytamy w oświadczeniu Jerzego Owsiaka.

*

Choć przygotowano już szerego dodatkowych zabezpieczeń i obostrzeń, w przypadku uznania imprezy za taką o podwyższonym ryzyku organizator musi zmienić formalny status przedsięwzięcia. Na miesiąc przed początkiem Przystanku Woodstock 2016 i po zakończeniu prac nad planem zabezpieczenia byłoby to ogromnym wyzwaniem - organizacyjnym, logistycznym i budżetowym.

Jeśli Woodstock 2016 rzeczywiście zostanie uznany za imprezą o podwyższonym ryzyku, organizatorzy zgodnie z prawem będą musieli zatrudnić więcej służb porządkowych. W zeszłym roku nad bezpieczeństwem festiwalowiczów czuwało 1100 osób, w tym 222 licencjonowanych ochroniarzy. Jeśli impreza zostanie uznana za taką o podwyższonym ryzyku, potrzebnych będzie 2200 osób w służbach porządkowych, z czego połowę, czyli aż 1100 osób będą musieli stanowić licencjonowani ochroniarze. Wiąże się to z ogromnym wzrostem kosztów i logistycznym wyzwaniem.

Wieloletnie doświadczenie i profesjonalna obsługa festiwalu stanowi wzór dla wielu masowych imprez w Polsce i na świecie (chociażby dla Światowych Dni Młodzieży). "W opinii specjalistów pracujących nad przygotowaniem zabezpieczenia jest ono w pełni dostosowane do wszystkich współczesnych zagrożeń" czytamy w oświadczeniu.

Pismo z wnioskiem o zorganizowanie imprezy masowej wraz z planem zabezpieczenia konsultowanym i zatwierdzonym przez specjalistów trafi do Urzędu Miasta Kostrzyn nad Odrą najpóźniej w poniedziałek.

22. Przystanku Woodstock 2016 w Kostrzynie nad Odrą odbędzie się w dniach 14-16 lipca.

Jerzy Owsiak: Mamy nową sytuację związaną z uchodźcami. Ale Woodstock nie jest zagrożony i się odbędzie.

gazetalubuska.pl

od 7 lat
Wideo

echodnia Drugi dzień na planie Ojca Mateusza

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na poznan.naszemiasto.pl Nasze Miasto