Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Wróblu wróć! Pracownicy spółdzielni sami zrobią 15 budek lęgowych dla wróbli

BOK, ZEN
Powstanie 300 budek lęgowych dla wróbli
Powstanie 300 budek lęgowych dla wróbli Piotr Krzyżanowski
Wróblu wróć!! Z inicjatywy Rady Osiedla Wichrowe Wzgórze pracownicy spółdzielni Winogrady sami zrobią 15 budek lęgowych

W ramach wspólnego projektu Poznania i Uniwersytetu Przyrodniczego "Wróblu wróć" zostanie zawieszonych 300 budek lęgowych dla wróbli. Do akcji przyłączyła się Rada Osiedla Wichrowe Wzgórze, działająca przy spółdzielni Winogrady. Pracownicy administracji tego osiedla budują właśnie kilkanaście budek lęgowych dla wróbli. W przyszłym tygodniu będą je rozwieszać.

Więcej o akcji "Wróblu wróć!":

W ostatnich latach liczba wróbli w Poznaniu dramatycznie maleje. Dzieje się tak, ponieważ mają coraz większy problem ze znalezieniem miejsca na swoje siedliska w otworach wentylacyjnych budynków. Te są zamurowywane w czasie coraz powszechniejszego ocieplania bloków.

Pozbawione schronienia w wysokich budynkach ptaki są zmuszone do budowania gniazd gdzie indziej – na drzewach czy krzewach, ale to nie są dla nich najlepsze miejsca ze względu na sroki, które zjadają ich jaja i pisklęta. Ponieważ zarówno sroka jak i wróbel są w Polsce pod ochroną, tych pierwszych jest coraz więcej, a tych drugich coraz mniej.

Na problem ubywania wróbli w mieście zwrócili uwagę naukowy z Uniwersytetu Przyrodniczego.

Na pomoc tym sympatycznym ptakom ruszyło miasto i uczelnia. Z miejskiej kasy przeznaczono 25 tys. zł na zakup 300 budek lęgowych, które są rozmieszczane w parkach i na skwerach, placówkach oświatowych czy budynkach komunalnych.

Do akcji włączyła się też Rada Osiedla Wichrowe Wzgórze, działająca przy Poznańskiej Spółdzielni Mieszkaniowej Winogrady.

– W naszym warsztacie stolarskim własnymi siłami budujemy 15 budek lęgowych, które w przyszłym tygodniu będziemy rozmieszczać na osiedlu. Przygotowujemy je według wzoru, jaki dostaliśmy od Salamandry – mówi Krzysztof Krajniak, kierownik administracji os. Wichrowe Wzgórze. – Kiedyś wróble były najpopularniejszymi ptakami. Teraz prawie znikły z osiedli. Zdaliśmy sobie sprawę dopiero, gdy ruszyła akcja „Wróblu wróć”.

***
Kiedyś wróble były nieodłącznym elementem miejskiego krajobrazu. Niestety od jakiegoś czasu ich populacja maleje. Dlaczego? Co to oznacza dla ludzi? Jak je ratować? W "Dzień Dobry TVN" obrączkarz ptaków i ornitolog Samuel Sosnowski opowiedział o wróblach w Polsce. Jak wygląda życie seksualne tych ptaków?

POLECAMY:

Poznań na gorąco

Rozrywka

Wypadki, korki, drogi

Inwestycje

Quizy - sprawdź, czy wiesz

Nowe miejsca w Poznaniu

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

9 ulubionych miejsc kleszczy w ciele

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na poznan.naszemiasto.pl Nasze Miasto