Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

WRPO 2014-2020 będzie później - wydłużyły się negocjacje z KE

Krzysztof M. Kaźmierczak
Jeden z pociągów Elf kupionych dzięki wsparciu z funduszy UE podczas okolicznościowego majowego przejazdu linią kolejową nr 354 Poznań Główny - Piła Główna, która ma być modernizowana w ramach WRPO na lata 2014-2020
Jeden z pociągów Elf kupionych dzięki wsparciu z funduszy UE podczas okolicznościowego majowego przejazdu linią kolejową nr 354 Poznań Główny - Piła Główna, która ma być modernizowana w ramach WRPO na lata 2014-2020 Fot. krzysztof m. kaźmierczak
Unijne perspektywy finansowania mają swoją specyfikę. W odróżnieniu od budżetów państw czy samorządów są one ustalane nie na rok, ale na kilka lat.

Poprzednia perspektywa obejmowała lata 2007-2013, kolejna obejmuje okres 2014-2020. Interwencja wspólnotowa realizowana poprzez programy operacyjne, w tym także Wielkopolski Regionalny Program Operacyjny odbywa się jednak z pewnym poślizgiem czasowym. Po ustaleniu unijnego budżetu konieczne jest bowiem zawarcie Umowy Partnerstwa (czego ona dotyczy - czytaj w ramce obok) z każdym z państw członkowskich, a dopiero później można negocjować szczegółowy kształt programu. W praktyce oznacza to, że nowe programy operacyjne są uruchamiane z co najmniej z kilkumiesięcznym opóźnieniem. Nie daje to jednak żadnych powodów do obaw - zwłoka z nowym WRPO nie oznacza bowiem zmniejszenia przyznanych przez Komisję Europejską środków pomocowych. To jest normalna sytuacja, która wynika z procedur i logiki zdarzeń.

Pierwotnie w Urzędzie Marszałkowskim Województwa Wielkopolskiego optymistycznie zakładano, że zatwierdzenie WRPO 2014-2020 nastąpi szybciej. Projekt został przekazany do Komisji Europejskiej 9 kwietnia. Przygotowywano go na podstawie szablonu określonego w projekcie rozporządzenia unijnego oraz projekcie Umowy Partnerstwa. Ta ostatecznie została przyjęta przez Komisję Europejską 23 maja. Wtedy okazało się, że kształt tego dokumentu (w tym szablon) zmienił się istotnie w stosunku do wstępnej wersji. Tym samym konieczne było dostosowanie całego projektu WRPO.

Całą operację udało się bardzo sprawnie przeprowadzić. W związku z tym oczekiwano w Urzędzie Marszałkowskim, że uwagi Komisji Europejskiej do wielkopolskiej propozycji zostaną przekazane w lipcu. Tymczasem dotarły one do Poznania dopiero 18 sierpnia.

Uwag jest sporo, bo aż 473. Znaczna ich część dotyczy zgodności z Umową Partnerstwa, która została przyjęta przez Komisję Europejską 23 maja 2014 roku. Paradoksalnie duża liczba uwag jest dobrą informacją, ponieważ są one dość konkretne i można było się do nich precyzyjnie odnieść, mając świadomość, jakie jest wyjściowe stanowisko KE w tej sprawie.

Urząd Marszałkowski ma już gotową wersję roboczą odpowiedzi, która niebawem powinna zostać przekazana Komisji Europejskiej. Następnie rozpocznie się faza negocjacji ostatecznego kształtu WRPO 2014+.
Planowane są dwie oficjalne tury negocjacji. Ich terminy nie są jeszcze znane. I w tym przypadku należy czekać na Komisję Europejską. Musi ona bowiem wcześniej zapoznać się z ostatecznym stanowiskiem negocjacyjnym.
Przewiduje się, że negocjacje rozpoczną się w październiku. Trudno przy tym przesądzać, czy do zatwierdzenia WRPO 2014+ dojdzie jeszcze w tym samym miesiącu. Z końcem października kończy się kadencja obecnego składu Komisji Europejskiej. Czas pokaże, czy zdąży on przyjąć wielkopolski program regionalny.

- To nie są wcale takie złe wiadomości - zapewnia Marek Woźniak, marszałek województwa wielkopolskiego. - Nadal wykorzystywane są pieniądze z perspektywy 2007-2013. Ostateczny termin ich wydatkowania upływa z końcem przyszłego roku. Nadal trwają też konkursy dla beneficjentów w ramach WRPO 2007-2013 i nie są one wykluczone także na początku przyszłego roku. Późniejszy start WRPO 2014+ nie umniejsza puli pieniędzy do wykorzystania. Pozwala natomiast na lepsze przygotowanie do realizacji programu - wyjaśnia marszałek.

Przy okazji warto podkreślić, że przyjęcie WRPO 2014-2020 nie oznacza automatycznego uruchomienia programu poprzez organizację konkursów dla potencjalnych beneficjentów. Należy przypuszczać, że pierwsze zostaną rozpisane nie wcześniej niż w drugim kwartale przyszłego roku.

Program do negocjacji
Marek Woźniak, marszałek województwa wielkopolskiego:
- Przewidujemy, że negocjacje rozpoczną się w październiku. Czy do zatwierdzenia WRPO 2014+ dojdzie jeszcze w tym samym miesiącu? Tak byśmy chcieli, ale nie do końca jest to od nas zależne. Z końcem października kończy się kadencja obecnego składu Komisji Europejskiej. Czas pokaże, czy zdąży on przyjąć nasz program regionalny.

Umowa Partnerstwa
Umowa Partnerstwa określa kierunki interwencji w latach 2014-2020 trzech polityk unijnych w Polsce : Polityki Spójności, Wspólnej Polityki Rolnej Wspólnej Polityki Rybołówstwa.
W dokumencie uwzględniono opinie partnerów społecznych i gospodarczych oraz przygotowane na potrzeby procesu programowania analizy. Dużą wagę przypisano też do efektów prac różnego rodzaju grup roboczych, spotkań bilateralnych oraz debaty strategicznej z udziałem partnerów społecznych i gospodarczych oraz debat eksperckich. Na kształt projektu umowy miał również wpływ proces ewaluacji ex ante prowadzonej przez niezależnego, zewnętrznego audytora.

Umowa Partnerstwa przedstawia m.in. cele i priorytety interwencji w ujęciu tematycznym i terytorialnym wraz z podstawowymi wskaźnikami i opis stopnia uzupełniania się działań finansowanych z Polityki Spójności, Wspólnej Polityki Rolnej oraz Wspólnej Polityki Rybołówstwa. Zawiera także układ programów operacyjnych i zarys systemu finansowania oraz wdrażania.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

9 ulubionych miejsc kleszczy w ciele

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na poznan.naszemiasto.pl Nasze Miasto