Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Wspomnienie: Maria Kaczyńska inaczej

Redakcja
W osobistych kontaktach okazała się zupełnie inna niż jej medialne wizerunki – drobna kobieta, pełna życia, nieustannie żartująca z innych i z siebie. Maria Kaczyńska zginęła w katastrofie lotniczej pod Smoleńskiem.

Ostatni raz Marię Kaczyńską spotkałem na Poznańskich Spotkaniach Targowych „Książka dla Dzieci i Młodzieży” w lutym tego roku. Tak jak zawsze, nie zwracała uwagi na ochroniarzy, którzy wprost nie mogli jej upilnować – rozmawiała z każdym, kto tylko tego chciał.

W stosunku do dziennikarzy żartowała z nich, ale także z siebie i swojej rodziny, opowiadała dowcipy...

Zdawała sobie nic nie robić z napiętego harmonogramu wizyty na Międzynarodowych Targach Poznańskich. Bez problemu udało się ją namówić na rozmowę po oficjalnej konferencji prasowej – rozmowę, na którą w programie pobytu na MTP nie było czasu…

Przypominamy Wam krótką rozmowę z Marią Kaczyńską – o jednej z Jej pasji – książkach.

Czy będąc żoną prezydenta, ma Pani dużo czasu na czytanie?

Maria Kaczyńska: Żałuję bardzo, ale będąc w tym miejscu, w którym jestem, mam za mało czasu. Staram się zaglądać do książek, czytać. Mam dużo książek i mam wielkie ambicje, żeby wszystkie przeczytać, jednak brakuje czasu na to, żeby na spokojnie oddać się lekturze. Od czasu do czasu uda mi się coś przeczytać.

Co czytała Pani ostatnio?

„Lalkę”.

Czy czytanie dzieciom książek w dobie Internetu ma jeszcze jakiś sens?

Ogromny! Sama mam córkę, której czytaliśmy. Teraz mamy dwie wnuczki, którym córka czyta codziennie. Kiedy jestem wolna w weekendy, też im czytam. Uważam, że to jest wspaniała rzecz. Książka budzi wyobraźnię, książka uczy i książki należy kochać. Można oglądać telewizję, siedzieć w Internecie, ale to książka otwiera najpiękniejszy świat. Koniecznie trzeba czytać dzieciom! My też powinniśmy czytać! Internet jest bardzo potrzebny, można się z niego wielu rzeczy dowiedzieć, ale nigdy nie zastąpi książki.

Dziś na targach jednak Pani nie poczytała…

Chciałabym zatrzymać się przy jakimś stoisku na dłużej, ale niestety nie miałam na to czasu. Mam nadzieję, że dzisiejszy wieczór będzie na tyle spokojny, że będę mogła poczytać książkę swoim wnuczkom.

Jaką książkę?

Na pewno teraz mama czyta im któregoś „Mikołajka”, niedawno czytała „Tajemniczy ogród”. Wiem, że na tapecie są też „Dzieci z Bullerbyn”. Mam dwie wnuczki i przez młodszą zawsze lubiany jest Brzechwa.

A jakie są Pani ulubione lektury z dzieciństwa?

Książki Ewy Szelburg-Zarembiny… bardzo lubiłam „Tajemniczy ogród”… Makuszyński – wszystkie „Szaleństwa panny Ewy”, „Koziołka Matołka” i różne „Przygody księżycowe".

Czytaj też:
Prezydent
RP Lech Kaczyński nie żyje


Nikt nie przeżył katastrofy
rządowego TU 154 M pod Smoleńskiem. Na pokładzie był m.in. Prezydent RP
Lech Kaczyński z małżonką.


Żałoba narodowa: Odwołane wydarzenia kulturalne - aktualne informacje

W związku z katastrofą samolotu z Prezydentem RP Lechem Kaczyńskim na pokładzie pod Smoleńskiem odwołanych zostało wiele wydarzeń kulturalnych zaplanowanych na najbliższe dni.

Elektroniczna księga kondolencyjna na stronie Urzędu Wojewódzkiego

Od 12 kwietnia można dokonywać wpisów w elektronicznej księdze kondolencyjnej na stronie Wielkopolskiego Urzędu Wojewódzkiego. Księga zostanie przekazana kancelarii prezydenta.

Biało-czerwony Poznań

Na blokach, urzędach i prywatnych domach - wszędzie wiszą biało-czerwone flagi. Tak poznaniacy uczcili pamięć ofiar katastrofy pod Smoleńskiem.

Ku czci ofiar wyły strażackie syreny (wideo)

Poznańscy strażacy w całkowitym milczeniu, jedynie wśród odgłosów strażackich syren, oddali hołd ofiarom katastrofy. Podobny milczący apel zorganizowali strażacy z całej Wielkopolski.

Szkoła Aspirantów Pożarnictwa uczciła pamięć ofiar

Uroczystym apelem i dwiema minutami ciszy uczcili pamięć ofiar katastrofy pod Smoleńskiem strażacy ze Szkoły Aspirantów Straży Pożarnej.

Dwie minuty ciszy pamięci ofiar katastrofy pod Smoleńskiem

Na dwie minuty centrum Poznania zamarło. Przystanęli przechodnie, zatrzymały się samochody, tramwaje i autobusy. I tylko gazeciarz rozdający specjalne wydanie jednej z gazet nie potraktował głosu syren jako znaku do przerwania pracy...

Poznaniacy zapisują kolejne strony księgi kondolencyjnej

Mimo że w Wielkopolskim Urzędzie Wojewódzkim w niedzielę nikt nie pracował, to co chwilę pojawiały się tam kolejne osoby. Wszyscy w ten sposób składali wyrazy swojego współczucia.

Piękne milczenie przed pomnikiem ofiar Katynia i Sybiru

Punktualnie w południe przed pomnikiem w Parku Zamkowym zebrały się tłumy poznaniaków, aby w ciszy uczcić pamięć ofiar katastrofy prezydenckiego samolotu pod Smoleńskiem.

Wpisz się do księgi kondolencyjnej Urzędu Miasta Poznania

Na stronie internetowej poznańskiego magistratu wystawiono elektroniczną księgę kondolencyjną. Poznaniacy przez 24 godziny na dobę mogą tam składać kondolencje z powodu śmierci Lecha Kaczyńskiego.

Modlili się w katedrze za ofiary katastrofy pod Smoleńskiem

- Zginął kwiat naszego życia społecznego i politycznego – mówił do tłumu wiernych zgromadzonych w Katedrze Poznańskiej abp Stanisław Gądecki.

Poznańska mlodzież pamięci ofiar katastrofy pod Smoleńskiem

Zapalone znicze i minuta milczenia - młodzi ludzie z różnych poznańskich organizacji (często skłóconych politycznie) wspólnie uczcili pamięć ofiar katastrofy pod Smoleńskiem.

Pod pomnikiem Ofiar Katynia i Sybiru oddano hołd ofiarom smoleńskiej katastrofy

Przejmująca cisza towarzyszyła osobom oddającym hołd ofiarom katastrofy prezydenckiego samolotu. Pod pomnikiem Ofiar Katynia i Sybiru ponad sto osób złożyło kwiaty i zapaliło znicze.

Poznaniacy wywieszają flagi po katastrofie pod Smoleńskiem

Od katastrofy upłynęło dopiero kilka godzin, ale na wielu domach wiszą już biało-czerwone flagi. Poznaniacy upamiętniają tragedię w Smoleńsku.

Poznaniacy oddają hołd ofiarom katastrofy

W centrum miasta powiewają setki biało-czerwonych flag, pod krzyżami płoną znicze, a na Dworcu Głównym ludzie z napięciem oczekują najnowszych wiadomości.

Ostatni list prezydenta odczytany w Poznaniu

Tłumy poznaniaków przybyły do kościoła pw. św. Wojciecha, gdzie odbyła się msza święta w intencji ofiar katastrofy rządowego samolotu.

Złóż swoje kondolencje po katastrofie pod Smoleńskiem

Od godziny 10 można wpisywać się do księgi kondolencyjnej, która wyłożona jest w holu Urzędu Wojewódzkiego.

Tygodniowa żałoba narodowa pod katastrofem pod Smoleńskiem

Bronisław Komorowski, który przejął pełnienie obowiązków Prezydenta RP, podpisał decyzję o wprowadzeniu tygodniowej żałoby narodowej.

Poznańscy radni w szoku

Śmierć czołowych polskich polityków w katastrofie pod Smoleńskiem wywołała ogromne poruszenie wśród poznańskich radnych.

Poznaniacy nie czekają na żałobę narodową

Na wielu budynkach w centrum Poznania pojawiły się już czarne flagi. Informacja o śmierci prezydenta dotarła także do motocyklistów, którzy przed Zamkiem zorganizowali imprezę Motoserce 2010.

od 7 lat
Wideo

META nie da ci zarobić bez pracy - nowe oszustwo

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na poznan.naszemiasto.pl Nasze Miasto