Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

"Wszyscy jesteśmy równi, choć różni". Trwa Poznański Tydzień Tolerancji. Zobacz PROGRAM

KQL
6 lipca 2019 odbył się w Poznaniu Marsz Równości
6 lipca 2019 odbył się w Poznaniu Marsz Równości Grzegorz Dembiński
Od 11 listopada 2019 trwa pierwszy Poznański Tydzień Tolerancji. Przez pięć dni wszyscy poznaniacy będą mogli wziąć udział w licznych spotkaniach i warsztatach. Ich kulminacją będzie happening, który odbędzie się na placu Wolności 16 listopada, w Międzynarodowy Dzień Tolerancji. Zobacz program Poznańskiego Tygodnia Tolerancji.

Międzynarodowy Dzień Tolerancji został ustanowiony przez Zgromadzenie Ogólne ONZ w 1995 roku. Od tego czasu 16 listopada jest świętem szacunku, akceptacji i uznania różnorodności kultur na całym świecie - również w Poznaniu.

Zobacz też: Imieniny ulicy Święty Marcin w Poznaniu: Koncert i pokaz akrobacji na zakończenie! Zdjęcia

- Wszyscy jesteśmy równi, choć różni. W tym tkwi nasza siła i największa wartość - mówi Stella Gołębiewska, pełnomocniczka prezydenta Poznania do spraw polityki równościowej.

- Poznański Tydzień Tolerancji to okazja, by powiedzieć stanowcze "nie" wykluczeniom i dyskryminacji. To okazja do zamanifestowania szacunku, akceptacji dla drugiego człowieka, którego na co dzień spotykamy na ulicach naszego miasta

- dodaje.

11 listopada podczas Korowodu Świętego Marcina wolontariusze Fundacji "Centrum Promocji i Rozwoju Mediacji" promowali Poznański Tydzień Tolerancji, a po południu w pracowni "Ładne rzeczy" chętni poznaniacy i poznanianki mogli posłuchać wywiadu-rzeki z transpłciową kobietą organizowanego przez Fundację Akceptacja. Spotkanie poprowadziła doświadczona psycholożka.

ZOBACZ TAKŻE: Co robić w tygodniu w Poznaniu? 12, 13, 14 listopada 2019 [KONCERTY, IMPREZY, WYDARZENIA]

- Zależy mi na tym, by Poznań był miastem otwartym, w którym każdy czuje się dobrze - podkreśla Bartłomiej Ignaszewski, radny Miasta Poznania, pomysłodawca Tygodnia Tolerancji i autor poprawki do budżetu, dzięki której można było zorganizować wydarzenie. - Dzięki warsztatom i spotkaniom możemy poznać przedstawicieli wykluczanych grup, zrozumieć ich problemy, pokonać niewiedzę, która rodzi strach.

Poznański Tydzień Tolerancji - PROGRAM

Od 12 do 15 listopada Fundacja "Centrum Promocji i Rozwoju Mediacji" zaprasza młodych ludzi na warsztaty z tworzenia kampanii społecznej przeciwko mowie nienawiści. Uczestnicy poznają techniki profesjonalnego tworzenia takich przedsięwzięć i nauczą się skutecznego szukania informacji.

W czwartek, 14 listopada, w pracowni "Ładne rzeczy" (ul. Św. Marcin 57) o godzinie 9 rozpoczną się warsztaty rękodzielnicze prowadzone przez przedstawicieli Spółdzielni Socjalnej Furia, która zatrudnia osoby ze spektrum autyzmu. To okazja do własnoręcznego stworzenia unikalnych prezentów gwiazdkowych.

Tego samego dnia w urzędzie miasta na placu Kolegiackim o godz. 9.30 rozpocznie się szkolenie dla chętnych nauczycieli i pracowników poradni psychologiczno-pedagogicznej. Dotyczyć będzie strategii wsparcia młodzieży nieheteronormatywnej i ich rodziców oraz rodzin, w których osoby tej samej płci wychowują dzieci, a poprowadzą je ekspertki Fundacji Tęczowe Rodziny.

Po południu w pracowni "Ładne rzeczy" na poznaniaków czekać będzie "Kuchnia pokoju" (początek o godz. 17), a o 19.30 rozpocznie się tam wyjątkowe spotkanie międzyreligijne organizowane przez Stowarzyszenie Reformowanych Katolików. Choć największym wyznaniem w Poznaniu jest Kościół rzymskokatolicki, to od dawna zamieszkują tutaj i praktykują swoją wiarę żydzi, protestanci, prawosławni, starokatolicy, muzułmanie, kwakrzy, buddyści czy bahaici. Czy różnorodność religijna mieszkańców i mieszkanek Poznania jest szansą czy zagrożeniem, jak funkcjonują religijne wspólnoty mniejszościowe w mieście, z jakimi problemami się spotykają, jak ze sobą współpracują oraz kim właściwie są - o tym rozmawiać będą przedstawiciele trzech tradycji religijnych: żydowskiej, chrześcijańskiej i muzułmańskiej w czasie spotkania "Wiara Poznania".

16 listopada już od rana w pracowni "Ładne rzeczy" będzie można wziąć udział w warsztatach dla uczniów szkół średnich. Młodzi poznaniacy oraz ich rówieśnicy, którzy przyjechali do Poznania w ramach wymiany międzynarodowej spróbują stworzyć koncepcję miasta idealnego. Początek o godz. 10.45. Warsztaty prowadzą przedstawiciele Fundacji Rozwoju Talentów i Fundacji Woykowska.org.

16 listopada 2019 - Happening "Miasto różno=równości" na placu Wolności

O godz. 17 na placu Wolności w czasie otwarcia Betlejem Poznańskiego odbędzie się kulminacja wydarzenia, czyli happening "Miasto różno=równości", a godzinę później w siedzibie Fundacji Akceptacja (ul. 28 Czerwca 1956 149) chętni będą mogli posłuchać wykładu "Diagnoza opresji, czyli o polskich realiach korekty płci".

ZOBACZ:

Poznań: Marsz Równości 2019. Tłumy przeszły przez miasto! [Z...

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Wielki Piątek u Ewangelików. Opowiada bp Marcin Hintz

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na poznan.naszemiasto.pl Nasze Miasto