Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Wszyscy Ludzie Dobrej Woli: Poszukiwani chętni do założenia nietypowej kawiarni!

Błażej Dąbkowski
Spółdzielnia socjalna ma prowadzić klubokawiarnię
Spółdzielnia socjalna ma prowadzić klubokawiarnię Grzegorz Mehring
Wiele wskazuje na to, że w stolicy Wielkopolski nie powstanie spółdzielnia socjalna oraz klubokawiarnia prowadzona przez osoby po kryzysach psychicznych. Czy znajdą się chętni by pomóc Stowarzyszeniu Wszyscy Ludzie Dobrej Woli w stworzeniu miejsc pracy dla chorych?

Co najmniej 11, a docelowo nawet 15. Tyle spółdzielni socjalnych, zatrudniających osoby wykluczone społecznie miało powstać w ramach projektu "Wielkopolskie Centrum Ekonomii Społecznej”, koordynowanego przez Fundację Pomocy Wzajemnej Barka.

W planach istniało m.in. utworzenie studio tatuażu prowadzonego przez długotrwale bezrobotnych, klubokawiarni dającej pracę niepełnosprawnym intelektualnie, lokalu zatrudniającego osoby po kryzysach psychicznych - chorujących na schizofrenię i depresję.

– Niestety, wszystko wskazuje na to, że nasz plan się nie powiedzie. Grupa w tej chwili liczy zbyt mało osób, by założyć spółdzielnię. Jeśli mamy spełnić wymogi formalne, musi być ich co najmniej pięć – mówi Bogdan Nowicki, prezes Stowarzyszenia Wszyscy Ludzie Dobrej Woli, zajmującego się poznaniakami po kryzysach psychicznych.

Jak tłumaczy, osoby do niedawna stanowiące trzon grupy inicjatywnej wystraszyły się weksla, który należy podpisać by otrzymać dofinansowanie. – Chorym znacznie trudniej jest podjąć takie zobowiązanie, ponieważ boją się, że w razie niepowodzenia ze spłatą zobowiązań zostaną zupełnie sami - dodaje Nowicki.

Choć czas składania biznesplanów Barka wydłużyła spółdzielniom socjalnym do połowy września, jednak stowarzyszenie w tej chwili nie jest w stanie go napisać.

– Myślałem, że już przezwyciężyliśmy wszelkie trudności, bo po długich poszukiwaniach udało nam się znaleźć lokal pod klubokawiarnię. Moglibyśmy go otworzyć w siedzibie Klubu Inteligencji Katolickiej działającego przy poznańskiej farze. To ładne miejsce, dobrze wyposażone, a do tego niedrogie. Jednak w tej sytuacji cała nasza inicjatywa stanęła w martwym punkcie – podkreśla.

Barka stara się jednak, by dotychczasowy wysiłek stowarzyszenia nie poszedł na marne. – Część osób rzeczywiście wycofuje się w trakcie realizacji programu, ale nawet zdekompletowane grupy inicjatywne staramy się łączyć, by spółdzielnie ostatecznie powstawały – wyjaśnia Maciej Małach z Fundacji Pomocy Wzajemnej Barka.

Przypadek Stowarzyszenia Wszyscy Ludzie Dobrej Woli jest jednak szczególny, bowiem tworzą je osoby chore. – Bezrobotni nie wycofali się ze swoich inicjatyw, nie podcinają im skrzydeł nawet małe porażki. My tak dobrze nie mamy – smutno konstatuje Bogdan Nowicki.

– Rzeczywiście chorym trudniej jest zaufać obcym, którzy chcieliby dołączyć do ich grupy inicjatywnej – mówi Małach. Jednak dodaje też, że nie powinny się one obawiać weksla stanowiącego warunek przyznania dofinansowania na prowadzenie działalności gospodarczej. – Biliśmy się o to, by to zmienić, ale ustawodawca jest nieubłagany. Od osób fizycznych tworzących spółdzielnie Powiatowe Urzędy Pracy wymagają poręczenia finansowego w postaci weksla, ale od momentu gdy tylko Barka powstała nie zdarzyła się sytuacja, w której ktoś musiałby zwracać pieniądze – uspokaja.

Bogdan Nowicki podkreśla jednak, że osoby chore powinny otrzymać wsparcie z zewnątrz, najlepiej od innych stowarzyszeń lub fundacji. - Dobrze by było, gdyby naszą działalnością zainteresowało się także miasto - mówi.

W samym Poznaniu miało powstać 7 spółdzielni socjalnych, które mogą dać pracę co najmniej 35 wykluczonym. Czy jedna z nich, mająca otworzyć klubokawiarnię nie powstanie? Wszystko zależy od tego, czy uda się znaleźć poznaniaków, którzy utworzą silną grupę inicjatywną.

Spółdzielnie otrzymają dofinansowanie w wysokości do 100 tys. zł z Europejskiego Funduszu Społecznego, wsparcie pomostowe na środki eksploatacyjne (1,5 tys. zł miesięcznie przez rok), darmową obsługę księgowości oraz dwuletnie refinansowanie składek ZUS.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Kto musi dopłacić do podatków?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na poznan.naszemiasto.pl Nasze Miasto