Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Wszystkich Świętych 2021: Policja prowadzi kontrole przy cmentarzach. Sprawdź, o czym warto pamiętać przed wyjazdem na groby

Grzegorz Okoński
Grzegorz Okoński
Policja kontroluje cmentarze i targowiska w Poznaniu
Policja kontroluje cmentarze i targowiska w Poznaniu Komenda Miejska Policji w Poznaniu
Przed cmentarzami i na nich już od kilku dni można zobaczyć patrole policji: funkcjonariusze przestrzegają przychodzących na groby ludzi przed kieszonkowcami. Do tego w piątek 29 października rozpoczyna się policyjna akcja „Znicz”, w efekcie której do działań przy nekropoliach i na głównych trasach dojazdowych do miast, będą skierowane duże siły policji ruchu drogowego.

- Każda komenda powiatowa i miejska już od kilku dni prowadzi swoje działania prewencyjne przy i na cmentarzach – zapewnia Dominika Pupkowska – Bral z Komendy Wojewódzkiej Policji w Poznaniu. - Policjanci ostrzegają przed złodziejami, przypominają o zasadach bezpieczeństwa związanych z rozprzestrzenianiem się wirusa SARS-CoV-2, a jednocześnie wypatrują kieszonkowców i swoją obecnością zniechęcają ich do działania.

- Jesteśmy także w miejscach, gdzie przed świętem notujemy wzmożony ruch: na targowiskach, gdzie sprzedawane są kwiaty i znicze, a także sprawdzamy linie komunikacyjne wiodące w rejon cmentarzy – dodaje mł. asp. Marta Mróz z Komendy Miejskiej Policji w Poznaniu. - Dziś np. policjanci ze strażnikami miejskimi kontrolowali poznańskie rynki, ostrzegając kupujących przed złodziejami, którzy na pewno szykują się do żniw w tłumie w czasie świąt. Współpracujemy także z lokalnymi organizacjami i mediami, apelując za pośrednictwem np. gazet osiedlowych i gablot informacyjnych rad osiedli o przestrzeganie zasad bezpieczeństwa przy i na cmentarzach.

od 16 lat

Policja przypomina zatem, by nie zostawiać na widoku w zaparkowanych samochodach kurtek i toreb, tak samo nie odkładać ich na boku w czasie prac porządkowych przy grobach.

- Chowajmy starannie portfele i portmonetki po zakupach na cmentarnych stoiskach, by nie kusić złodziei, nie zabierajmy jednocześnie większej gotówki ze sobą – dodaje Dominika Pupkowska- Bral. - Tak samo telefony zaraz po rozmowie muszą być schowane tak, by osoby postronne nie mogły ich wyjąć, korzystając z chwili nieuwagi właściciela. To dotyczy też jazdy autobusem, czy tramwajem, bo w przedświątecznym tłoku i tam na pewno znajdą się kieszonkowcy.

Zobacz też: Poznań: Coraz tłoczniej na jezdniach przy cmentarzach. Jak dojechać tramwajem, a jak samochodem?

- Wobec popularności mediów społecznościowych przypominamy, by wyjeżdżając na groby, nie chwalić się tym publicznie, bo wówczas przekazujemy sygnał włamywaczom, że nie będzie nas w domu – mówi Marta Mróz. Do tego, jeśli mamy zaufanych sąsiadów, uprzedźmy ich o nieobecności i poprośmy by zwracali uwagę na kręcące się przy domu nieznane osoby, czy inne niepokojące oznaki.

Policjanci wręczają ulotki na których znajdziemy jeszcze takie zalecenia:

  • - Wychodząc z mieszkania czy domu, zadbajmy o jego odpowiednie zabezpieczenie. Sprawdźmy, czy zamknęliśmy wszystkie drzwi i okna, w tym piwniczne i dachowe. Zamknijmy drzwi garażowe, pomieszczenia gospodarcze, a także furtki i bramy na posesję. Włączmy czujki ruchu i pamiętajmy o aktywowaniu alarmu.
  • - Starajmy się nie pozostawiać w mieszkaniu wartościowych przedmiotów, ani oszczędności. Dla bezpieczeństwa, rozważmy zdeponowanie ich w banku.
  • - Płacąc za zakupy na przy cmentarzach straganach, róbmy to dyskretnie, nie ujawniając otoczeniu całej zawartości portfela. Pieniądze, karty płatnicze, dokumenty czy telefon komórkowy trzymajmy najlepiej w wewnętrznej kieszeni ubrania, co utrudni w tłumie ewentualną próbę ich kradzieży.
  • - Rozważmy, aby dojeżdżając na cmentarz w dużych miastach zrezygnować w tych dniach z własnego transportu na rzecz specjalnie zorganizowanej komunikacji miejskiej i linii cmentarnych. Parkowanie w rejonie cmentarzy będzie w tym okresie znacznie utrudnione.
  • - Zadbajmy, aby osoby starsze, chore i mniej sprawne przebywały na cmentarzu zawsze w obecności opiekuna. W tłumie łatwo o zasłabnięcie lub utratę orientacji i zabłądzenie. Warto takie osoby wyposażyć w kartkę z numerami telefonów do członków rodziny.
  • - W przypadku dzieci, uczulmy je, aby na cmentarzu nie oddalały się od rodziców czy członków rodziny. Ustalmy zasady postępowania na wypadek, gdyby zgubiły się w tłumie, a także miejsce spotkania w takiej sytuacji. Zadbajmy, aby dziecko posiadało numer telefonu do rodzica lub, w przypadku młodszych dzieci, zaopatrzmy je w kartkę z takim numerem. Uczmy zasady, że w razie potrzeby zawsze mogą zwrócić się o pomoc do policjanta, strażnika miejskiego lub innej umundurowanej osoby, np. harcerza czy ochroniarza.
  • - Zwracajmy uwagę, aby nasi milusińscy ostrożnie obchodzili się ze zniczami. Ogień lub ich wysoka temperatura może skutkować bolesnym poparzeniem albo ranami na skutek rozlania parafiny.
  • - Na terenie cmentarza pilnujmy własnych rzeczy osobistych, torebek, telefonów, itp. Nie spuszczajmy z nich wzroku, nie zostawiajmy na pomniku czy ławkach. W atmosferze zadumy i wspomnień, a także spotkań z długo niewidzianą rodziną, pozostawione bez opieki mogą stać się obiektem zainteresowania przestępców.
  • - Pamiętajmy także o obostrzeniach związanych z pandemią koronawirusa. Zachowajmy rozsądek i stosujmy się do zasad bezpieczeństwa, żeby ograniczać rozprzestrzenianie się choroby COVID-19. Mimo panującego na cmentarzach tłumu, pamiętajmy o dystansie społecznym. W przypadku osób starszych i chorych, dla ich dobra, rozważmy zasłonięcie maseczką ust i nosa.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na poznan.naszemiasto.pl Nasze Miasto