Wybieramy odnawialne źródła energii: oszczędzamy i chronimy środowisko

Monika Kaczyńska
Monika Kaczyńska
Lepsza jakość powietrza w otoczeniu to jedna z ważnych zalet, o których mówią ci, którzy zdecydowali się na instalacje fotowoltaiczne lub kolektory słoneczne
Lepsza jakość powietrza w otoczeniu to jedna z ważnych zalet, o których mówią ci, którzy zdecydowali się na instalacje fotowoltaiczne lub kolektory słoneczne pixabay
Dodaj komentarz:
Udostępnij:
Wykorzystanie odnawialnych źródeł energii to niezbędny element działań zmierzających do ograniczenia emisji gazów. Mieszkańcy Wielkopolski coraz chętniej na nie stawiają i zyskują po trzykroć: ograniczają wydatki, żyją w czystszym środowisku, a także chronią klimat w skali globalnej.

Unia Europejska stawia sobie za cel osiągnięcie w 2050 roku zeroemisyjności. To konieczność w obliczu katastrofy klimatycznej, u progu której stanęliśmy jako ludzkość. Wykonanie tego ambitnego planu nie jest możliwe bez zasadniczej zmiany w energetyce. To oznacza nie tylko działania w skali państw czy regionów, ale także indywidualne decyzje, także dotyczące zaopatrywania się w energię. Unia zachęca do ich podejmowania między innymi dofinansowując w lwiej części inwestycje, konieczne, by zastąpić energię ze źródeł tradycyjnych tą z odnawialnych.
Wielkopolanie skorzystali z tej szansy. Do tej pory, dzięki pieniądzom z Unii, w ramach Wielkopolskiego Regionalnego Programu Operacyjnego powstało blisko 6 tysięcy instalacji produkujących energię elektryczną oraz ciepło z odnawialnych źródeł energii. To oznacza spadek emisji gazów cieplarnianych o 817, 9 tysiąca ton rocznie. Instalacje wykorzystujące energię z OZE działają zarówno w firmach i instytucjach, jak i domach prywatnych.

Instalacja od gminy

Jednym ze zrealizowanych projektów jest zapewnienie odnawialnych źródeł energii mieszkańcom gmin Suchy Las, Rokietnica i Puszczykowo. Gminy, które wspólnie złożyły wniosek o dofinansowanie tego projektu wzięły na siebie kwestie organizacyjne związane z przedsięwzięciem, takie jak nabór chętnych, wyłonienie wykonawcy instalacji i nadzór nad nim, zainteresowani mieszkańcy musieli jedynie podjąć decyzję i wnieść wkład własny.

Instalacje wykorzystujące energię słoneczną, zbudowane dzięki unijnym dotacjom produkują blisko milion kWh energii

Umowa na dofinansowanie projektu w ramach Wielkopolskiego Regionalnego Programu Operacyjnego na lata 2014 - 2020 została podpisana w 2017 roku. Realizacja dobiegła końca w sierpniu 2020 roku.
- Zainteresowanie projektem było spore - mówi Rafał Urbaniak z Urzędu Gminy Suchy Las. - W trakcie naboru do projektu odpowiadaliśmy na dziesiątki pytań. Trzeba jednak powiedzieć, że przytłaczająca większość mieszkańców, którzy decydowali się na udział, doskonale wiedziała na czym całe przedsięwzięcie polega i jakich korzyści mogą się spodziewać.

Ostatecznie w ramach projektu w trzech gminach zamontowano 273 instalacje fotowoltaiczne, wytwarzające z energii słonecznej energię elektryczną oraz 78 kolektorów słonecznych. Te ostatnie wykorzystują energię słoneczną do podgrzewania wody.

- Mieszkańcy sami decydowali, które z rozwiązań bardziej odpowiada ich potrzebom - wyjaśnia Rafał Urbaniak. - W kilku przypadkach zdecydowali się na montaż i paneli fotowoltaicznych, i kolektorów słonecznych - dodaje.
Aby móc skorzystać z unijnego wsparcia na instalacje wykorzystujące OZE konieczne było podpisanie umowy z gminą i wniesienie wkładu własnego.

- Dotacja unijna pokryła 85 proc. kosztów kwalifikowanych - tłumaczy Rafał Urbaniak. - Mieszkaniec pokrywał 15 proc. oraz koszty niekwalifikowane - czyli np. podatek VAT.
Innymi słowy - jeżeli instalacja w konkretnym domu kosztowała ok. 25 tys. zł brutto (taki był średni koszt pojedynczej realizacji), unijna dotacja wyniosła ok. 19 675 zł.

Wszystkie instalacje działają od sierpnia. Wartość projektu to 8, 89 mln zł. Udział unijnych pieniędzy to 6,42 mln zł.
Efekty tych inwestycji w pełni będzie można ocenić za kilka miesięcy.
- Już dziś jednak wiadomo, że rachunki za prąd spadły u posiadaczy instalacji fotowoltaicznych z kilkuset do kilkudziesięciu złotych - twierdzi Ubraniak. - To zachęciło kolejnych mieszkańców. Wciąż odbieramy telefony z pytaniami od zainteresowanych. Gdyby była możliwość sfinansowania kolejnego, podobnego projektu, chętnych byłoby jeszcze więcej.

Kościan z czystą energią

Podobny projekt zrealizował Kościan. Dzięki niemu powstały 304 instalacje fotowoltaiczne oraz 26 kolektorów słonecznych. Projekt o wartości 4,9 mln zł, z unijnym udziałem w wysokości blisko 3,8 mln zł został zakończony jesienią ubiegłego roku.
- Zainteresowanie montażem instalacji było dużo większe - mówi Anna Walczak z Urzędu Miejskiego w Kościanie. - Niestety, nie wszyscy mogli z niego skorzystać. Był adresowany tylko do właścicieli domów jednorodzinnych. Trzeba było także być jedynym właścicielem nieruchomości. W niektórych przypadkach właśnie to okazało się barierą.
Pani Zofia jest jedną z osób, która jako jedna z pierwszych zdecydowała się na udział w projekcie.
- Można powiedzieć, że spadł nam jak z nieba - mówi. - Przymierzaliśmy się z mężem już wcześniej do fotowoltaiki, ale zwlekaliśmy z ostateczną decyzją ze względu na koszty. Gdy tylko pojawiła się możliwość, żeby skorzystać z dotacji nie wahaliśmy się ani chwili. I to była bardzo dobra decyzja. Nasz domowy budżet odczuł oszczędności od razu. Śmiejemy się, że za jeden telefon komórkowy płacimy wyższe rachunki niż za prąd, z którego korzysta cała rodzina. No, i powietrze jest czystsze - dodaje z nieukrywaną radością.

obrazek
 
www.wrpo.wielkopolskie.pl

                 

Firmy mają problem. Dlaczego? Zobacz wyniki badania

Wideo

Materiał oryginalny: Wybieramy odnawialne źródła energii: oszczędzamy i chronimy środowisko - Głos Wielkopolski

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Dodaj ogłoszenie