Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Wybory 2011: Młodzi poznaniacy głosują

Redakcja
Od godz. 7 trwają wybory do Sejmu i Senatu. Odwiedziliśmy jedną ...
Od godz. 7 trwają wybory do Sejmu i Senatu. Odwiedziliśmy jedną ... Zbyszek Snusz
Od godz. 7 trwają wybory do Sejmu i Senatu. Odwiedziliśmy jedną z komisji wyborczych, aby sprawdzić, dlaczego do urn idą młodzi poznaniacy.

Przypomnijmy, że głosowanie potrwa do godz. 21. W tym czasie prawie 430 tysięcy wyborców, którzy są zarejestrowani w Poznaniu może głosować w 303 obwodowych komisjach wyborczych (272 to obwody powszechne, pozostałe przeznaczone są m.in. dla pensjonariuszy szpitali, podopiecznych domów opieki, studentów oraz aresztantów).
Gdzie głosować w Poznaniu? - sprawdź adres swojej komisji wyborczej.

W tym dniu towarzyszyliśmy młodym wyborcom podczas głosowania w obwodowej komisji wyborczej znajdującej się w Zespole Szkół Handlowych przy ul. Śniadeckich. Zapytaliśmy ich, dlaczego przyszli oddać swój głos.

- Głosowanie uważam za swój obowiązek. Do tej pory nie opuściłam żadnych wyborów - tłumaczy 23-letnia Michalina, studentka filologii słowiańskiej. - Pochodzę z małej miejscowości pod Gostyniem, jednak większość czasu spędzam w Poznaniu, dlatego postanowiłam dopisać się do spisu wyborców i zagłosować właśnie tutaj.

Janek i Joanna zapewniają, że wybierać posłów i senatorów pójdzie też wielu ich rówieśników

- Na wybory przyszłam po raz pierwszy w życiu, kierując się przede wszystkim ciekawością - mówi 18-letnia uczennica Joanna. - Zawsze wydawało mi się, że jest to szczególny moment, w którym podejmuje się ważne decyzje. Już jako dziecko towarzyszyłam rodzicom podczas głosowania i z niecierpliwością czekałam na chwilę, kiedy sama będę mogła oddać głos.

- Wahałem się, czy w ogóle powinienem przychodzić na wybory, ponieważ nie utożsamiam się z poglądami żadnej partii - wyjaśnia 19-letni uczeń Janek. - Postanowiłem jednak wybrać opcję najlepszą z najgorszych. Mam nadzieję, że nie będę żałował tej decyzji.

Jak głosować

Aby oddać głos należy komisji przedstawić dokument potwierdzający naszą tożsamość, koniecznie ze zdjęciem. Może być to dowód osobisty, paszport, ale również legitymacja studencka. Komisja weryfikuje czy dokument rzeczywiście należy do nas, a później sprawdza czy znajdujemy się w spisie wyborców.

Jeśli jednak nie ma nas w spisie (na przykład dlatego, że na stałe zameldowani jesteśmy w innym miejscu) musimy okazać zaświadczenie o prawie do głosowania zatwierdzone przez Urząd Miasta pod który podlegamy. Spowoduje to dodanie naszego nazwiska do listy wyborców.

Jeżeli nie będzie żadnych zastrzeżeń komisja wyda nam karty wyborcze - w Poznaniu: żółtą – zawierającą 3 nazwiska kandydatów na senatorów, oraz białą broszurę zawierającą 7 list z nazwiskami kandydatów na posłów. Wybieramy jednego kandydata na senatora i jednego kandydata na posła.

Obok nazwiska kandydata należy postawić krzyżyk. Przez krzyżyk natomiast rozumie się „dwie przecinające się linie w obrębie kratki.” Każdy inny znak, który nie spełni tych kryteriów - na przykład "ptaszek" czy "kółko" uznany będzie za nieważny.

Przeczytaj więcej jak głosować, aby oddany głos był ważny

Zobacz listę kandydatów do Sejmu i Senatu z Poznania





emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Dziennik Zachodni / Wybory Losowanie kandydatów

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na poznan.naszemiasto.pl Nasze Miasto