Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Wybory parlamentarne 2023. Będziesz w Poznaniu i chcesz zagłosować? To nie problem! Ale musisz się pospieszyć

Dawid Gruntkowski
Dawid Gruntkowski
Na sam początek należy znaleźć i wypełnić wnioski, które są potrzebne do zmiany miejsca głosowania. Zarówno ten potrzebny do zmiany przez internet, jak i w urzędzie, dostępne są na oficjalnej stronie rządowej, skąd wystarczy je pobrać.

Poniżej adres do wspomnianej strony:
https://www.gov.pl/web/gov/zmien-miejsce-glosowania
Na sam początek należy znaleźć i wypełnić wnioski, które są potrzebne do zmiany miejsca głosowania. Zarówno ten potrzebny do zmiany przez internet, jak i w urzędzie, dostępne są na oficjalnej stronie rządowej, skąd wystarczy je pobrać. Poniżej adres do wspomnianej strony: https://www.gov.pl/web/gov/zmien-miejsce-glosowania Małgorzata Genca
Już za nieco ponad dwa tygodnie wybory parlamentarne. Wielu mieszkańców Poznania po dziś dzień nie jest w mieście zameldowanych, przez co też chęć oddania swojego głosu w stolicy Wielkopolski wymaga od nich nieco pracy i uwagi. Nie inaczej jest w przypadku studentów, których w dniu wyborów w Poznaniu może być bardzo wielu.

Tegoroczne wybory parlamentarne odbędą się w niedzielę, 15 października. Oznacza to, że m.in. wielu studentów uprawnionych do oddania głosu będzie już w tym czasie w miastach uniwersyteckich, w tym także w Poznaniu. Mogłoby się więc wydawać, że tysiące wyborców nie będzie miało możliwości udziału w jednym z najważniejszych wydarzeń w demokratycznym państwie.

Na szczęście, zarówno dzięki cyfryzacji spraw urzędowych, jak i działaniu samych urzędów, nie jest to problemem. Każdy obywatel Rzeczpospolitej uprawniony do głosowania ma możliwość wyboru miejsca, z którego danego dnia odda swój głos. Wszystko należy jednak zgłosić z odpowiednim wyprzedzeniem. Obecnie tyczy się to okresu między 44 a 3 dniami przed dniem wyborów.

Zapraszamy do zapoznania się z naszą galerią, w której umieściliśmy wszystkie informacje potrzebne do zgłoszenia chęci głosowania z innego miejsca w kraju.

Przypomnijmy, że w tegorocznych wyborach parlamentarnych na listach ogólnokrajowych zarejestrowanych zostało siedem komitetów wyborczych. Są to Bezpartyjni Samorządowcy, Trzecia Droga, Nowa Lewica, Prawo i Sprawiedliwość, Konfederacja, Koalicja Obywatelska i Polska Jest Jedna. Aby być branym pod uwagę przy podziale mandatów poselskich, komitet partyjny musi otrzymać co najmniej 5% głosów. W przypadku komitetu koalicyjnego próg wzrasta do 8%.

Razem z wyborami parlamentarnymi 15 października odbędzie się także ogólnokrajowe referendum, w którym będzie można odpowiedzieć na 4 poniższe pytania.

1. Czy popierasz wyprzedaż majątku państwowego podmiotom zagranicznym, prowadzącą do utraty kontroli Polek i Polaków nad strategicznymi sektorami gospodarki?
2. Czy popierasz podniesienie wieku emerytalnego, w tym przywrócenie podwyższonego do 67 lat wieku emerytalnego dla kobiet i mężczyzn?
3. Czy popierasz likwidację bariery na granicy Rzeczypospolitej Polskiej z Republiką Białorusi?
4. Czy popierasz przyjęcie tysięcy nielegalnych imigrantów z Bliskiego Wschodu i Afryki, zgodnie z przymusowym mechanizmem relokacji narzucanym przez biurokrację europejską?

Aby referendum było wiążące, musi w nim wziąć udział co najmniej 50% uprawnionych do głosowania.

Jesteś świadkiem ciekawego wydarzenia? Skontaktuj się z nami! Wyślij informację, zdjęcia lub film na adres: [email protected]

Turystyczna Wielkopolska - Szreniawa:

od 16 lat

Obserwuj nas także na Google News

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo

Materiał oryginalny: Wybory parlamentarne 2023. Będziesz w Poznaniu i chcesz zagłosować? To nie problem! Ale musisz się pospieszyć - Głos Wielkopolski

Wróć na poznan.naszemiasto.pl Nasze Miasto