MKTG NaM - pasek na kartach artykułów

Wybory Prezydenckie 2010: Jak głosować?

Redakcja
Przypominamy Wam, jak głosować w niedzielnych przyspieszonych wyborach prezydenckich, jakie dokumenty upoważniają do wzięcia udziału w wyborach oraz kiedy oddany głos będzie ważny, kiedy nieważny, a kiedy nie będzie brany pod uwagę.

Wszystkie lokale wyborcze czynne są w godz. 6.00 – 20.00. W tym roku w Poznaniu nieznacznie zmieniły się obwody komisji wyborczych, jednak może to oznaczać, że Twój lokal wyborczy znajduje się w innym miejscu niż przy ostatnim głosowaniu – sprawdź adres swojej komisji wyborczej.
Głosować mogą osoby, które najpóźniej w dniu głosowania kończą 18 lat.

Głosujemy w obwodowej komisji wyborczej właściwej ze względu zameldowania. Jeżeli okaże się, że nie jesteśmy ujęci w spisie wyborców to obwodowa komisja wyborcza może nas do niego dopisać w dniu głosowania, jeżeli udokumentujemy, że stale zamieszkujemy na terenie obwodu głosowania (na przykład przedstawiając dowód osobisty z adresem zameldowania) i po potwierdzenie przez urząd gminy, że nie utraciliśmy prawa wybierania.

Do spisu wyborców w danym obwodzie dopisywane są także osoby, które zgłoszą się z zaświadczeniem o prawie do głosowania (po dopisaniu do spisu komisja wyborcza zatrzymuje zaświadczenie), a także obywatele polscy stale mieszkający za granicą – na podstawie ważnego polskiego paszportu. Udokumentowanie zamieszkiwania za granicą polega na okazaniu komisji dokumentu potwierdzającego ten fakt. Może nim być na przykład: karta stałego pobytu, dokument potwierdzający zatrudnienie za granicą, dokument potwierdzający uprawnienie do korzystania ze świadczeń ubezpieczenia społecznego za granicą itp. Wtedy po dopisaniu do spisu obwodowa komisja wyborcza na ostatniej wolnej stronie w paszporcie przeznaczonej na adnotacje wizowe umieszcza odcisk swojej pieczęci i wpisuje datę głosowania.

Kartę do głosowania otrzymamy po sprawdzeniu naszej tożsamości na podstawie dowodu osobistego lub innego dokumentu z fotografią. Dokumentem tym może być również "książeczkowy" dowód osobisty, pod warunkiem że ustalenie tożsamości wyborcy na jego podstawie nie budzi wątpliwości.

Głosować można wyłącznie osobiście. Nie można głosować za członków rodziny, krewnych, znajomych etc, nawet jeżeli wspólnie mieszkamy. Wyjątkiem jest głosowanie przez pełnomocnika.

Głosujemy przez postawienie znaku „X” w kratce przed nazwiskiem wybranego kandydata. Głos będzie nieważny jeżeli znak „X” postawimy więcej niż jeden raz albo nie postawimy go wcale. Za nieważny uznany zostanie także głos w przypadku postawienia innego znaku niż „X” lub zamazaniu kratki przy nazwisku kandydata, a także głos oddany na karcie innej niż urzędowa karta do głosowania. Karta przedarta na dwie lub więcej części nie będzie w ogóle brana przy obliczeniach.

Nie wpływa na ważność głosu dopisanie na karcie do głosowania dodatkowych nazwisk, dopisków, poczynienie skreśleń, podkreśleń, itp.

Kartę do głosowania wypełniamy samodzielnie. W każdym lokalu wyborczym musza znajdować się miejsca umożliwiające postawienie znaku „X” w warunkach gwarantujących tajność głosowania. Wypełnioną kartę do głosowania wrzucamy do urny wyborczej. Osoby niepełnosprawne mogą korzystać przy głosowaniu z pomocy innych osób nie będących członkami obwodowej komisji wyborczej i mężami zaufania kandydatów.

Uwaga! Kartę do głosowania otrzymamy tylko raz – nawet jeśli zniszczymy ją, czy postawimy znak „X” przy innym kandydacie, niż chcieliśmy!

Na żądanie wyborcy komisja zobowiązana jest wydać zaświadczenie potwierdzające wzięcie udziału w głosowaniu.

Lokale wyborcze zamykane są punktualnie o godz. 20.00. Jeżeli w tym czasie w lokalu znajdują się jeszcze wyborcy, którzy nie oddali głosu – komisja wyborcza musi im to umożliwić. Nie może jednak po godz. 20.00 wpuszczać do lokalu żadnych nowych osób.

Sprawdź aktualną frekwencję wyborczą, a po zakończeniu ciszy wyborczej - prognozy i wyniki

Przeczytaj także:
Wybory Prezydenckie 2010: Sprawdź, gdzie będziesz głosować

W tym roku w Poznaniu nieznacznie zmieniły się granice obwodów głosowania. Przed wyjściem w niedzielę na wybory warto sprawdzić, gdzie znajduje się nasza komisja wyborcza. Można to zrobić za darmo w Internecie.

Wybory Prezydenckie 2010: Głosowanie poza miejscem zameldowania

W niedzielę, 20 czerwca 2010, odbędą się wybory prezydenckie. Będziesz tego dnia przebywał poza miejscem stałego zameldowania, a chcesz wziąć udział w głosowaniu? Zadbaj o zaświadczenie o prawie do głosowania.

Wybory prezydenckie 2010: Głosowanie przez pełnomocnika

W tegorocznych wyborach prezydenckich po raz pierwszy będzie można głosować przez pełnomocnika. Prawo to przysługuje osobom powyżej 75 roku życia i niepełnosprawnym. Pełnomocnika trzeba ustanowić do 10 czerwca.

Prognoza pogody na wybory prezydenckie 2010

Według opinii socjologów wyborcza frekwencja zależy w dużej mierze od… pogody. Ciepła i słoneczna zachęca do wyjazdów za miasto. Deszczowa sprawia, że nie chce nam się wyjść z domów.

miejsca,




które trzeba odwiedzić, konkurs
emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

STUDIO EURO 2024 ODC. 6

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na poznan.naszemiasto.pl Nasze Miasto