Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Wybory prezydenckie 2020, druga tura. Do kiedy można dopisać się do spisu wyborców i pobrać zaświadczenie o prawie do głosowania?

Igor Chudziński
Igor Chudziński
Do kiedy można załatwić sprawy wyborcze przed drugą turą wyborów prezydenckich?
Do kiedy można załatwić sprawy wyborcze przed drugą turą wyborów prezydenckich? Sylwia Penc / Polskapresse
Druga tura wyborów prezydenckich odbędzie się w niedzielę, 12 lipca 2020 roku. Do kiedy można dopisać się do spisu wyborców i pobrać zaświadczenie o prawie do głosowania? Czy można zrezygnować z głosowania korespondencyjnego? Poznaj najważniejsze terminy na załatwienie spraw wyborczych.

We wtorek, 30 czerwca minął termin na składanie wniosków w sprawie głosowania korespondencyjnego. Skorzystać z możliwości głosowania korespondencyjnego będą mogły nadal osoby przebywające na kwarantannie. W ich przypadku termin składania wniosków jest wydłużony.

Jeśli w pierwszej turze głosowaliśmy korespondencyjnie, to przed druga turą nie trzeba składać kolejnego wniosku. Pakiet wyborczy przyjdzie na ten sam adres, na który dostaliśmy pakiet z pierwszej tury.

Co ważne wyborcy, którzy złożyli wniosek o głosowanie korespondencyjne przed pierwszą turą wyborów, nie mogą go wycofać i zgłosić się w drugiej turze do głosowania "tradycyjnego".

Zaświadczenie o prawie do głosowania można pobrać do 10 lipca

Wyborcy, którzy w czasie odbywania się drugiej tury wyborów prezydenckich wyjeżdżają na wakacje, mogą pobrać w swoim urzędzie gminy zaświadczenie o prawie do głosowania.

Umożliwi ono oddanie głosu w dowolnym obwodzie głosowania na terenie Polski i za granicą. W drugim wypadku trzeba jednak pamiętać, aby sprawdzić, czy w kraju, w którym będziemy przebywać, można głosować bezpośrednio.

Zaświadczenia na II turę wyborów wydawane są do 10 lipca (osoby, które złożyły wniosek przed pierwszą turą, automatycznie otrzymały dwa). W Poznaniu można je odebrać osobiście albo przez upoważnioną na piśmie osobę w jednej z trzech lokalizacji, gdzie realizowane są sprawy wyborcze. Są to:

  • siedziba Poznańskiego Centrum Świadczeń przy ul. Małachowskiego 10. W PCŚ można złożyć wniosek bezpośrednio w okienku. W tej lokalizacji nie trzeba się umawiać na wizytę, wyborca otrzyma zaświadczenie od ręki;
  • urząd miasta przy ul. 28 Czerwca 1956 r. nr 404. W tym miejscu obsługiwane są tylko osoby wcześniej umówione. Zobacz: elektroniczna rezerwacja wizyt;
  • urząd miasta przy ul. Libelta 16/20. Tu obowiązują takie same zasady, jak w urzędzie na Wildzie - obsługiwane są tylko osoby wcześniej umówione.

Aby otrzymać zaświadczenie o prawie do głosowania należy zabrać ze sobą do urzędu wniosek o wydanie zaświadczenia i dowód osobisty lub paszport. W przypadku odbioru zaświadczenie przez osobę trzecią trzeba wziąć również upoważnienie na piśmie. Wskazuje się w nim imię i nazwisko oraz nr PESEL wyborcy oraz pełnomocnika. Wzory wniosków są dostępne na stronie internetowej poznan.pl.

Możemy też zawnioskować o dopisanie do spisu wyborców w miejscowości, w której będziemy przebywać 12 lipca. Można to zrobić przez internet. Potrzebujemy do tego profil zaufany. Jeśli jeszcze go nie mamy, założymy go w kilka chwil – także online.

Jeśli już posiadamy profil zaufany i znamy adres, pod którym będziemy 12 lipca, możemy wejść na www.gov.pl i tam wybrać e-usługę "Złóż wniosek o dopisanie do spisu wyborców". Następnie trzeba przejść kolejne kroki, by dopełnić formalności.

Z e-usługi można skorzystać do wtorku, 7 lipca do północy. Usługa jest bezpłatna.

Dopisanie do spisu wyborców do 7 lipca

Osoby, które do spisu wyborców dopisały się przed I turą, nie muszą robić tego ponownie - skutkuje ono na obie tury. Pozostali mogą dopisać się do spisu wyborców do 7 lipca.

Do spisu można dopisać się stacjonarnie, w okienku lub szybciej i bezpieczniej - wysyłając elektroniczny wniosek.

Z kolei, aby złożyć wniosek stacjonarnie w Poznaniu, trzeba odwiedzić jedną z trzech wyżej wymienionych lokalizacji:

  • siedziba Poznańskiego Centrum Świadczeń przy ul. Małachowskiego 10. W PCŚ wniosek można złożyć bezpośrednio w okienku, nie trzeba się umawiać na wizytę, wyborca zostanie od razu dopisany do spisu;
  • urząd miasta przy ul. 28 Czerwca 1956 r. nr 404. W tym miejscu obsługiwane są tylko osoby wcześniej umówione. Zobacz: elektroniczna rezerwacja wizyt;
  • urząd miasta przy ul. Libelta 16/20. Tutaj wniosek należy wrzucić do skrzynki podawczej umieszczonej w holu budynku, nie trzeba się umawiać, nie trzeba czekać w kolejce.

Wniosek składany na piśmie musi zawierać następujące dane: imię i nazwisko, imię ojca, datę urodzenia, nr PESEL, miejsce zamieszkania oraz adres czasowego przebywania w Poznaniu.

Zobacz też:

Pierwszą turę wyborów prezydenckich w Poznaniu zdecydowanie wygrał Rafał Trzaskowski - wynika z oficjalnych danych z wszystkich 251 komisji wyborczych w mieście. Trzaskowski zdobył w Poznaniu 47,47 proc. głosów, a Andrzej Duda - 22,98 proc. A jak głosowano w Twojej komisji? Sprawdź!

Wyniki z komisji znajdziesz na kolejnych slajdach - posługuj się klawiszami strzałek, myszką lub gestami

Wyniki wyborów prezydenckich w Poznaniu: Jak głosowali Twoi ...

Sprawdź też:

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Dziennik Zachodni / Wybory Losowanie kandydatów

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na poznan.naszemiasto.pl Nasze Miasto