Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Wybory prezydenckie 2020. Za nieoddanie głosu 3 lata więzienia [SEJM PRZYJĄŁ USTAWĘ]

KZ
W poniedziałek (6 kwietnia) późnym wieczorem Sejm uchwalił zgłoszoną kilka godzin wcześniej przez Prawo i Sprawiedliwość ustawę umożliwiającą korespondencyjne przeprowadzenie wyborów prezydenckich. Co to dla nas oznacza? Przeczytajcie poniżej.

Ustawa przyjęta przez Sejm umożliwia korespondencyjne przeprowadzenie wyborów prezydenckich. Oznacza to, że prezydenta RP w maju 2020 r. będziemy wybierać, oddając głosy wyłącznie za pośrednictwem poczty. Karty do głosowania wszyscy uprawnieni wyborcy otrzymają pocztą.

Głosowanie będzie odbywać się w godz. 6-20. W tych godzinach samodzielnie lub za pośrednictwem innej osoby trzeba będzie oddać głos - wrzucić kopertę zwrotną (z kartą do głosowania oraz podpisanym oświadczeniem o osobistym i tajnym oddaniu głosu) do specjalnej skrzynki pocztowej - tam, gdzie widniejemy w spisie wyborców.

Ustawa zakłada również, że "Jeśli na terytorium Polski ogłoszono stan epidemii, marszałek Sejmu może zarządzić zmianę terminu wyborów, określonego w wydanym wcześniej postanowieniu, a nowy termin musi odpowiadać terminom przeprowadzenia wyborów prezydenta określonym w konstytucji". A dokładniej, ma do wyboru trzy niedziele maja: 3,10 lub 17.

Jeśli nie przyjęlibyśmy ordynacji, która umożliwia nam głosowanie korespondencyjne, wówczas bylibyśmy zmuszeni w terminie konstytucyjnym przeprowadzić głosowanie przy urnach wyborczych - powiedziała w "Faktach po Faktach" minister rozwoju Jadwiga Emilewicz.

Jeden z zapisów ustawy mówi o czynach podlegających karze pozbawienia wolności do lat trzech. "Kara ta będzie grozić osobie, która kradnie kartę do głosowania lub oświadczenie o osobistym i tajnym oddaniu głosu. Tej samej karze podlega osoba, która umieszcza w skrzynce pocztowej przygotowanej do umieszczenia koperty zwrotnej przerobioną lub podrobioną kartę do głosowania lub oświadczenie o osobistym i tajnym oddaniu głosu".

To przepis na tyle ogólny, że potencjalnie, może być interpretowany, jako obowiązek zwrócenia karty do głosowania! - powiedział RMF FM profesor Ryszard Piotrowski.

Pełną treść projektu ustawy przeczytacie TUTAJ - KLIK!

KORONAWIRUS WE WROCŁAWIU Bądź bieżąco. Dołącz do grupy na Facebooku - KLIK!

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Krokusy w Tatrach. W tym roku bardzo szybko

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na wroclaw.naszemiasto.pl Nasze Miasto