Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Wybory prezydenta Poznania: Jak głosować?

Lilia Łada
Lilia Łada
Każdy poznaniak, który będzie głosował, musi przede wszystkim pamiętać o tym, by zabrać ze sobą dowód osobisty lub inny dokument potwierdzający tożsamość zawierający imię, nazwisko, adres oraz fotografię.

Wszystkie lokale wyborcze czynne są w godz. 8.00 – 22.00. W tym roku w Poznaniu nieznacznie zmieniły się obwody komisji wyborczych, jednak może to oznaczać, że Twój lokal wyborczy znajduje się w innym miejscu niż przy ostatnim głosowaniu – sprawdź adres swojej komisji wyborczej.
Głosować mogą osoby, które najpóźniej w dniu głosowania kończą 18 lat.

Głosujemy w obwodowej komisji wyborczej właściwej ze względu zameldowania. Jeżeli okaże się, że nie jesteśmy ujęci w spisie wyborców to obwodowa komisja wyborcza może nas do niego dopisać w dniu głosowania, jeżeli udokumentujemy, że stale zamieszkujemy na terenie obwodu głosowania (na przykład przedstawiając dowód osobisty z adresem zameldowania) i po potwierdzenie przez urząd gminy, że nie utraciliśmy prawa wybierania.

Kartę do głosowania otrzymamy po sprawdzeniu naszej tożsamości na podstawie dowodu osobistego lub innego dokumentu z fotografią. Dokumentem tym może być również "książeczkowy" dowód osobisty, pod warunkiem że ustalenie tożsamości wyborcy na jego podstawie nie budzi wątpliwości.

Głosować można wyłącznie osobiście. Nie można głosować za członków rodziny, krewnych, znajomych etc, nawet jeżeli wspólnie mieszkamy. Wyjątkiem jest głosowanie przez pełnomocnika.

Głosujemy przez postawienie znaku „X” w kratce przed nazwiskiem wybranego kandydata. Głos będzie nieważny jeżeli znak „X” postawimy więcej niż jeden raz albo nie postawimy go wcale. Za nieważny uznany zostanie także głos w przypadku postawienia innego znaku niż „X” lub zamazaniu kratki przy nazwisku kandydata, a także głos oddany na karcie innej niż urzędowa karta do głosowania. Karta przedarta na dwie lub więcej części nie będzie w ogóle brana przy obliczeniach.

Nie wpływa na ważność głosu dopisanie na karcie do głosowania dodatkowych nazwisk, dopisków, poczynienie skreśleń, podkreśleń, itp.

Kartę do głosowania wypełniamy samodzielnie. W każdym lokalu wyborczym musza znajdować się miejsca umożliwiające postawienie znaku „X” w warunkach gwarantujących tajność głosowania. Wypełnioną kartę do głosowania wrzucamy do urny wyborczej. Osoby niepełnosprawne mogą korzystać przy głosowaniu z pomocy innych osób nie będących członkami obwodowej komisji wyborczej i mężami zaufania kandydatów.

od 7 lat
Wideo

Konto Amazon zagrożone? Pismak przeciwko oszustom

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na poznan.naszemiasto.pl Nasze Miasto