Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Wybory samorządowe 2024: Zostań członkiem obwodowej komisji wyborczej. Ruszył nabór

Nicole Młodziejewska
Nicole Młodziejewska
Wybory samorządowe odbędą się w niedzielę, 7 kwietnia
Wybory samorządowe odbędą się w niedzielę, 7 kwietnia Pawel F. Matysiak
Można już zgłaszać kandydatury na członków obwodowych komisji wyborczych. Ile można zarobić pracując w komisji w czasie wyborów samorządowych? Na czym polega ta praca? Czy każdy może zostać członkiem komisji i jak się zatrudnić w takim charakterze?

W kwietniu Polacy zagłosują w wyborach samorządowych. Na terenie Poznania ich przygotowaniem i przeprowadzeniem zajmować się będzie około 2.500 członków obwodowych komisji wyborczych. Jak stać się jednym z nich?

Wybory samorządowe 2024. Kto może zostać członkiem obwodowej komisji wyborczej?

Należy najpóźniej w dniu zgłoszenia kandydatury mieć ukończone 18 lat i posiadać prawa wyborcze. Kolejnym wymogiem jest, aby kandydaci do składu OKW w Poznaniu stale zamieszkiwali na obszarze Wielkopolski i byli ujęci w Centralnym Rejestrze Wyborców w stałym obwodzie głosowania w jednej z gmin na obszarze województwa.

Wybory 2024. Ile może zarobić członek obwodowej komisji wyborczej?

Dieta (netto) wynosi:

  • dla członka komisji – 700 zł,
  • dla zastępcy przewodniczącego komisji – 800 zł,
  • dla przewodniczącego komisji – 900 zł.

W przypadku zarządzenia drugiej tury wyborów, dieta za udział w niej wynosi 50 proc. wysokości diety za pierwszą turę.

Wybory samorządowe 2024. Jakie są obowiązki członka komisji?

Członkowie OKW nie pracują wyłącznie w dzień głosowania. Ich praca zaczyna się znacznie wcześniej, praktycznie zaraz po powołaniu. Wśród głównych obowiązków znajdują się: udział w posiedzeniach komisji, szkoleniach organizowanych przez urzędników wyborczych, przeliczanie kart do głosowania, odbiór lokalu wyborczego, a w dniu wyborów - przeprowadzenie głosowania oraz ustalanie wyników wyborów w obwodzie.

Wybory 2024. Jak zgłosić swoją kandydaturę?

Istnieją dwie możliwości, by zgłosić się na członka obwodowej komisji wyborczej. Pierwsza z nich to bezpośrednie zgłoszenie się do pełnomocnika jednego z komitetów wyborczych, bo to właśnie one mają pierwszeństwo zgłaszania kandydatur. Wykaz zarejestrowanych komitetów, wraz z adresami stron internetowych, jest dostępny na stronie internetowej Państwowej Komisji Wyborczej.

Druga możliwość to indywidualne zgłoszenie na listę rezerwową. Osoby zgłaszające się w ten sposób mogą zostać powołane w skład komisji, ale tylko w przypadku, gdy komitety wyborcze nie przedstawią wystarczającej liczby kandydatów. Formularz indywidualnego zgłoszenia do OKW oraz więcej informacji można znaleźć na stronie poznan.pl/wyborysamorzadowe2024.

Wypełniony i podpisany formularz w wersji papierowej można złożyć w budynku Urzędu Miasta Poznania przy pl. Kolegiackim 17:

  • osobiście w pok. nr 23 w dni robocze w godz. 8:00-15:30,
  • do oznaczonej urny na parterze,
  • pocztą na adres: Urząd Miasta Poznania, pl. Kolegiacki 17, 61-841 Poznań z dopiskiem "zgłoszenie okw".

W sprawie zgłoszeń kandydatów na członków OKW można kontaktować się z pracownikami urzędu miasta pod numerami tel: 61 878 5202, 61 878 5261, 61 888 4616 lub mailowo: [email protected].

Kiedy wybory samorządowe 2024?

Wybory samorządowe odbędą się w niedzielę, 7 kwietnia. Wtedy Polacy wybiorą członków rad gmin, miast, powiatów i sejmików wojewódzkich, a także wójtów, burmistrzów oraz prezydentów miast.

Jeżeli w wyborach wójtów, burmistrzów i prezydentów miast pierwsza tura głosowania nie przyniesie rozstrzygnięcia, 21 kwietnia przeprowadzona zostanie druga. Wtedy jej obsługą zajmą się członkowie OKW, którzy brali udział w przygotowaniu i przeprowadzeniu pierwszego głosowania. Nie trzeba ponownie się zgłaszać.

Jesteś świadkiem ciekawego wydarzenia? Skontaktuj się z nami! Wyślij informację, zdjęcia lub film na adres: [email protected]

od 7 lat
Wideo

iPolitycznie - Radosław Fogiel

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Wybory samorządowe 2024: Zostań członkiem obwodowej komisji wyborczej. Ruszył nabór - Głos Wielkopolski

Wróć na poznan.naszemiasto.pl Nasze Miasto