Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Wybrano Ośmiu Wspaniałych!

Katarzyna Mucha
Katarzyna Mucha
Zamiast trwonić czas na bezowocnych rozrywkach wolą pomagać. Mimo młodego wieku pomagają niepełnosprawnym, pracują w hospicjach, są ratownikami medycznymi. O kim mowa? O Ósemce Wspaniałych.

Od wielu lat w szkołach całej Polski zakładane są Kluby Ośmiu, gdzie regularnie odbywają się spotkania młodzieży o wybranym przez nich profilu działań związanych z wolontariatem. Wszystkie działania mają jednak wspólny cel - pomoc osobom, które tej pomocy najbardziej potrzebują.

- Są trzy cechy, po których można poznać wolontariusza - mówiła Joanna Fabisiak z Fundacji "Świat na Tak". - Po pierwsze uśmiech, czyli gest świadomego otwarcia się na drugiego człowieka. Po drugie stawianie sobie celów i dążenie do nich. I po trzecie - nadzieja. Wolontariusz, to taki człowiek, który bardziej chce, niż się boi.

Co wyróżnia wolontariusza? Przede wszystkim skromność i przekonanie, że ich praca jest czymś tak naturalnym, że nie wymaga wyróżnień.
- Działam w Polskim Czerwonym Krzyżu, jestem społecznym instruktorem młodzieżowym - mówi jedna z nominowanych, Iwona Kochamal z Zielonej Góry. - To, co robię, robię zawsze "z sercem" i to daje mi satysfakcję. Wolontariusz nie może wykonywać niczego z przymusu czy dla korzyści, bo wtedy takie działanie nie ma sensu.

Iwona była jedną z 52 nominowanych osób z całej Polski, które wyłonieno w drodze konkursów regionalnych.
- Zgromadziliśmy na dzisiejszej gali około czterystu wolontariuszy z całej Polski - mówiła, otwierając uroczystość, Eliza Malarecka z wydziału Oświaty Miasta Poznania, współorganizator imprezy. - Poznamy dziś także finałową ósemkę laureatów Ogólnopolskiego konkursu nastolatków "8 Wspaniałych".

Gala finałowa tego niezwykłego konkursu juz po raz drugi odbyła się w Poznaniu. Konkurs od 15 lat promuje wśród młodzieży szlachetną ideę wolontariatu, czyli bezinteresownego pomagania innym.
- Przez cały czas trwania konkursu pojawiły się dziesiątki młodych ludzi, którzy aktywnie działali i działają na korzyść innych - mówił Zbigniew Grochal, prowadzący galę. - Przez 15 lat obserwowaliśmy, jak nasi wolontariusze pną się po szczeblach kariery, pamiętając o ludziach potrzebujących wsparcia.

Jury, któremu przwodniczył Dariusz Chorąży przyznało osiem statuetek dla Ośmiu Wspaniałych oraz trzy wyróżnienia.

Tegoroczna Wspaniała Ósemka to :
- Rafał Derkacz z Legnicy (m.in pracuje z dziećmi niepełnosprawnymi umysłowo i fizycznie w gromadzie zuchowej, organizuje akcje charytatywne);
- Krzysztof Jedynak z Bydgoszczy (m.in prowadzi zajęcia grupowe i indywidualne z dziećmi osieroconymi, pomaga osobom starszym przy rehabilitacji);
- Sylwia Miałkos z Sochaczewa (m.in promuje wolontariat we współpracy ze Stowarzyszeniem Promocji Wolontariatu);
- Mateusz Sigiel z Ełku (m. in opiekuje się dziećmi z ubogich rodzin, przygotował półkolonie na Ukranie dla dzieci i młodzieży różnych wyznań);
- Aneta Skibicka z Augustowa ( m.in opiekuje się niepełnosprawnymi dziewczętami z głebokim stopniem upośledzenia umysłowego);
- Grzegorz Stępień z Głogowa ( m.in działa na pielgrzymkach i imprezach masowych jako ratownik medyczny, organizuje zbiórki odzieży, przyborów szkolnych i podręczników dla dzieci);
- Mateusz Suder z Krakowa (m.in od czternastego roku życia wspiera działania Ochotniczej Straży Pożarnej w rodzinnej wsi);
- Mariusz Wierzchowski z Olsztyna (m.in opiekuje się niepełnosprawną siostrą, która stała się dla niego inspiracją, aby pomagać innym).

Oprócz tego przyznano trzy wyróżnienia, które otrzymali:
- Weronika Dzido z Wrocławia
- Wojciech Giejbo z Słupska
- Magdalena Zarębczan z Poznania

Co trzeba zrobić, żeby zostać Wspaniałym?
- Wspaniałym jest każdy. To, co robimy my wolontariusze jest dla mnie zupełnie naturalne, dlatego ciężko jest mi odpowiedzieć na to pytanie. Oczywiście, że cieszę się  z wyróżnienia - mówił Grzegorz Stępień z Głogowa, jeden z laureatów konkursu.

Uhonorowano także osoby, które swoimi działaniami motywują i wspierają wyjątkową młodzież: nauczycieli, wychowawców, dyrektorów szkół. Przyznano także specjalne nagrody "Ambasadora Dobra", które otrzymali Karol Leiman z XI Liceum Ogólnokształcącego w Poznaniu oraz wiceprezydent Poznania Maciej Frankiewicz.

Wszyscy, którym nie jest obcy los innych mają cały rok na pomaganie i zgłoszenie się do XVI konkursu "Ośmiu Wspaniałych", którego gala finałowa odbędzie się tym razem w Wałbrzychu.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Najatrakcyjniejsze miejsca do pracy zdaniem Polaków

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na poznan.naszemiasto.pl Nasze Miasto